Płocczanin z pucharem świata w modelarstwie kosmicznym

DK
Wojciech Krzywiński, instruktor Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej, zdobył indywidualny puchar świata FAI w modelarstwie kosmicznym w klasie S7.

Płock we Wszystkich Świętych: zmiany organizacji ruchu

W Lublanie w Słowenii od 7 do 9 października odbyły się ostatnie w tym roku zawody w modelarstwie kosmicznym, zaliczane do rocznej klasyfikacji Pucharu Świata. Krzywiński zajął w nich 3 miejsce, ale zdobyte 776 punków zapewniły mu Puchar Świata. Aby zdobyć to trofeum należy zebrać jak największą liczbę punktów łącznie w 22 zawodach. W kategorii S7 zawodnik wykorzystuję model europejskiej rakiety nośnej Ariane 3 v17 w skali 1:45. Składa się ona z 3 stopni o całkowitej długości 1060mm, maksymalnej masie startowej 1,2kg, moc silników 9-ciu 140N/s.

W tym roku w pucharze wystartowało 130 zawodników z 12 państw. Warto podkreślić sukces płocczanina, ponieważ jest on pierwszym w historii Polakiem, który zdobył indywidualny Puchar Świata w makietach kosmicznych S7.

Część molo w Płocku zamknięte. Obiekt został uszkodzony

Trofeum to ukoronowanie 25-letniej zawodniczej kariery Krzywińskiego. Wiele razy zajmował różne miejsca na podium w Mistrzostwach Polski, Mistrzostwach Europy czy Pucharu Polski – indywidualnie i w klasyfikacji zespołowej, ale największą radość sprawiło mu 3. miejsce w indywidualnych Mistrzostwach Świata zdobyte na Florydzie w 1992 roku.

Celem i marzeniem Wojciecha Krzywińskiego jest stworzenie w Płocku Centrum Modelarskiego z prawdziwego zdarzenia, dostępnego dla modelarzy wszystkich rodzajów.

Źródło: UM Płock