Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal #HumanDOC. Otwórzcie oczy na świat! [patronat NaM]

oprac. red
mat. prasowe #humanDOC
Szykuje się wielka uczta dla kinomanów. 30 listopada w Warszawie rozpocznie się IX Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych HumanDOC.

Seanse odbywać się będą w Kinotece (Pałac Kultury i Nauki), Kinie Amondo oraz Staromiejskim Domu Kultury.
Impreza potrwa do 2 grudnia.

− Dobry dokument to gwarancja wrażeń mocniejszych niż w kinie rozrywkowym. Piękne zdjęcia i poruszające historie to czyste emocje podbijane przez świadomość, że każda z opowiadanych historii jest prawdziwa – mówi Paulina Kolbusz, manager Festiwalu #HumanDOC.

Dzięki magii filmu dokumentalnego widz może się udać w niezwykłą podróż w najodleglejsze zakątki świata. Ma szansę poznać etiopski jazz, wysłuchać opowieści muzyka z Hondurasu o tym, jak się gra koncerty dla karteli narkotykowych albo siedząc wygodnie w kinie razem z ludem Kiribati przeżywać jego dramaty.
Warto również przemierzać kenijską sawannę razem Jonem Kasbe, reżyserem dokumentu „Kiedy owca staje się lwem”. Jego film porusza problem spadającej populacji słoni w Afryce, który przyciąga uwagę całego świata. Dokumentalista przez trzy lata podążał za kłusownikami i za strażnikiem słoni, by dowiedzieć się, kim są łowcy kości słoniowej.

Ważne pytania
− Dokument to z założenia kino nieobojętne – mówi Róża Michalec, która wybierała filmy dla widzów festiwalu. − Warto więc wybrać się na IX MFFD #HumanDOC. Zagramy dwadzieścia jeden pełnometrażowych filmów. Wszystkie to starannie wyselekcjonowane, często nagradzane obrazy z całego świata, mówiące o problemach globalnych - dodaje.

Podczas festiwalu #HumanDOC czekają nas niezwykłe przeżycia. Będziemy m.in. mogli poznać Nadię Murad, młodą kobietę, która przeżyła ludobójstwo jazydów w północnym Iraku, a także ośmiomiesięczną niewolę w ISIS. Opowiada o tym przejmujący film „Dźwigając brzemię” (do tego obrazu nawiązywać będzie ekspercki panel).
Panel obejmuje też projekcję dokumentu „Jakby ktoś mnie śledził”. Jego autorka, Assia Boundaoui, odkrywa w nim tajemnicę FBI i udowadnia, że jej rodzinne miasto było przedmiotem jednego z największych śledztw w sprawie zwalczania terroryzmu w USA.

Polskie dokumenty
Na #HumanDOC zobaczymy filmy z całego świata. Nie zabraknie też polskich dokumentów. Bardzo ciekawie zapowiada się film „Janka”, portret Janiny Ochojskiej − założycielki Polskiej Akcji Humanitarnej. Po projekcji widzowie będą mogli się spotkać z bohaterką dokumentu oraz z jego reżyserką, Adelą Kaczmarek.
Jednym z najbardziej poruszających filmów festiwalu jest z pewnością dokument Marka Sygacza pt. „Afrin: Zdradził nas świat”. Pokazuje on, w jaki sposób wykorzystano wojnę w Syrii, by usprawiedliwiać czystki etniczne.

− Festiwal to nie tylko filmy i spotkania – mówi Paulina Kolbusz, menadżerka imprezy. – W piątek, 30 listopada, w pierwszy dzień festiwalu, zapraszamy widzów na wieczorną zabawę do Planu B przy pl. Zbawiciela. Odbędzie się tam festiwalowa impreza charytatywna na rzecz ofiar przemocy domowej w Gruzji.

#HumanDOC - bilety

Festiwal potrwa od 30 listopada do 2 grudnia. Później ruszy w trasę, by zaprezentować filmy w kilkudziesięciu miastach Polski. Część dokumentów prezentowanych w ramach festiwalu dostępna będzie bezpłatnie na platformie VOD.pl. Bilety na seanse kosztują 12 zł (Kinoteka, Kino Amondo), na filmy w Staromiejskim Domu Kultury: wstęp wolny. Szczegóły: festiwal.humandoc.pl

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto