Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Mazowieckie w Płocku planuje nowe, stałe ekspozycje

Karolina Kowalska
muzeum mazowieckie w płocku
muzeum mazowieckie w płocku archiwum
Muzeum Mazowieckie w Płocku planuje w najbliższych latach otworzyć dwie nowe, stałe ekspozycje: sztuki art deco oraz poświęconą zasłużonym mieszkańcom miasta, a także centrum naukowe dla młodzieży, we współpracy m.in. z samorządem i filią Politechniki Warszawskiej.

Muzeum Mazowieckie w Płocku planuje nowe, stałe ekspozycje

Projekty mają być realizowane z wykorzystaniem środków unijnych z obecnej perspektywy 2014-20. Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 120 mln zł.

- Zakupiliśmy działkę w pobliżu swej siedziby. Tam planujemy stworzyć ekspozycję art deco, będącą uzupełnieniem istniejącej od lat, stałej wystawy secesji, z której nasze muzeum słynie – zapowiedział podczas piątkowej konferencji prasowej dyrektor placówki Leonard Sobieraj. Przyznał, że muzeum w ciągu ostatnich 10 lat stworzyło odrębną kolekcję sztuki art deco, która powinna znaleźć odrębne miejsce ekspozycyjne. - Jesteśmy gotowi do otworzenia takiej wystawy – podkreślił Sobieraj.

Według niego, w tym samym budynku co zbiory art deco, znalazłaby się stała wystawa „Wielcy Płocczanie”, poświęcona m.in. urodzonym w tym mieście: aktorce i wieloletniej dyrektorce Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze” Mirze Zimińskiej Sygietyńskiej (1901-1997), poecie Władysławowi Broniewskiemu (1897-1962), twórcy poezji semantycznej i filmów awangardowych Stefanowi Themersonowi (1910-88) oraz pierwszemu niekomunistycznemu premierowi po 1945 r. Tadeuszowi Mazowieckiemu (1927-2013). - To znane postacie, którymi chcemy się chwalić – dodał Sobieraj.

Dyrektor Muzeum Mazowieckiego zapowiedział jednocześnie, że placówka ta wraz z płockim Urzędem Miasta chce włączyć się do projektu budowy Centrum Naukowego im. Marii Skłodowskiej-Curie „Młody Chemik”. - Planuje się, że centrum powstanie na terenie odrębnej działki, której właścicielem jest miasto Płock, ale również w sąsiedztwie naszego muzeum – powiedział Sobieraj. Jak zaznaczył, w projekt zaangażowane są płocka filia Politechniki Warszawskiej, Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny oraz samorząd województwa mazowieckiego.

Według płockiego Urzędu Miasta, docelowo Centrum Nauki im. Marii Skłodowskiej-Curie ma składać się z trzech części: Centrum „Młody Chemik”, jako miejsca popularyzacji wiedzy wśród młodzieży o tej dyscyplinie nauki, odrębnego Laboratorium Innowacji Technicznych i Energii Odnawialnej, odpowiedzialnego za prowadzenie badań naukowych w ramach wdrożeń innowacji technicznych dla podmiotów naukowych i gospodarczych oraz Instytutu Informacji i Wymiany Myśli Naukowej, czyli swego rodzaju banku wiedzy, którego elementem będzie Płocki Inkubator Przedsiębiorczości i Innowacyjności.

Projekt utworzenia Centrum Nauki im. Marii Skłodowskiej-Curie został zgłoszony przez miasto Płock do Kontraktu Terytorialnego dla woj. mazowieckiego, jako przedsięwzięcie realizowane wspólnie z samorządem województwa mazowieckiego.

Od 2005 r. Muzeum Mazowieckie w Płocku działa w nowej siedzibie - odrestaurowanej, secesyjnej kamienicy w centrum miasta. Koszt prac adaptacyjnych wyniósł 1,5 mln zł. W dawnych mieszkaniach kamienicy można m.in. obejrzeć zaaranżowane typowe dla przełomu XIX i XX wieku mieszkania, oddające atmosferę wnętrz mieszczańskich epoki secesji oraz zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła z tego okresu.

Zobacz także: Nowy sprzęt płockich strażaków [FOTO]

W sąsiednim nowoczesnym budynku od 2010 r. czynna jest z kolei stała wystawa historyczna "X wieków Płocka", prezentująca dzieje miasta, stolicy Polski w okresie panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego, od założenia grodu po II połowę XX wieku. Mieści się tam największa w Polsce makieta, o powierzchni ok. 40 metrów kw., prezentująca układ urbanistyczny i zabudowę Płocka z okresu średniowiecza.

Wcześniej, od 1963 r., Muzeum mieściło się w dawnym benedyktyńskim opactwie, którego właścicielem była i jest obecnie Kuria Diecezji Płockiej Kościoła Rzymskokatolickiego. Po przeprowadzce zbiorów secesji do nowej siedziby, w opactwie otwarto oddział Muzeum Diecezjalnego z kolekcją sztuki sakralnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto