Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W nowym roku niemal wszystko zdrożeje

M. Durbajło, M. Satała
Podwyżki cen w 2011 roku były zapowiadane już od dawna, ponieważ od 1 stycznia wchodzą w życie nowe stawki podatku VAT
Podwyżki cen w 2011 roku były zapowiadane już od dawna, ponieważ od 1 stycznia wchodzą w życie nowe stawki podatku VAT Janusz Wójtowicz
Nieco tańszy będzie gaz, ale zdrożeje prąd. Podrożeje żywność, w tym pieczywo, mięso i warzywa, a nawet jabłka. Specjaliści informują, że cena litra benzyny w Polsce w 2011 roku przekroczy 5 zł, ale w Płocku już dawno ta granica została przekroczona...

Zdzisław Trela, prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości nie ukrywa : - Czekają nas podwyżki minimum 10-procentowe. W usługach, gdzie znaczną częścią kosztów są energia i paliwa, wzrost cen będzie największy.

Reginald Jaworski, właściciel Zakładu Instalacji Sanitarnych nie podnosił cen od czterech lat. Teraz jednak planuje 3-procentową podwyżkę na drobne prace, ale już montaż pomp cieplnych czy kolektorów słonecznych podrożeje nawet o 20 proc.

Więcej zapłacimy też u szewca. Zdzisław Jezioro podbijanie zelówek czy wszywanie zamków do butów wycenia o 2-3 złote więcej.

Wprawdzie VAT na koszyk tak zwanych produktów podstawowych, które stanowią największą część zakupów w gospodarstwach obniży się z 7 na 5 procent, ale ta obniżka będzie dla nas słabo odczuwalna.

- Od kilku lat zauważyć możemy stopniowy wzrost cen żywności i tego nie unikniemy - podkreśla Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności (PFPŻ). - Wiąże się to z koniecznością dostosowania naszych cen do tych, które obowiązują w krajach Unii Europejskiej. Z tymi zmianami musimy się pogodzić. Ogólnie możemy przewidzieć, że ceny żywności wzrosną o 5-6 proc.

Na wszystkie inne produkty żywnościowe VAT wzrośnie z 22 na 23 procent. Nie uchronimy się więc przed podwyżką cen pieczywa.

- Jeszcze w wakacje za kilogram mąki płaciliśmy od 80 do 90 gr - mówi Grzegorz Szubert, piekarz - w tym momencie kilogram kosztuje już od 1,20 do 1,30. Różnica jest więc znaczna. Dlatego pieczywo pójdzie w górę o ok. 10 a nawet 15 procent. - Długo wstrzymywaliśmy się z podwyżkami. Teraz już jednak wiemy, że musimy ulec prawom rynku - mówi Szubert .

Wzrosną też ceny warzyw i owoców, przede wszystkim jabłek. Zbiory były w tym roku niewielkie. Wiele upraw zniszczyła powódź. W ślad za drożejącymi owocami, w górę pójdzie cena przetworów, mrożonek i soków.

- Trudno odnieść się do cen mięsa, one zawsze wahają się w ciągu roku, i tę tendencję można zaobserwować od kilku lat - uważa dyrektor Gantner z PFPŻ. - Jego cena zależy głównie od ceny pasz i pszenicy.

Tymczasem niektórzy producenci i dystrybutorzy wędlin do zapowiadanych zmian podchodzą sceptycznie.

- Prowadzę swoją firmę od wielu lat, a od czterech nie podniosłem ceny żadnego ze swoich wyrobów, niezależnie od tego, co przewidywali ekonomiści - mówi Józef Aksamit, rozprowadzający wędliny z rodzinnych masarni.

Podwyżki nie ominą także kierowców. Poza rosnącym
VAT-em, zlikwidowane zostały ulgi na biokomponenty, wzrosły opłaty związane z magazynowaniem paliw. Nie ma więc wątpliwości, że benzyna pójdzie w górę. - Mało prawdopodobne jest to, aby doszło do obniżek cen paliw lub utrzymania się ich na tym poziomie, który mamy teraz - mówi Urszula Cieślak, analityk rynku paliwowego. Olej napędowy i benzyna 95-oktanowa wzrosną o 5 lub 6 groszy na litrze. Gaz LPG podwyższy się o ok. 3-4 grosze. - Jednego możemy być pewni - mówi Cieślak. - Wszystko zależy od cen ropy na rynkach światowych.

Ceny mieszkań również pójdą w górę w związku ze zmianą VAT z 7 na 8 procent.

Na pewno znacznie wzrosną ceny apartamentów o powierzchni ponad 150 mkw. (VAT n takie mieszkania podwyższono 7 na 23 procent). - Na razie utrzymujemy stałe ceny mieszkań - mówi Józef Hojda, prezes Budrem-Euro Invest, firmy deweloperskiej. Szukamy oszczędności w lepszej organizacji pracy oraz w zlecaniu większej ilości prac firmom zewnętrznym.

Choć w tym roku przeczytaliśmy o wiele więcej książek niż w zeszłych latach, a ich sprzedaż znacznie wzrosła, ten trend może się odwrócić. Wiemy już, że zalegające w magazynach książki zerowy podatek zachowają do kwietnia 2011 r. Potem do ceny każdej z nich doliczyć musimy co najmniej 5 procentową podwyżkę. Wydawcy jednak podchodzą do problemu ostrożnie.

- Jak wiadomo, podwyżka VAT jest jednym z czynników, które mogą wpłynąć na cenę podręcznika w przyszłym roku - mówi Agnieszka Piątek z działu promocji Wydawnictwa Pedagogicznego Operon. - U nas jednak ostateczna decyzja na ten temat nie została jeszcze podjęta. Trwają rozmowy, analizujemy wiele możliwości. Przede wszystkim obserwujemy nastroje społeczne z tym związane. Na rezultat poczekać musimy do końca stycznia.

Jak wzrosną ceny w przyszłym roku

Energia elektryczna
Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii gospodarstwom domowym większości przedsiębiorstw, co oznacza, że od 1 stycznia 2011 r. podatnicy będą musieli zapłacić średnio od 3,8 do 7,4 proc więcej za prąd. Najniższe podwyżki czekają klientów Energia Pro Gigawat, zaś najwyższe odbiorców Energa Obrót. Nowe taryfy będą obowiązywać do 31 grudnia 2011 r.

Paliwa
Analitycy rynku paliwowego zapowiadają wzrost cen benzyny, ropy naftowej oraz gazu LPG. W przypadku benzyny będzie to około 5 groszy na litrze. Prawdopodobnie niedługo cena litra 95-oktanowej benzyny przekroczy 5 zł.

Bilety kolejowe
Opłata za dostęp do torów dla pociągów pasażerskich ma się zwiększyć nawet o 16 proc. W efekcie ceny biletów PKP mogą wzrosnąć nawet o 7 procent.

Papierosy
Od 2011 r. do 2018 r. ceny papierosów będą systematycznie rosnąć. Ministerstwo finansów planuje dostosowanie naszych stawek do określonych w dyrektywie unijnej. Minimalna stawka na papierosy wzrośnie w tym czasie z obecnych 64 euro do 90 euro za 1000 sztuk. W 2011 roku podwyżki wyniosą 4 proc. (60 - 90 gr. na paczce).

A fryzjerzy nie planują podwyżek...

Krystyna Foltyn, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiej Komisji Fryzjersko-Kosmetycznej Związku Rzemiosła Polskiego

Nie podniesiemy cen, choć do dziś nie otrzymaliśmy dyrektywy w sprawie podatku VAT. Nie wiemy, czy na usługi bytowe, do których zaliczają się usługi fryzjerskie zostanie on podniesiony z 7 proc. Sami fryzjerzy nie chcą podnosić cen, bo rośnie szara strefa, przybywa świadczących usługi na czarno. Wzrosną ceny usług kosmetycznych, bo VAT rośnie w tym przypadku do 23 proc. Janusz Chwajoł, prezes Małopolskiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych

Na pewno początek nowego roku będzie czasem oczekiwania na ceny dyktowane w składach materiałów budowlanych. Jednoprocentowa podwyżka VAT spowoduje, że usługa finalna będzie o kilkanaście procent droższa. Ale to dotknie ludzi dopiero w lecie, teraz w branży jest zastój, firmy godzą się na minimalne zyski albo świadczenie usług bez zysku, żeby tylko przetrwać, utrzymać się na rynku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto