Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

20. rocznica śmierci Czesława Niemena. Warszawa hołduje wybitnego artystę. Świadectwo pamięci w strukturach miasta

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
17 stycznia 2024 roku Warszawa i cała Polska oddają hołd jednemu z największych artystów w historii polskiej muzyki - Czesławowi Niemenowi. Tego dnia mija dokładnie 20 lat od jego odejścia, które pozostawiło po nim niezwykłe dziedzictwo muzyczne i kulturowe.

Czesław Niemen był wszechstronnym twórcą, który od lat 60. XX wieku wpływał na kształtowanie się polskiego big beatu, a następnie eksplorował nowe obszary muzyki rockowej, jazzowej i elektronicznej. Jego głos, pełen emocji i ekspresji, oraz jego teksty, poruszające ważne tematy społeczne i egzystencjalne, zapadły w pamięć i serca wielu pokoleń słuchaczy. Niektóre z jego największych przebojów to „Dziwny jest ten świat”, „Pod papugami”, „Sen o Warszawie” czy „Jednego serca”.

Jak Warszawa upamiętnia Czesława Niemena?

Dla mieszkańców stolicy Czesław Niemen to nie tylko postać z kart historii, lecz artysta ściśle związany z Warszawą. Plac Niemena, znajdujący się na Żoliborzu Artystycznym, jest miejscem, które oddaje hołd pamięci artysty. To tu, w listopadzie 2014 roku, nadano placowi imię Czesława Niemena. Miejsce to staje się przestrzenią, gdzie miłośnicy jego twórczości mogą oddać hołd i wspólnie celebrować dziedzictwo artysty.

Edukacja w duchu Niemena

Szkoła imienia Czesława Niemena - to szkoła podstawowa na Saskiej Kępie, która nosi imię artysty od 2004 roku. Dyrektorka szkoły, Anna Tkaczyk, mówi, że Niemen jest symbolem niepokornego spojrzenia na świat, twórczego myślenia i życia z pasją. Słowa z piosenki Niemena „…lecz ludzi dobrej woli jest więcej” stały się mottem szkoły, są wypisane na szkolnym sztandarze.

– Dlatego patron naszej szkoły jest prawdziwym wzorem. Nie jest pomnikową, odległą postacią, on wciąż porusza serca i umysły młodych ludzi, inspiruje, zachwyca, zmusza do refleksji, uczy wrażliwości. Jednocześnie jest postacią łączącą pokolenia - dziadków, rodziców i dzieci tłumaczy dyrektorka szkoły.

Tak wyglądał nagrobek Czesława Niemena na warszawskich Powązkach w dniu 20. rocznicy śmierci artysty

20. rocznica śmierci Czesława Niemena. Warszawa hołduje wybi...

Czesław Niemen na ścianach warszawskich budynków

Miłość do Czesława Niemena odcisnęła się także na warszawskich muralach. Na Białołęce, na ulicy Płytowej 14, powstał mural autorstwa Bruno Althamera, przedstawiający artystę z złotymi płytami zamiast źrenic. Symboliczne nawiązanie do sukcesów Niemena oraz nazwy ulicy, przy której umieszczony jest mural.

Na Białołęce powstał mural z Czesławem Niemenem. Autor dzieł...

Natomiast na Woli, przy ul. Młynarskiej 33, w 2021 roku pojawił się gigantyczny mural z portretem Niemena o powierzchni ponad 300 metrów kwadratowych. Z charakterystycznym czarnym kapeluszem, artysta patrzy z wysokiej ściany na ulicę, stając się inspiracją dla przechodniów i mieszkańców.

Czesław Niemen bohaterem nowego muralu na Woli. To kolejny portret artysty w stolicy

Czesław Niemen bohaterem nowego muralu w Warszawie. Portret ...

W dniu 20. rocznicy śmierci Czesława Niemena, Warszawa pokazuje, że jest miastem, które nie tylko pamięta o artyście, ale też stale pielęgnuje jego dziedzictwo. Plac, szkoła, murale - to wszystko stanowi żywy pomnik Niemena, który zawsze będzie z nami, łącząc kolejne pokolenia w fascynacji jego sztuką i przekazem.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto