Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa miliardy z Unii dla Mazowsza. Gdzie trafią te pieniądze?

Tomasz Skłodowski AIP
Dwa miliardy z Unii dla Mazowsza. Gdzie trafią te pieniądze?
Dwa miliardy z Unii dla Mazowsza. Gdzie trafią te pieniądze? MARCIN OLIVA
W latach 2014-20 województwo ma wydać aż 2 miliardy euro unijnych dotacji.

Komisja Europejska przyjęła Regionalny Program Operacyjny dla województwa mazowieckiego na lata 2014-2020. Niedługo rusza wyścig po pieniądze, które będzie można wydać do 2022 roku. Województwo mazowieckie zostało, jako jedyne w Polsce, uznane za region lepiej rozwinięty. Przełożyło się to na wysokość kwot, jakie Komisja Europejska zgodziła się przeznaczyć na poszczególne cele.

Mniej będzie zatem pieniędzy na wyrównywanie szans rozwojowych (budowę dróg, kanalizacji, wodociągów i innych inwestycji), więcej na ochronę środowiska, projekty rozwoju nauki, przedsiębiorczość. Cieszyć mogą się przedsiębiorcy, którzy mają innowacyjne projekty dające szansę na skuteczne konkurowanie z firmami z Dalekiego Wschodu lub USA, a zwłaszcza takie, które będą potrafiły współpracować z instytutami naukowymi lub uczelniami. Z puli przeznaczonej dla województwa mazowieckiego tylko 232 miliony euro ma pójść na drogi i 135 milionów euro na kolej, podczas gdy aż 348 milionów euro na ochronę środowiska, 213 milionów euro na przedsiębiorczość i aż 278 milionów euro na badania i rozwój i 153 miliony euro na kompleksową informatyzację między innymi placówek ochrony zdrowia, urzędów, szkół i instytucji kultury.

Na programy zdrowotne ma być wydanych 108 milionów euro, a na kulturę 35,7 miliona euro, w tym na ochronę obiektów kultury, remonty i adaptacje, a także eksponaty wystawiennicze. Wkład własny zdusi gminy? Skutkiem zamożności województwa mazowieckiego jest też udział własny samorządów, firm albo instytucji, które będą się ubiegały o unijne dotacje do zgłoszonych projektów. Do tej pory mogły być one finansowane do poziomu 85 procent kosztów inwestycji, teraz tylko do wysokości 80 procent. Różnica 5 procent może być zbyt trudna do udźwignięcia dla wielu zadłużonych samorządów bądź instytucji.

Zakładane efekty ponad 2-miliardowej dotacji dla województwa mazowieckiego to według założeń zaakceptowanych przez Komisję Europejską dwukrotne zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w całkowitej produkcji, dwukrotnego zwiększenia odsetka odpadów komunalnych zbieranych selektywnie. Po 2020 roku ten odsetek ma wynosić około 22,5 procent. Zakładane cele to także pomoc dla około 24 tysięcy bezrobotnych oraz dla ponad 40 tysięcy uczniów różnych szczebli nauczania.

Czytaj też: Budżet partycypacyjny 2016. We wtorek ostatni dzień na złożenie projektu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto