Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski: szansa na pomoc dzieciom

Joanna Tybura
materiały prasowe
Za niecały miesiąc wszyscy mieszkańcy Płocka będą mogli oddać swój głos na trzy projekty, które następnie sfinansowane zostaną z tak zwanego Budżetu Obywatelskiego. Wśród 10 najlepszych znalazły się dwa projekty miękkie.

Przypominamy, że do Ratusza początkowo wpłynęło aż 77 projektów. Wśród nich były zarówno propozycje miękkie jak i inwestycyjne. Po formalnej weryfikacji kilkanaście z nich zostało odrzuconych. Przyczyną był na przykład koszt przekraczający 3 mln., czyli wysokość budżetu obywatelskiego. Nie tylko jednak finanse odgrywały na tym etapie znaczącą rolę. Niektóre propozycje odpadły, gdyż zawarte w nich inwestycje miałyby powstać na terenie albo nie należącym do miasta, albo przeznaczonym już na inny cel. Projekty, które przeszły do następnego etapu zostały wzięte pod lupę przez radnych, dziennikarzy oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych czyli Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego. Ten wybrał 10 najlepszych, wśród których mieszkańcy zagłosują na trzy, najbardziej ich zdaniem konieczne do zrealizowania. Głosy będzie można oddawać w dniach 8 – 14 kwietnia.

We wtorek przedstawiliśmy projekty drogowe, teraz czas na tak zwane propozycje miękkie.

Czytaj także: Budżet Obywatelski: zobacz najlepsze projekty drogowe

1. Wyposażenie i remont sali do zajęć integracji sensorycznej - autorkami tego projektu są Magdalena Regulińska i Anna Ciupińska.

Taka sala miałaby powstać przy Szkole Podstawowej nr 18, przy ul. Jasnej. - Największym atutem sali do zajęć integracji sensorycznej jest nieodpłatne korzystanie z terapii, jej dostępność oraz lokalizacja. Większość dzieci uczęszczających do placówki pochodzi z rodzin ubogich, wielodzietnych. Duża liczba uczniów posiada opinie i orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego – czytamy w uzasadnieniu projektu.

A czym właściwie jest integracja sensoryczna? To proces celowej organizacji zmysłów. Działania bowiem podstawowych zmysłów są ściśle ze sobą powiązane i w trakcie rozwoju tworzą połączenia z innymi zmysłami w obrębie mózgu. To wzajemne na siebie oddziaływanie różnych zmysłów jest złożone i niezbędne do prawidłowej interpretacji sytuacji i wykonanie odpowiedniej reakcji. Mimo że zmysły dotyku, ruchu oraz pozycji ciała są nam mniej znane, mają kluczowe znaczenie w naszym codziennym funkcjonowaniu. Wrażenia dotykowe na przykład powodują, że szybko odciągamy rękę w kontakcie z czymś bardzo gorącym.

Gdy zaburzony jest na przykład tak zwany układ przedsionkowy, który reaguje na ruchy ciała w przestrzeni oraz zmianę pozycji głowy, to uczeń będzie miał problem z przepisywaniem zdań z tablicy, a także z przejściem po wyboistej trasie. Dlatego właśnie terapia integracji sensorycznej jest tak ważna. Sala do takich zajęć służyłaby dzieciom, które jej bardzo potrzebują, a jednocześnie ich rodziców nie zawsze stać na jej opłacenie.

Koszt projektu to zaledwie 30 tys. zł.

Czytaj także: Gryszpanowicz: Minął prawie rok, ale pasja pozostała

Moja wymarzona szkoła - propozycja Patrycji Stasiak wraz z uczniami klasy 2a z Gimnazjum nr 5

Projekt ten dotyczy wybudowania na terenie szkoły pomocy, będących ciekawym pomysłem na łatwiejsze przyswajanie wiedzy z zakresu matematyki, chemii, fizyki, geografii, historii, języka polskiego oraz zajęć artystycznych. Zostałyby one umiejscowione na placu po starym boisku. Wśród zakupionych pomocy znalazły by się między innymi: w zakresie chemii duży model wybranego pierwiastka, duża tablica z okresowym układem pierwiastków w postaci puzzli; do lekcji matematyki: metrowe bryły wykonane z drewna, z zapisanymi na nich wzorami objętości i pól powierzchni oraz duża tablica – ściąga z potęgami; do geografii – globus o średnicy ok. 3 metrów, otwierany z widocznymi w środku warstwami; do lekcji fizyki: duża tablica z wzorami.

Pomoce służyłyby jednak nie tylko do nauki przedmiotów ścisłych. W projekcie jest także wybudowanie małego amfiteatru z widownią na 30 osób, który mógłby służyć nie tylko na lekcjach języka polskiego, ale także przy innych okazjach. Ponadto zostałaby zakupiona makieta zamku w Malborku oraz sztalugi. Niewątpliwie z takimi pomocami uczniom łatwiej byłoby przyswajać wiedzę. Nie mówiąc o tym, że zajęcia w szkole stałyby się zdecydowanie atrakcyjniejsze.

Koszt tego projektu wynosi 167 tys. zł.

Przy opisywaniu projektu „Wyposażenie i remont sali do zajęć integracji sensorycznej” wkorzystano informacje ze strony www.integracjasensoryczna.org.pl

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto