Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płockie Dni Żydowskie. Co się będzie działo w Muzeum? [PROGRAM]

Karolina Kowalska
Płockie Dni Żydowskie. Co się będzie działo w Muzeum?
Płockie Dni Żydowskie. Co się będzie działo w Muzeum? mat pras
Od 1 do 4 września po raz trzeci odbędą się Płockie Dni Żydowskie. - Serdecznie zapraszamy wszystkich płocczan na trzecią edycję festiwalu poświęconego jednej z najbardziej ciekawych mniejszości - mówi Beata Kamińska, z Muzeum Mazowieckiego. Co się będzie działo?

1 września

godz. 18.00 – Otwarcie wystawy „Spółdzielnia Pracy Dziewiarskiej im. Gerszona Dua w Płocku (1949-1969)”
Miejsce: Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku (ul. Kwiatka 7).
Wstęp wolny.

W ramach III Płockich Dni Żydowskich odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych.

Wystawa „Spółdzielnia Pracy Dziewiarskiej im. Gerszona Dua w Płocku (1949-1969)” stanowi pasjonującą podróż powojennymi śladami płockich Żydów, zarazem wyprawę w przeszłość Muzeum Żydów Mazowieckich, przeszłość stosunkowo nieodległą, bo dotyczącą okresu funkcjonowania w budynku przy ulicy Kwiatka 7 Spółdzielni Pracy Dziewiarskiej im. Gerszona Dua. Na prawie trzydziestu planszach zostanie zaprezentowana historia Spółdzielni, od momentu jej powstania do roku 1969, kiedy to dokonano modyfikacji jej statutu i zmieniono nazwę na Spółdzielnia Pracy Przemysłu Dziewiarskiego „Stilana” w Płocku. Historię tę obrazuje kilkadziesiąt unikatowych, nie prezentowanych dotąd fotografii, które w większości pochodzą ze zbiorów prywatnych przyjaciela Muzeum Mazowieckiego – pana Grzegorza Chabowskiego. Znajdziemy tu także barwne projekty modeli wyrobów dziewiarskich, dokumenty, czy, prezentowane w gablotach, a pochodzące ze zbiorów Archiwum Państwowego w Płocku, próbki materiałów oraz rejestry członków Spółdzielni. Interesującym elementem wystawy będzie z pewnością maszyna dziewiarska dwupłytowa, saneczkowa z napędem ręcznym, wypożyczona na wystawę ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Autorami wystawy są: Gabriela Nowak i Grzegorz Chabowski

2 września

godz. 18.00 – Promocja książki „Żydzi płoccy. Album pamięci”
Miejsce: Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku
Wstęp wolny.

„Żydzi płoccy. Album pamięci” stanowi wspólne wydawnictwo Muzeum Mazowieckiego oraz Archiwum Państwowego w Płocku.

Projekt jest niepowtarzalną okazją udostępnienia szerokiemu gronu odbiorców cennych przedwojennych fotografii upamiętniających byłych współmieszkańców naszego miasta, a zarazem pośmiertnym hołdem złożonym ofiarom Holokaustu. Inspiracją dla powstania albumu był zachowany w zbiorach Archiwum Państwowego w Płocku zbiór fotografii dowodowych z okresu II RP. Publikacja opiera się na nieznanych i niepublikowanych dotąd zdjęciach zachowanych w zbiorach płockich instytucji kulturalnych: Muzeum Mazowieckiego, Archiwum Państwowego w Płocku i Towarzystwa Naukowego Płockiego. Album zawiera prawie tysiąc fotografii, zasadniczo powstałych w latach 20. i 30. XX wieku, które zostały opatrzone wzbogacającymi je biogramami, zawierającymi podstawowe informacje o konkretnych osobach.

3 września

godz. 17 - „Żydzi płoccy”- spektakl teatralny w wykonaniu członków Stowarzyszenia Per Se: Katarzyny Królikowskiej, Wiktorii Smolińskiej, Krzysztofa Pesty, Adama Bonalskiego, Marcina Jaworskiego, Marcina Majdy, Piotra Mrowickiego oraz aktorów: Joanny Stanowskiej,  Moniki Majewskiej-Gapińskiej i Mariusza Pogonowskiego
Reżyseria: Mariusz Pogonowski.

Miejsce: Plac Trzynastu Straconych w Płocku
W razie niepogody: Muzeum Żydów Mazowieckich
Wstęp wolny.

Spektakl „Żydzi płoccy” będzie wydarzeniem bez precedensu, pierwszą sztuką teatralną o społeczności żydowskiej Płocka. Scenarzysta i reżyser Mariusz Pogonowski przygotuje „dotknięcie ze współczesnej perspektywy” historii i zwyczajów płockich Żydów spojrzenie na bohaterów wyjętych z „bezimiennej masy kilku tysięcy”. Opowieść zaczyna się od wizyty młodych Polaków, chłopaka i dziewczyny, w Muzeum Żydów Mazowieckich mieszczącego się w budynku dawnej synagogi. Przychodzą tam ze swoim rówieśnikiem żydowskiego pochodzenia. Scenariusz oparty zostanie m.in. na wspomnieniach płockiego Żyda Adama Neumana Nowickiego. Wystąpią aktorzy płockiego Teatru Dramatycznego i Stowarzyszenia Teatr Per Se.
Mariusz Pogonowski - aktor, scenarzysta i reżyser teatralny - jest płocczaninem, absolwentem Zespołu Szkół Budowlanych nr 1 w Płocku i Wydziału Aktorskiego wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Jest założycielem i szefem płockiego Stowarzyszenia Teatr Per Se, skupiającego aktorów-amatorów, głównie młodych ludzi. Prowadzi zajęcia teatralne w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki.

4 września

godz. 18.00 – Koncert pt. "Sefardyjskie Inspiracje" w wykonaniu Macieja Fortuny „Zakhaar”
Miejsce: Muzeum Żydów Mazowieckich.
Wstęp wolny.

Maciej Fortuna "Zakhaar” - Sefardyjskie Inspiracje to najświeższy program muzyczny Macieja Fortuny. Myślą przewodnią programu jest wykonywanie muzyki improwizowanej na gruncie muzyki żydowskiej. Muzyka ta stanowi jedno z wielu źródeł, z których zespół czerpie inspiracje i energię. Repertuar koncertu stanowi zarówno żydowska muzyka etniczna, jak i kompozycje autorskie, także te zainspirowane muzyką sefardyjską.
Maciej Fortuna - polski trębacz, kompozytor jazzowy i producent muzyczny. Urodził się 13 września 1982 roku w Lesznie. Jest jednym z najbardziej aktywnych polskich trębaczy jazzowych młodego pokolenia. Ma w swoim dorobku kilkanaście w pełni autorskich płyt. Koncertuje ze swoimi zespołami na całym świecie. Wciąż poszukuje nowych form wyrazu. Poza kreowaniem własnego języka muzycznej ekspresji i rozwijania palety brzmień Maciej Fortuna eksperymentuje z live electronics i elektronicznym przetwarzaniem dźwięku trąbki.

Zobacz też: Godzina "W" w Płocku

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto