Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mazowieckie: Nowy plan ratownictwa medycznego

dk
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Michał Pawlik
Dalsze skrócenie czasu dojazdu karetek pogotowia do pacjentów, profesjonalizacja dyspozytorów oraz wzmocnienie i unowocześnienie podmiotów świadczących usługi ratownicze. Realizacji tych celów służą zmiany w planie ratownictwa medycznego na najbliższe cztery lata, wprowadzone przez Jacka Kozłowskiego, wojewodę mazowieckiego. Wejdą w życie w lipcu przyszłego roku.

Zmniejszenie liczby rejonów operacyjnych karetek i przyporządkowanie do nich miejscowości według kryterium najszybszego dojazdu ma się przyczynić do tego, że pogotowie będzie szybciej dojeżdżało do pacjentów - zapewnił w środę wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Najważniejsze zmiany to:

- Zmniejszenie liczby rejonów operacyjnych karetek z 43 do 12 oraz przyporządkowanie gmin i miejscowości do rejonów według kryterium najszybszego dojazdu, a nie przynależności administracyjnej (powiatu).

- Zwiększenie liczby karetek dziennych (pracujących między 10.00 a 22.00) a zmniejszenie liczby nocnych, co skróci czas dojazdu do pacjenta i pozwoli lepiej koordynować działania ratownicze. Najwięcej wezwań odnotowuje się bowiem w ciągu dnia.

- Zmniejszenie liczby centrów dyspozytorskich – w pierwszym okresie do dwunastu, docelowo do pięciu. Jeden punkt odbioru zgłoszeń dysponować będzie znacznie większą liczbą zespołów ratownictwa medycznego (ZRM), co ułatwi wykorzystanie sąsiednich zespołów w przypadku, gdy najbliższy będzie zajęty. Obecnie w województwie funkcjonuje prawie 180 ZRM (178,5)[*], z czego 90 to zespoły specjalistyczne a 88,5 to podstawowe. Mniejsza ilość centrów dyspozytorskich nie będzie odczuwalna dla pacjentów, za to przyczyni się do lepszej organizacji systemu ratownictwa medycznego – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

- Zwiększenie liczby miejsc wyczekiwania karetek o 20 w ramach tej samej liczby zespołów, w tym planowane jest wprowadzenie zespołu wodnego w Płocku Radziwiu.

- Zwiększenie wykorzystania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, zwłaszcza w ciągu dnia. Warunkiem koniecznym dla przeprowadzania operacji w nocy będzie wcześniejsze wybranie i opisanie gminnych miejsc do lądowania śmigłowców oraz stałe funkcjonowanie lądowisk całodobowych przy wskazanych szpitalach wieloprofilowych, które mają szpitalne oddziały ratunkowe. Każda dyspozytornia dysponować będzie spisem miejsc przystosowanych do startów i lądowań (w tym całodobowych lądowisk przyszpitalnych z odpowiednim oświetleniem) oraz mapą zasięgu śmigłowców stacjonujących również w sąsiednich województwach. Na Mazowszu funkcjonują obecnie 2 eurocoptery, które stacjonują w Warszawie i w Płocku.

- Utworzenie dwóch Wojewódzkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego (WCPR) - w Warszawie i Radomiu. Warszawskiemu podlegać będzie stolica oraz powiaty: warszawski zachodni, nowodworski, legionowski, miński, wołomiński, otwocki, piaseczyński, grodziski, pruszkowski. Pozostałą część województwa obsługiwać będzie WCPR w Radomiu. Oba centra będą odbierały wszystkie numery alarmowe, przekierowując zgłoszenia do odpowiednich służb.

Przygotowując plan brano pod uwagę m.in.: wskaźnik ministra zdrowia jednego ZRM na 33 tys. mieszkańców, liczbę mieszkańców w rejonie operacyjnym, a także średnią ilość wyjazdów przypadających na jedną karetkę w latach 2008-2009 i w I połowie 2010 roku - z uwzględnieniem statystyki dziennej i nocnej. Istotne były także dane przedstawiające wykorzystywanie zespołów ratownictwa medycznego niezgodnie z ich przeznaczeniem (transporty międzyszpitalne lub zamiast nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej) oraz obciążenie wyjazdami w poszczególnych rejonach operacyjnych.

Nowelizacja ustawy o państwowym ratownictwie medycznym weszła w życie 30 listopada 2010 roku. Spowodowała korektę przygotowanego w lipcu planu oraz przesunęła wprowadzenie go w życie ze stycznia na 1 lipca 2011 r. Obecny „Plan działania sytemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w woj. mazowieckim na lata 2011-2014”, przygotowany przez wojewodę, będzie zatwierdzany przez ministra zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto