Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi

UM Płock
Arkadiusz Ławrywianiec/Polskapresse
Gmina Miasto Płock od 1 lipca 2013 r. przejmuje obowiązki związane z odbiorem i gospodarowaniem odpadów komunalnych na terenie miasta Płocka. Zgodnie z założeniami ustawodawcy przekazanie władztwa nad odpadami powstającymi na terenie gminy ma wyeliminować powstawanie dzikich wysypisk i problem zaśmiecania lasów.

System gminny ma również za zadanie osiągnąć odpowiednie poziomy recyklingu i przygotowania do ponownego użycia poszczególnych frakcji odpadów komunalnych (np.: papieru, tworzyw sztucznych, metalu). Będzie to jednak możliwe do zrealizowania jedynie przy pełnej współpracy wszystkich mieszkańców Płocka, bowiem tylko tak możemy wspólnie osiągnąć widoczne rezultaty.

Czytaj także: Mazowiecki Urząd Marszałkowski przygotuje gminy do zbierania śmieci

Gmina Miasto Płock, korzystając z możliwości danej przez ustawodawcę, obejmie od 1 lipca br. systemem gospodarowania odpadami nieruchomości zamieszkałe (domki jednorodzinne, zabudowa wielorodzinna oraz zagrodowa). Do tego dnia właściciele nieruchomości zamieszkałych powinni rozwiązać umowy z firmami świadczącymi usługę wywozu odpadów. Nieruchomości niezamieszkałe (np. warsztaty, sklepy, szkoły) nie zostaną objęte systemem – będą musiały zawrzeć umowy z przedsiębiorcami posiadającymi wpis do rejestru działalności regulowanej na wywóz odpadów komunalnych we własnym zakresie.

Odbiorem odpadów od właścicieli nieruchomości zamieszkałych zajmie się wyłoniona w przetargu firma wywozowa, po jednej dla każdego sektora, na jakie został podzielony Płock. Firma będzie odbierała wszystkie odpady komunalne, jakie powstają na terenie nieruchomości zamieszkałej, w tym również biodegradowalne, niebezpieczne i wielkogabarytowe oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Mieszkańcy nieruchomości, którzy zadeklarują segregację odpadów będą mieli do dyspozycji zestaw pojemników, do których będą musieli odpowiednio posegregować odpady.

Czytaj także: Starostwo Płockie wykupiło ostatnią działkę popowodziową

Mieszkańcy domków jednorodzinnych oraz zabudowy zagrodowej będą mieli: pojemnik z naklejką SEGREGOWANE lub przezroczysty worek, do którego będą wkładać odpady należące do frakcji: papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło białe i kolorowe, odpady wielomateriałowe (np.: kartony po sokach). Odpady te określane są również mianem: odpady „suche”. Odpady ulegające biodegradacji (trawa, odpady kuchenne) muszą zostać umieszczone w zielonym worku (tzw. odpady „mokre”). Pozostałość z segregowania odpadów (np.: zniszczony but, pieluchy, ceramika, zabrudzony tłuszczem papier, popiół z palenisk domowych) mieszkaniec powinien umieścić w pojemniku z napisem NIESEGREGOWANE.

Podobnie postąpią mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej. W altanach śmietnikowych oraz w ich pobliżu zostaną umieszczone pojemniki z napisem NIESEGREGOWANE oraz BIO, w których należy umieszczać odpady, jak wyżej określono. Odpady, które można wysegregować ze strumienia odpadów komunalnych, będzie można umieszczać w tzw. „gniazdach”, czyli kolorowych pojemnikach na poszczególne frakcje odpadów, tak jak to odbywało się do tej pory.
Gmina do końca roku podejmie uchwały obowiązkowe:

1. w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Płocka – reguluje on m.in. zasady i sposób postępowania z odpadami komunalnymi,

2. w sprawie metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawki tej opłaty – wciąż trwają prace nad tymi zagadnieniami,

Czytaj także: PKP nieodpłatnie przekazało miastu dworzec

3. dot. terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi,

4. dot. wzoru deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi – każdy właściciel nieruchomości zamieszkałej zobowiązany będzie do złożenia takiej deklaracji i określenia w niej wysokości opłaty w zależności od przyjętej przez gminę metody; w deklaracji będzie umieszczona informacja, jak należy ją poprawnie wypełnić i gdzie złożyć,

5. w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych w zamian za uiszczoną opłatę – uchwała ta określać będzie m.in. sposób segregowania odpadów oraz częstotliwość ich odbioru

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto