Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka im. Zielińskich digitalizuje swoje zbiory

Redakcja
materiały prasowe
„Digitalizacja archiwaliów Biblioteki im. Zielińskich TNP” to jeden z ważniejszych projektów realizowanych przez Towarzystwo Naukowe Płockie w 2012 r. Projekt wziął udział w konkursie ogłoszonym przez Narodowy Instytut Audiowizualny w ramach Programu Dziedzictwo Cyfrowe, zyskując wysoką ocenę ekspertów i pierwsze miejsce na liście rankingowej. Przewidywany koszt realizacji zadania wynosi 62 046 zł. Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) wsparł TNP kwotą 55 760 zł, co stanowi 89,87% całkowitych kosztów. Pozostałe środki pokryto z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Termin realizacji zadania to sierpień - grudzień 2012 r.

Projekt polega na digitalizacji i upowszechnieniu, również w internecie, archiwalnej spuścizny Władysława Smoleńskiego, znajdującej się w zasobach Biblioteki im. Zielińskich. Całość spuścizny stanowi 161 jednostek. Jednostki 1-32 zostały zdigitaliowane w pierwszej połowie 2012 r. w ramach dotacji Miasta Płocka (zadanie publiczne pn. „Digitalizacja zbiorów Biblioteki im. Zielińskich TNP”). Projekt dofinansowany przez NInA obejmuje konwersję kolejnych 111. jednostek archiwaliów z przełomu XIX/XX wieku.

Czytaj także: "Biblia Płocka" wystawiona w Muzeum Diecezjalnym

Władysław Smoleński (1851-1926) jest jednym z najwybitniejszych historyków polskich. Był profesorem i doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Smoleński uczęszczał do Gimnazjum Gubernialnego w Płocku. W tym czasie mieszkał w kanonii, obecnej siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego. Bliski związek z miastem, poparcie dla działalności Towarzystwa oraz fakt, że w TNP pracowała jego uczennica Halina Rutska, miały wpływ na decyzję o testamentalnym przekazaniu jego archiwum i księgozbioru Bibliotece im. Zielińskich. Tym samym Smoleński stał się jednym z największych darczyńców TNP, a przekazane zbiory należą do grona najcenniejszych w kolekcji Biblioteki im. Zielińskich.

Czytaj także: Rada Miasta chce ogłosić przyszły rok Rokiem Stefana Themersona

Podstawę spuścizny Smoleńskiego tworzą rękopisy prac historycznych, notatki, materiały źródłowe do prac badawczych. Obok działalności naukowej, spuścizna zawiera świadectwo aktywności społecznej i zawodowej historyka, czyli dokumenty dotyczące pracy dydaktycznej na Uniwersytecie Warszawskim oraz w różnych stowarzyszeniach. Archiwum dopełniają materiały biograficzne, dokumenty osobiste, fotografie i liczna korespondencja z lat 1887-1925.
Najważniejszym kryterium wyboru spuścizny Władysława Smoleńskiego do digitalizacji jest unikatowość kolekcji. Archiwum profesora Smoleńskiego znajduje się wyłącznie w zasobach Biblioteki im. Zielińskich. Kolekcja prezentuje istotną wartość naukową, historyczną i regionalną oraz szeroki zakres tematyczny i objętościowy, stąd jej ogromne znaczenia dla naukowców, a także wszystkich innych użytkowników: studentów, nauczycieli, uczniów, regionalistów, dziennikarzy.

Czytaj także: Ponad 120 skarbów w "Płockiej Bibliotece Cyfrowej"

Realizacja projektu wpisuje się w strategię budowania społeczeństwa wiedzy, dzięki szerokiemu udostępnianiu, w tym on-line, materiałów naukowych zgromadzonych w Bibliotece im. Zielińskich. Digitalizacja przyczynia się też do ich ochrony. Istotnym elementem tego procesu jest tworzenie cyfrowych kopii cennych obiektów na wypadek destrukcji oryginału. Ważny cel całego przedsięwzięcia stanowi promocja dziedzictwa Płocka i Mazowsza, zgromadzonego w zasłużonej Bibliotece im. Zielińskich Towarzystwa Naukowego Płockiego, a także budowanie dobrego wizerunku płockiej książnicy jako instytucji szeroko udostępniającej swoje wartościowe kolekcje w atrakcyjnej i nowoczesnej formie.

Całość zasobu archiwalnego Władysława Smoleńskiego zamieszczono w bazie cyfrowych obiektów Biblioteki, udostępnionej w czytelni multimedialnej (Płock, pl. Narutowicza 2). Kolejną platformą dostępu jest internet, gdzie pokazano 75% materiałów zdigitalizowanych w ramach projektu. Z archiwaliów profesora Smoleńskiego można korzystać bezpłatnie poprzez stronę TNP - Płocka Biblioteka Cyfrowa (www.tnp.org.pl/biblioteka/dLibra), zrzeszoną w Federacji Bibliotek Cyfrowych.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto