Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Adwent to czas radosnego oczekiwania, czy raczej umartwiania się? Ksiądz Wiesław Badaszek wyjaśnia [ROZMOWA]

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Jeszcze na początku XX wieku wśród ludności wiejskiej powszechny był zwyczaj zachowania postu tzw. „suche dni”, czyli środy, piątki i soboty. Przez cały adwent nie wolno też było urządzać zabaw oraz pracować na polu. „Kto ziemie pruje, ta mu trzy lata choruje”- ostrzegało przysłowie. A jak dzisiaj wygląda adwent i na co nas przygotowuje - o tym w rozmowie z ks. Wiesławem Badaszkiem, kapelanem Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Adwent i Boże Narodzenie w Kościerzynie

Czym właściwie jest adwent i dlaczego jest on tak ważny?
Adwent to początek nowego roku liturgicznego w Kościele. Jak każdy okres liturgiczny niesie ze sobą konkretne przesłanie. Chociażby przez tradycje i symbole towarzyszące adwentowi tj. wieniec adwentowy z czterema świecami- symbol czterech niedziel do Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Roraty - msza święta sprawowana przed wschodem słońca, na którą dzieci przynoszą lampiony, co przypomina nam o potrzebie nieustannego czuwania.

W tym okresie wiele osób prowadzi swego rodzaju umartwianie, odmawiając sobie np. czy to słodyczy, czy kawy. Tymczasem w kościołach wielokrotnie mówi się, że jest to czas radosnego oczekiwania…

Być może jeszcze wielu z nas przeżywa adwent jako bożonarodzeniowy odpowiednik Wielkiego Postu. To wynika z charakterystycznej dwoistości adwentu. Z jednej strony wzywa do nawrócenia oraz kieruje myśli ku sądowi ostatecznemu, z drugiej to czas pełnego nadziei oczekiwania - na wspomnienie narodzin Pana Jezusa oraz Jego powtórnego przyjścia w chwale. A ten „pokutny” klimat tego okresu liturgicznego ma swoje korzenie w historii. Jeszcze na początku XX wieku wśród ludności wiejskiej powszechny był zwyczaj zachowania postu tzw. „suche dni”, czyli środy, piątki i soboty. W tym czasie powstrzymywano się od jedzenia mięsa, nabiału, wina oraz wszelkich tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Przez cały adwent nie wolno było urządzać zabaw oraz pracować na polu. „Kto ziemie pruje, ta mu trzy lata choruje”- ostrzegało przysłowie.

Boże Narodzenie to wielkie wydarzenie w życiu Kościoła, ale strona komercyjna zdaje się trochę przyćmiewać to niezwykłe święto. Jak się przed tym należy uchronić?
Wystarczy spojrzeć na treść reklam telewizyjnych, czy chociażby wsłuchać się w treść tematów programów „śniadaniowych”, to zauważymy coraz mniej odwołania się do tradycji chrześcijańskiej. Nawet kartki świąteczne, jeśli jeszcze ktokolwiek kontynuuje tradycję wysyłania życzeń świątecznych, coraz rzadziej odwołują się do symboli i treści religijnych. Niby ciągle „moda” na opłatkowe spotkania w szkole, czy też w pracy istnieje, ale to coraz bardziej charakter świecki. Na takim „opłatku” najistotniejszy wydaje się być catering, a czasem nawet „didżej”, jeśli jest to dwudniowy opłatek w firmie korporacyjnej. A przecież „łamanie się” opłatkiem nie jest pustym gestem, a niesie za sobą konkretną treść i symbolikę.

Czy zauważył ksiądz, że od pewnego czasu święte symbole związane z Bożym Narodzeniem są wypierane przez świeckie? Bałwan czy choinka zastępują stajenkę z maleńkim Jezusem…
Bałwan czy choinka to nie jest największe zagrożenie. Choinka wchodzi w tradycję bożonarodzeniową. Największym zagrożeniem jest wypieranie Boga, wiary z przestrzeni publicznej i nawiązywanie do tradycji chrześcijańskiej, w czym tkwi źródło tych świąt. Co za tym idzie, zamiast Świąt Narodzenia Pańskiego, coraz częściej dla znacznej części społeczeństwa to święta zimowe, magiczne.

Proszę powiedzieć zatem, jaki wpływ ma adwent na współczesnego człowieka?

Ten wpływ w głównej mierze uzależniony jest od stanu wiary człowieka. Osobistej relacji z Panem Bogiem. Oby był on okazją do rozwoju duchowego. Warto wykorzystać ten czas na powrót do tych wartości.

Co ksiądz najbardziej lubi w Bożym Narodzeniu?

Co lubię? Jak wszyscy... prezenty pod choinką (śmiech). A tak serio, to inaczej te święta odbiera osoba świecka, a inaczej ksiądz. Adwent jest okresem wytężonej pracy duszpasterskiej, przygotowań dekoracji świątecznych w kościołach itd. Jak też dni Świąt Narodzenia Pańskiego będą koncentrowały się wokół sprawowania liturgii eucharystycznej i głoszenia Słowa Bożego, o tym co ponad 2000 lat temu stało się w Betlejem. I to właśnie bardzo lubię.

Dziękuję za rozmowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto