18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmieniliśmy czas na zimowy. Pora z tym skończyć?

Wojciech Martyński
Zegarek kieszonkowy
Zegarek kieszonkowy Wikimedia Commons/Isabelle Grosjean
Wszyscy narzekają, zmiana nie ma ekonomicznego sensu, ale urzędowa zabawa z czasem trwa. W nocy z soboty na niedzielę znów przestawiamy zegarki. O godzinę do tyłu, z godziny trzeciej na drugą. Pociągi staną w polu na 60 minut. Zostaje „odwołany” czas letni, wprowadzony w tym roku 28 marca.

Dlaczego przestawiamy zegarki? - To nie jest kwestia astronomiczna - tłumaczy Wiadomościom24.pl mgr Maciej Kamiński, pracownik Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. - Do pewnego momentu zmiana czasu, mająca na celu oszczędność światła, opłacała się. Obecnie jest to już niekorzystne ekonomicznie - dodaje Kamiński.

Już Benjamin Franklin w XVIII wieku mówił o potrzebie przestawiania czasu w ciągu roku tak aby „ludzie wstawali i kładli się spać wcześniej”. Jednak po raz pierwszy czas letni wdrożyli Niemcy. Podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 roku przesunęli zegarki o godzinę w przód, a 1 października o godzinę w tył. Następni byli Anglicy, a w 1918 roku Kongres Stanów Zjednoczonych podzielił kraj na strefy czasowe i w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej wprowadził zmiany czasu. Polska przestawiała zegarki już za czasów okupacji hitlerowskiej, ale regularnie robi to dopiero od 1977 roku.

W teorii, zmiana czasu ma pozwolić lepiej dopasować czas aktywności człowieka do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego. Jednak dla tych z nas, którzy prowadzą regularny tryb życia, zmiana czasu może być uciążliwa. Niektórym przestawienie biologicznego zegara może zająć nawet kilka dni.

Zmiana czasu może także być uciążliwa np. w komunikacji kolejowej. Zgodnie z komunikatem na stronie internetowej PKP Intercity, wszystkie pociągi w nocy z 30 na 31 października o godz. 03:00 zatrzymają się na 60 minut na najbliższej stacji. Czy pasażerowie mogą liczyć na jakieś udogodnienia w czasie godzinnego postoju?

Więcej na stronie Wiadomości24.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto