Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Dawcy Szpiku w Płocku. "Dwa wymazy & do bazy" [ZAPOWIEDŹ]

Karolina Kowalska
dzień dawcy szpiku
dzień dawcy szpiku archiwum
W dniach 26-27 listopada między godz. 11 a 18 już po raz piąty na Politechnice Warszawskiej w Płocku odbędzie się Dzień Dawcy Szpiku pod hasłem "Dwa wymazy & do bazy". W poprzednich akcjach na Płockiej uczelni zarejestrowało się około 1200 potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Dzień Dawcy Szpiku w Płocku. "Dwa wymazy & do bazy"

To wielkie przedsięwzięcie, niespotykane w skali światowej, zorganizowane przy współpracy i ogromnym wsparciu Studenckich Ambasadorów Fundacji DKMS Polska. Udział w projekcie bierze 128 uczelni w tym również Politechnika Warszawska, filia w Płocku. Akcję poparli członkowie popularnego zespołu Curly Heads, którego liderem jest znany i lubiany, szczególnie w środowisku studenckim, Dawid Podsiadło.

- Idea dawstwa szpiku to wielka sprawa – mówi Dawid Podsiadło. - Dlatego i my w Curly Heads podpisujemy się pod nią obiema rękami – dodają inni członkowie zespołu. - Robiąc dwa wymazy, i my wpisujemy się do bazy dawców DKMS Polska. Drodzy studenci, podczas tego projektu jesteśmy z Wami i kibicujemy Wam z całych sił.

Płocką akcję poparli między innymi prezydent Andrzej Nowakowski, Wiceprezydent Roman Siemiątkowski, Dyrektor MDK Litosława Koper, aktor Teatru Płockiego Mariusz Pogonowski, strażak z OSP Dobrzyków Mirosław Matacz, muzyk Ryszard Wolbach, dr inż. Grażyna Piątkowska - wykładowca Politechniki Warszawskiej w Płocku, Marcin Krzywicki – piłkarz Wisły Płock, Blanka Stanuszkiewicz-Cegłowska z Tygodnika Płockiego oraz małżeństwo państwa Jakowskich, którzy użyczyli swojego studia na potrzeby realizacji spotu.

Rak krwi, inaczej grupa chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, to w dzisiejszym świecie coraz częściej diagnozowana choroba. Szacuje się, że tylko w Polsce co roku zapada na nią około 5000 osób, a 500 z nich zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych krwi lub szpiku. Do przeszczepienia może dojść, gdy znajdzie się zgodny genetycznie dawca. Nie jest łatwo znaleźć bliźniaka genetycznego. Statystyki mówią o prawdopodobieństwie (w najlepszym wypadku) jak 1:20.000.

Zobacz także: Znani aktorzy będą czytać na żywo!

Zarejestrować może się każdy, kto wierzy w sens idei dawstwa. Należy być ogólnie zdrowym, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i ważyć minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na rozmowie z osobą reprezentującą Fundację DKMS Polska, wypełnieniu formularza, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wówczas dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto