18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ludzkie szczątki znalezione podczas remontu Małachowianki

Redakcja
Szczątki około 60 osób znaleźli archeolodzy i ekipy budowlane pracujące przy renowacji budynków Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. To najstarsza polska szkoła i jedna z najstarszych w Europie, istniejąca od 1180 r.

Jak poinformował w środę Urząd Miasta w Płocku, szczątki pochodzące, według wstępnych ustaleń, z pochówków dokonywanych w okresie od XIII do XVI wieku, odkryto m.in. w podziemiach zabytkowej szkoły oraz na terenie do niej przyległym. Miejsce tych pochówków związane jest zapewne z kolegiatą św. Michała Archanioła, przy której w 1180 r. została założona szkoła. - Wstępnie udało się ustalić, że wiek odkrytych kości jest bardzo różny. Dokładne datowanie pochówków może być trudne. Brakuje przy nich przedmiotów, które wskazywałyby na czas pogrzebania. - Kości są teraz starannie zbierane i po wykonaniu dokumentacji przekazywane do badań antropologicznych" - podał Urząd Miasta w Płocku.

Czytaj także: Płoccy maturzyści ponownie zatańczyli poloneza [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wcześniej, w październiku 2012 r. także podczas prac przy renowacji szkoły odsłonięto malowidła ścienne o tematyce sakralnej, które w 1912 r. wykonał malarz Władysław Drapiewski(1876-1961), twórca m.in. polichromii w płockiej bazylice katedralnej. Od tamtego czasu w różnych miejscach szkoły archeolodzy i ekipy budowlane natrafiali na najróżniejsze zabytkowe przedmioty użytkowe, jak klamry czy guziki. Znaleziono nawet niedużą kulę armatnią. Odkryto również romańskie fundamenty, których istnienie nie było wcześniej znane.

Prace renowacyjne w najstarszej polskiej szkole rozpoczęły się pod koniec września 2012 r. i potrwają do 2014 r. W ich ramach planowane jest m.in. gruntowne odnowienie dachu i elewacji zabytkowych zabudowań a także osuszenie fundamentów. Renowacją i modernizacją objęte zostanie także znajdujące się w podziemiach szkoły muzeum, gdzie zachowały się fundamenty wczesnośredniowiecznej kolegiaty.

Czytaj także: Firma z Gostynina przebuduje skrzyżowanie Bielska-Targowa

Roboty prowadzi firma z Radzymina, która pod koniec sierpnia z ofertą ponad 18,4 mln zł wygrała przetarg na rewitalizację zabytkowych budynków szkoły. Koszty inwestycji w większości pokryte zostaną z dotacji ze środków Unii Europejskiej, a pozostałą część dołoży płocki Urząd Miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto