Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płock jak Warszawa? Zobacz jak może wyglądać System Informacji Miejskiej

DK
Miejskie Zarząd Dróg chce wprowadzić w Płocku kompleksowy system nawigacyjny wykorzystujący różnego rodzaju nośniki informacji, którego celem jest uporządkowanie przestrzeni miejskiej Płocka. System Informacji Miejskiej, bo o nim mowa, ma zostać wdrożony etapami w latach 2012-2014. Teraz trwa procedura wyłonienia oferenta, który wykona opracowanie koncepcji projektu SIM dla naszego miasta.

Jednym z elementów wizerunku miasta jest sprawny system informacji dla kierowców i pieszych, którego w Płocku niestety bardzo brakuje. Turyści przyjeżdżający do naszego miasta od dawna alarmowali, że w Płocku odnaleźć się trudno. Teraz ma się to zmienić.

MZD przebuduje płockie skrzyżowania

Łatwość odnalezienia interesujących lub potrzebnych miejsc zapewni System Informacji Miejskiej, który wskaże także wiele konkretnych lokalizacji instytucji publicznych, dworców, szpitali, zabytków, ważnych miejsc pamięci narodowej, kin i teatrów, kościołów, cmentarzy, punktów informacji turystycznej i wielu innych obiektów.

MSI będzie można ciągle rozbudowywać, uszczegóławiać, powiększając liczbę elementów bądź terytorium. Wdrażanie systemu jest długofalowe i jest przeprowadzane etapowo. W przypadku Płocka realizację zadania planuje się rozpocząć od oznaczenia Starego Miasta oraz głównych arterii miasta, następnie Śródmieścia i konsekwentnie kolejnych osiedli sąsiadujących ze sobą.

Nośniki informacji

Kompleksowy system nawigacyjny uporządkuje w Płocku przestrzeń, korzystając z różnych nośników informacji, takich jak:

- tablice kierunkujące do dzielnic i dworców,
- bardziej szczegółowe tablice wskazujące mniejsze obszary i ważne obiekty,
- słupki dla pieszych – prowadzące do ważnych instytucji publicznych, placów, parków, osiedli, ważniejszych ulic i instytucji kulturalnych. Na kolumnach słupków zostaną umieszczone także piktogramy, które pokierują do toalet publicznych, komisariatów, urzędów pocztowych itp.,
- dwustronne punkty informacyjne posiadające największy stopień szczegółowości. Po jednej stronie znajdzie się schemat miasta z głównymi arteriami, a po drugiej szczegółowy plan okolicy,
- tablice adresowe - kilka rodzajów ulicowych oraz moduły informacyjne czyli tabliczki informujące o patronie ulicy czy zabytkowej budowli.

Jednolitość, czytelność i funkcjonalność

Jednolitość stosowanych nośników jest najistotniejszą cechą SIM-u. Dzięki niej płocki system informacji miejskiej może stać się łatwo rozpoznawalny i komunikatywny, może wpływać na poprawę miejskiego ładu wizualnego i na jakość przestrzeni publicznej.

[RELACJA] Wyniki wyborów 2011 w Płocku: Kto dostał się do Sejmu, kto do Senatu? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Bardzo ważną cechą systemu jest również jego czytelność. Równie duże znaczenie ma dostępność i odpowiednia lokalizacja elementów, kompleksowość przekazywanych informacji i stosowanych nośników oraz spójność systemu z innymi elementami przestrzeni miejskiej oraz z innymi kanałami przekazu informacji miejskiej (na przykład z informacją miejską przekazywaną za pośrednictwem internetu).

Funkcjonalność układu komunikacyjnego to przede wszystkim przemyślane wskazania kierunków poruszania się po drogach i ulicach pomiędzy dzielnicami miasta prowadzących do osiedli mieszkaniowych, miejsc pracy, obiektów użytku publicznego. Ważnym aspektem miasta jest również sieć komunikacji pieszej i ścieżek rowerowych umożliwiające bezpieczne i przyjazne przemieszczanie się w różnych kierunkach, w tym przez osoby nie znające miasta i jego układu strukturalnego. Miasto staje się otwarte i dostępne nie tylko dla swoich mieszkańców ale także dla turystów.

Wyborcze porażki Mazowsza. Kogo nie zobaczymy w nowym Sejmie?

Opracowanie adaptacji opiera się na ustaleniu struktury informacji i siatki odniesień poprzez przeprowadzenie analiz stanu istniejącego, historycznej, przestrzeni miejskiej, potrzeb niepełnosprawnych, postrzegania i opisu przestrzeni miejskiej przez mieszkańców. Następnie na podstawie przeprowadzonych analiz proponuje się trzy siatki odniesień:

- podział miasta na obszary dużo mniejsze niż dzielnice.
- określenie kierunku determinującego (np. Wisły).
- odniesienie do konkretnych obiektów w mieście ważnych ze względu na funkcję, skalę albo walor kulturowy np. dworce, urzędy, place, szpitale, cmentarze itp.

Ta koncepcja sprawdziła się w kilku miastach Polski: Wrocławiu, Łodzi, Bielsku-Białej. Pierwszym miastem, który wdrożyło zintegrowany system informacji miejskiej była Warszawa. Powszechnie uważa się, że to obecnie jeden z najbardziej charakterystycznych elementów stolicy, a Warszawa jest najlepiej oznakowanym miastem w Polsce i wyróżniającym się miastem w Europie. - Warszawski system wyróżniony prestiżową nagrodą „Najlepsza Realizacja SIM” Bramy Kraju jest dla nas inspiracją i punktem odniesienia. Wierzymy, że uda się w Płocku stworzyć kompleksowy system nawigacyjny i informacyjny, pod względem funkcjonalności zbliżony do tego, co z powodzeniem funkcjonuje w Warszawie, Łodzi czy od 2009 r. w Bielsku-Białej – mówi Piotr Gryszpanowicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Płocku.

Jechał bez biletu i pobił kontrolera

Wady dotychczasowych rozwiązań

Informacja miejska w Płocku nie została dotychczas zintegrowana. Powstawała na zasadzie potrzeby chwili, bez unormowań ramowych, co skazywało te inicjatywy na niepowodzenie. Dodatkowo taka sytuacja pogłębia istniejący już chaos informacyjny na ulicach i osiedlach miasta. Panuje dowolność formy, koloru, wielkości i lokalizacji tablic, różnorodność czcionek, niejednolita zasada komponowania tekstu. Brakuje odpowiednich rozwiązań w zakresie informacji kierunkowej, informacji turystycznej i informacji o infrastrukturze miasta, brak także odniesień do dzielnic i osiedli mieszkaniowych. Informacja miejska nie uwzględnia również potrze osób o ograniczonej sprawności i niepełnosprawnych. Nie ma także informacji dla turystów.


Czekamy na informacje od Czytelników. Piszcie na adres [email protected] lub komentujcie na stronie www.plock.naszemiasto.pl

Codziennie najświeższe informacje z Płocka na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

W naszym Kalendarzu Imprez nie ma imprezy, na którą się wybierasz? Powiadom nas!
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Wyślij artykuł i zdjęcia!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Transport ogromnego generatora ulicami Grudziądza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto