Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Internet i komputery dla zagrożonych wykluczeniem cyfrowym

Beata Krzemińska
archiwum
Kujawsko-Pomorskie jako pierwszy region w Polsce rozpoczyna realizację wartego 25,7 miliona złotych projektu informatycznego, zakładającego wyposażenie w komputery i dostęp do Internetu osób i rodzin, które ze względu na trudną sytuację materialną lub niepełnosprawność, nie mają dostępu do nowoczesnych technologii informacyjnych oraz wiedzy i możliwości jakie daje globalna sieć. 2 września marszałek Piotr Całbecki oraz Grażyna Węclewska, dyrektor Władzy Wdrażającej Programy Europejskie podpisali umowę dotyczącą realizacji przedsięwzięcia.

- To największy tego typu projekt w Polsce. Chcemy aby nowoczesny sprzęt informatyczny trafił wszędzie tam, gdzie internet wciąż jest marzeniem. Poprawimy w ten sposób sytuację bytową ludzi zagrożonych wykluczeniem, zwiększymy ich szanse na znalezienie pracy, zapewnimy dostęp do wiedzy i możliwość rozwoju. W Kujawsko-Pomorskiem 4 tysiące osób otrzyma takie urządzenia na własny użytek – powiedział podczas uroczystości podpisania umowy marszałek Piotr Całbecki.

Projekt „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego” obejmie zasięgiem cały region. Zakłada przekazanie sprzętu komputerowego, refundację kosztów podłączenia do internetu oraz organizację szkoleń. Z tego wsparcia skorzysta 2,5 tysiąca osób i rodzin o niskich dochodach, ośrodki opiekuńczo-wychowawcze oraz rodziny zastępcze. Pomoc skierujmy też do tysiąca osób niepełnosprawnych, w tym 300 osób niewidomych, które otrzymają komputery ze specjalistycznym wyposażeniem i oprogramowaniem.

Urząd Marszałkowski pozyskał środki na realizację przedsięwzięcia w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jako pierwszy i jedyny samorząd województwa w kraju, złożyliśmy w 2009 roku wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia do Władzy Wdrażającej Programy Europejskie w Warszawie i otrzymaliśmy wsparcie. Wartość projektu to 25,7 miliona złotych. Wsparcie z Unii Europejskiej to 85 procent wartości przedsięwzięcia, a pozostały wkład to środki własne samorządu województwa.

- Z przyjemnością odwiedziłam Kujawy i Pomorze by podpisać umowę dotyczącą tego wyjątkowego projektu. Urząd Marszałkowski jako jedyny w kraju przygotował tak wizjonerskie i duże przedsięwzięcie, które obejmie także osoby niepełnosprawne – powiedziała Grażyna Węclewska, dyrektor Władzy Wdrażającej Programy Europejskie.

Wkrótce rozpocznie się procedura rekrutacji osób, które wezmą udział w projekcie. Pomogą w tym między innymi działające w regionie centra pomocy rodzinie. Realizacja przedsięwzięcia potrwa trzy lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kujawskopomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto