Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum wspinaczkowe, Płock. Budowa już na finiszu

Karolina Kowalska
Centrum wspinaczkowe, Płock. Budowa już na finiszu
Centrum wspinaczkowe, Płock. Budowa już na finiszu UM Płock
Centrum wspinaczkowe, Płock. Kończy się budowa ścianek wspinaczkowych w Orlen Arenie. W połowie sierpnia staną się ogólnodostępne i bezpłatne. We wtorek razem z prezydentem Andrzejem Nowakowskim oglądali je dziennikarze.

- Projekt budowy takiego centrum wspinaczkowego został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego Płocka i choć uzyskał duże poparcie to nie wystarczyło na niego środków – mówił prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. - Powtarzałem to wielokrotnie, że warto brać udział w BOP, ponieważ pomysły, które tam trafiają i cieszą się uznaniem potrafimy zrealizować później. W tym przypadku okazało się, że możemy sięgnąć po środki unijne i dziś cieszyć z nowego obiektu.

W spotkaniu brał udział także dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich Cezary Guzanek, który odpowiadał na pytania związane z inwestycją oraz Wiesław Chrobot z Orlen Areny, który mówił o układanym obecnie regulaminie korzystania z centrum wspinaczkowego.

W konferencji brali udział członkowie Płockiego Klubu Wysokogórskiego. - Chcielibyśmy stworzyć centrum, w którym będzie możliwość prowadzenia zajęć nie tylko rekreacyjnych, ale także by służyło prawdziwemu treningowi, który przygotuje do zawodów i do wspinania się po skałach – mówił Michał Komorowski z Płockiego Klubu Wysokogórskiego. On razem z Błażejem Pawłowskim byli inicjatorami budowy centrum wspinaczkowego.

Mamy już ściankę wspinaczkową w hali w Borowiczkach. Ale dopiero w centrum wspinaczkowym w Orlen Arenie możemy zorganizować nawet ogólnopolskie zawody.

Całkowity koszt inwestycji to 579.106,00 zł, dofinansowanie wyniosło 434.329,50 zł.

W skład centrum wspinaczkowego wchodzi ściana wspinaczkowa do wspinania z asekuracją linową, ściana do boulderingu, strefa zabawowa typu „Clip `N Climb”, strefa do treningu składająca się z klatki Cross box, drabiny Bachara i campusa.

Modelowy kształt ściany do wspinania z liną i ściany do boulderingu zaprojektowano tak, aby mogły korzystać osoby o różnym wieku i o różnym stopniu umiejętności w zakresie wspinaczki sportowej i rekreacyjnej oraz tak, aby można rozgrywać na nich regionalne i ogólnopolskie zawody sportowe.

Ścianę do wspinania z asekuracją linową zaprojektowano tak, aby mogła także służyć jako ściana do boulderingu.

Dla zachowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa, na ścianie do wspinania z asekuracją linową została zaznaczona dobrze widoczną linią wysokość (poziom 4,5m), do której można korzystać z tej ściany jako ściany do boulderingu.

Ścianę do wspinania z asekuracją linową wyposażono w komplety indywidualnych górnych i indywidualnych punktów asekuracyjnych. Wyznaczają one linie wspinaczki z asekuracją dolną z zastosowaniem lin dynamicznych oraz linie wspinaczki z asekuracją górną z zastosowaniem lin statycznych.

Na terenie ścianki do boulderingu znajduje się również ścianka systemowa „Moon board”. Zarówno pod ścianami do boulderingu, jak i pod ścianami do wspinania z asekuracją linową umieszczono specjalistyczny materac asekuracyjny grubości 30 cm.

Na ścianach strefy zabawowej typu ”Clip`N Climb’, zamontowano systemy auto-asekuracji w postaci urządzenia wieszanego w górnym punkcie asekuracyjnym odpowiednio do tego przystosowanym. System asekuracji zapewnia możliwość opuszczania osób w zakresie wagi od 20 kg do 100 kg z prędkością 2 m/s.

Ścianka zabawowa typu clip’n’climb wyposażona jest w cztery stanowiska o różnym stopniu trudności wspinania. Są to:

1. Stokrotka - wspinanie polega na przestrzennym łapaniu się za liście stokrotki, zarówno za pomocą nachwytu, jak również podchwytów. Wykonanie- rzeźbione artystycznie kwiatki wyprodukowane z odlewu poliestrowego
2. Piłka - zestaw piłek przeciętych w połowie, wspinanie po nich na nachwyty obejmując dwiema rękami imitacje piłki wykonanej z laminatu poliestrowo-szklanego.
3. Lego - wspinanie po klockach lego za pomocą nachwytów i podchwytów.
4. Kulki - przeszkoda wykonana z kółek ze sklejki. Wspinanie odbywa się po drewnianych kulkach przymocowanych za pomocą prostego węzła do linek alpinistycznych.

Powierzchnia użytkowa ścian wspinaczkowych zawiera formacje pionowe, formacje lekko przewieszone, formacje mocno przewieszone, formacje typu „dach”, formacje typu „zacięcie” .

Zobacz też: Zoo w Płocku ma cennego osła somalijskiego

Obecnie kończą się prace odbiorowe, w przyszłym miesiącu (można spodziewać się, że stanie się to w połowie sierpnia), po organizacyjnych przygotowaniach Orlen Arena zaprosi pierwszych użytkowników. Wstęp do centrum wspinaczkowego będzie bezpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto