Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdzian szóstoklasisty 2011. Jak dobrze napisać test. Sprawdź nasze rady na egzamin

Redakcja
Janusz Wójtowicz/Polskapresse
Jeszcze niedawno sprawdzian szóstoklasisty wydawał się odległym wydarzeniem, a tu już we wtorek uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych napiszą testy.

Zobacz też: Sprawdzian szóstoklasisty - arkusze egzaminacyjne i przykładowe odpowiedzi

Co prawda nie mają one takiego znaczenia na drodze edukacyjnej młodego człowieka jak egzamin gimnazjalny i matura, ale to nie zmienia faktu, że dla kilkunastoletniego człowieka może to być trudny czas.

Przypomnijmy, że uczeń kończący podstawówkę nie może nie zaliczyć sprawdzianu. Ale żeby ukończyć szkołę, musi do niego przystąpić. Nie chodzi o to, aby liczba zdobytych punktów stała się przepustką do wybranego gimnazjum, ale o ustalenie, w jakim stopniu uczeń opanował wiedzę przekazywaną mu w szkole podstawowej. Wyniki mają też pokazać, czy szóstoklasista rzeczywiście jest gotowy do rozpoczęcia nauki w gimnazjum.

To powinno trochę uspokoić najbliższych, którzy od wyników Sprawdzianu Szóstoklasisty uzależniają przyszłość nastolatka. Ten egzamin to pewnego rodzaju diagnoza, która się przyda zarówno nauczycielom, jak również rodzicom i samemu uczniowi. Nie ma on jednak decydującego wpływu na dalszą edukację młodego człowieka.

Zadania na sprawdzianie są skonstruowane w taki sposób, aby zbadać poziom opanowania różnych umiejętności przez ucznia. Przede wszystkim badane są i oceniane umiejętność czytania ze zrozumieniem, pisania i rozumowania. Na tym etapie liczy się też jednak to, czy uczeń potrafi korzystać z informacji i czy umie zastosować zdobytą wiedzę w praktyce.

Na uporanie się ze wszystkimi zadaniami szóstoklasista ma 60 minut. Gdy poprawnie rozwiąże wszystkie, otrzyma 40 punktów.

A co potem? Potem pozostaje oczekiwanie na wyniki, ale też wybór gimnazjum i przygotowanie się do wielkiej zmiany.
Uczniów i rodziców czeka bowiem kolejny etap - gimnazjalny właśnie. Jest to okres w edukacji dziecka, który do najłatwiejszych nie należy. Rodzice powinni więc zadbać o bliską relacją ze swoim dzieckiem i już teraz zacząć pilnie się przypatrywać jego zachowaniu. To zaowocuje - w razie kłopotów z łatwością zauważą, że dzieje się coś niedobrego.

Dobry kontakt z dzieckiem ma też inne plusy. Gdy nie będzie sobie ono radzić z trudną sytuacją w nowej szkole, rodzic będzie pierwszą osobą, do której przyjdzie, aby o tym powiedzieć.

Jeśli chodzi o wybór gimnazjum, najczęściej dziecko trafia do szkoły, która się znajduje najbliżej miejsca zamieszkania. Bliskość położenia to spora zaleta. Dziecko nie traci czasu na dojazdy i jest bezpieczniejsze, gdy nie musi dwa razy dziennie podróżować środkami komunikacji miejskiej.

Plusem takiego układu jest też możliwość uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych, które się odbywają w szkole. Gdy szkoła jest kilka kroków od domu, uczeń może chodzić na nie nawet w godzinach wieczornych.

Czytaj też:
* Egzamin szóstoklasistów już 5 kwietnia

* Sprawdzian szóstoklasisty - czy był trudny?
* Wszystko o edukacji w serwisie natablicy.pl
* Wiadomości o egzaminach prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Trzeba jednak pamiętać, że wybór gimnazjum jest też decyzją dziecka. To ono będzie w szkole spędzać kilka godzin dziennie i rodzice powinni dać mu możliwość wypowiedzenia się w tej sprawie. Nie należy się też kierować tzw. rankingami. Zdecydowanie więcej rzetelnych informacji o szkole przekaże rodzic, którego dziecko już chodzi do tej szkoły.

Na razie trzeba jednak jakoś przeżyć czas, który pozostał do sprawdzianu. Należy sensownie zaplanować kolejne dni i spróbować zapanować nad stresem.

Sprawdzian 6-klasisty nie jest trudny!
5 kwietnia dla większości uczniów będzie pierwszą poważną konfrontacją ze stresem egzaminacyjnym. Co zrobić, by się zwycięsko zmierzyć z takim wyzwaniem? Jak wesprzeć dziecko dzień przed i w dniu egzaminu? Co poradzić na pustkę w głowie w czasie sprawdzianu? Dziś kilka podpowiedzi.

Rodzicu, po pierwsze - wspieraj swoje dziecko! Ono na to wsparcie naprawdę liczy. Gdy ma kilkanaście lat, rodzice są dla niego całym światem. Więc gdy spędzisz z nim czas, wysłuchasz, co ma do powiedzenia, i zapewnisz, że cokolwiek się stanie, będziesz przy nim, ono w to uwierzy. Dziecko musi bowiem wiedzieć, że kochasz je, niezależnie od osiąganych w szkole wyników.

Zadbaj też, by uczeń miło spędził dzień przed sprawdzianem. Wtedy zapomni o czekającym je następnego dnia teście i się odpręży. Możesz zabrać dziecko na basen lub w odwiedziny do znajomych, którzy mają dzieci, żeby ciekawie i intensywnie spędziło te godziny.

Szóstoklasisto, nie powtarzaj materiału dzień przed egzaminem. W ostatnich dniach przed egzaminem warto zadbać o... relaks. Dobre samopoczucie i wiara we własne siły to podstawa sukcesu. Wyjdź na świeże powietrze, spędź czas ze znajomymi lub rodzicami. Jeśli bardzo się stresujesz, porozmawiaj o tym z bliską ci osobą. Stres to normalny objaw, ale naprawdę dobrze robi wygadanie się. Każdy przechodzi przez to samo i ze stresem można się uporać!

Pamiętaj, że wiele pytań na sprawdzianie szóstoklasisty wcale nie wymaga od ciebie korzystania z wiedzy.

Cenniejsza na tym egzaminie jest umiejętność czytania poleceń i zamieszonych tekstów czy interpretowania rysunków. Pamiętaj, że odpowiedź może być ukryta w poprzednim poleceniu, dlatego bardzo duże znaczenie ma uważność!

O godz. 9 w całej Polsce rozpocznie się sprawdzian szóstoklasisty.

Czytaj też:
* Egzamin szóstoklasistów już 5 kwietnia

* Wszystko o edukacji w serwisie natablicy.pl

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto