Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica Obrony Płocka przed bolszewikami. Tak było 95 lat po walce [ZDJĘCIA]

Karolina Kowalska
Rocznica Obrony Płocka przed bolszewikami. Tak było 95 lat po walce
Rocznica Obrony Płocka przed bolszewikami. Tak było 95 lat po walce Emil Grochowski
Od soboty (15 sierpnia) do środy (19 sierpnia) w Płocku trwają obchody 95. Rocznicy Obrony Płocka w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Za nami już obchody Dnia Wojska Polskiego. A co jeszcze przed nami?

Dziś wieczorem - 17 sierpnia - o godz. 15:30 Katolickie Radio Diecezji Płockiej nada słuchowisko z projektu „Zatrzymane w kadrze rok 1920", pt. „Wielcy, choć mali". Natomiast o godz. 20, przy ulicy Targowej odbędzie się capstrzyk harcerzy przy kopcu „Bratnia mogiła”.

Jutro - 18 sierpnia - o godz. 10 w Miejscu Pamięci Narodowej 1920 roku zaplanowane jest złożenie kwiatów przez płockich harcerzy, a Radio Płock nada słuchowiska z projektu "Zatrzymane w kadrze rok 1920".

W Katolickim Radiu Diecezji Płockiej o godz. 11 usłyszymy „Wielcy choć mali”- słuchowisko dla dzieci. O 16 - „To, czego inni nie chcą” - słuchowisko dla młodzieży i dorosłych

O godz. 17 rozpoczną się uroczystości z udziałem Wojska Polskiego. O godz.18.30 na Starym Rynku wystartuje koncert Orkiestry Reprezentacyjnej WP. O godz. 20 z przystani nad Wisłą wyruszy rejs statkiem po Wiśle upamiętniający Flotyllę Wiślaną biorącą udział w obronie Płocka w 1920 roku.

W środę - 19 sierpnia o godz. 17.00 w Towarzystwie Naukowym Płockim, przy pl. Narutowicza odbędzie się promocja książki dr Grzegorza Gołębiewskiego „Obrona Płocka przed wojskami bolszewickimi 18 i 19 sierpnia 1920 roku”.

Atak bolszewicki na Płock – nastąpił 18 sierpnia 1920 r. około godz. 14. Załoga wojskowa Płocka wykonywała w tym czasie natarcie na pozycje bolszewickie na przedpolu miasta w rejonie Boryszewa i Trzepowa. Szczególnie silne uderzenie spadło na batalion zapasowy 6 pułku piechoty Legionów kpt. Mieczysława Głogowieckiego i spieszony szwadron Tatarskiego pułku ułanów rtm. Włodzimierza Rychtera, atakujących w kierunku Trzepowa. Oba pododdziały zostały rozbite, co otworzyło oddziałom rosyjskim drogę do miasta. Żołnierze polscy i mieszkańcy na widok galopujących kawalerzystów w popłochu uciekali w kierunku mostu i dalej – za Wisłę.

Panikę opanowało kilku oficerów: dowódca przedmościa mjr Janusz Mościcki, kpt. Albert de Buré, rtm. Romuald Borycki, por. Iskander Achmatowicz oraz sanitariuszka Janina Landsberg – Śmieciuszewska, którzy powstrzymywali uciekających żołnierzy i organizowali punkty oporu. W pierwszej fazie walk dużą rolę odegrał oddział żandarmerii wojskowej por. Edwarda Czuruka, który swoimi żandarmami obsadził kluczowe punkty w mieście. Niemal od początku do walki włączyła się 9 kompania telegraficzna jazdy por. Zbigniewa Brodzińskiego. Stopniowo zza Wisły docierały posiłki, stabilizując sytuację w mieście.

Na korzyść strony polskiej działało również to, że po wtargnięciu do miasta żołnierze bolszewiccy rozbiegli się po domach, rabując i demolując mieszkania, gwałcąc kobiety oraz żądając jedzenia i alkoholu. Ich ofiarą padli mieszkańcy ze wszystkich grup społecznych, narodowościowych i wyznaniowych: bogaci i biedni, Polacy i Żydzi, księża katoliccy i mariawiccy.

Zobacz też: Lato z Radiem w Płocku

W nocy do miasta nadeszły kolejne posiłki, co pozwoliło na podjęcie 19 sierpnia 1920 r. rano działań zaczepnych i stopniowe wypieranie nieprzyjaciela z Płocka. Równocześnie z polskim natarciem dowódca III Korpusu Konnego Gaj Bżyszkian otrzymał rozkaz porzucenia Płocka i natychmiastowego włączenia się do bitwy w rejonie Płońska. W rezultacie 19 sierpnia ok. godz. 11 oddziały polskie wyparły bolszewików z miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto