Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: I Międzynarodowy Dzień Studenta [PROGRAM]

Redakcja
materiały promocyjne
17 listopada Stowarzyszenie MANKO oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie organizują pierwszy w historii Międzynarodowy Dzień Studenta. Wydarzeniu towarzyszyć będzie konferencja pt: „Mobilność młodzieży w Europie – szanse i wyzwania”, targi programów wymian studenckich, stypendiów oraz studiów na uczelniach za granicą.

Dlaczego I Międzynarodowy Dzień Studenta?
Z opublikowanego kilka miesięcy temu raportu Eurostudent IV na temat kondycji ekonomicznej studentów wynika, że na przestrzeni 2008 – 2011 tylko 2% polskich żaków zdecydowało się na wymianę zagraniczną, a 4% na zagraniczną praktykę. Polska pod tym względem sytuuje się na szarym końcu wśród innych krajów członkowskich Unii Europejskiej. Niewielu młodych ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że zagraniczny wyjazd na wymianę studencką jest nie tylko okazją do poznania nowych ludzi i zwiedzenia obcego kraju, ale przede wszystkim… podniesienia kwalifikacji zawodowych.

Teoria w praktyce

Uczestnicy konferencji „Mobilność młodzieży w Europie – szanse i wyzwania” dowiedzą się m. in. w jaki sposób skorzystać z ofert europejskiego wolontariatu, jak można wyjechać w podróż edukacyjną swojego życia, jak założyć i prowadzić firmę na terenie UE, co to jest Erasmus dla przedsiębiorców, a także jakie staże czekają na młodych ludzi w instytucjach UE.
Gośćmi poszczególnych paneli będą m.in. przedstawiciele Komisji Europejskiej w Polsce, STRIM-u, Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych, Eurodesku, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Dream Foundation, Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Równolegle odbywać się będą targi, na których będzie można spotkać przedstawicieli powyższych instytucji, wszystkich uczelni wyższych w Krakowie oraz największe międzynarodowe organizacje studenckie (AEGEE, BEST, ESN, AIESEC, ELSA, AIESTE) zajmujące się promowaniem mobilności. Będzie to niepowtarzalna okazja, żeby w jednym miejscu poznać szeroką ofertą i skorzystać z całkowicie bezpłatnych konsultacji.

Projekt uzyskał oficjalny patronat m.in. Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zaś partnerem jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

PROGRAM I MIĘDZYNARODOWEGO DNIA STUDENTA:

10:00 – 11:00

Otwarcie I Międzynarodowego Dnia Studenta; debata z udziałem ekspertów nad problematyką bardzo niskiego poziomu mobilności polskich studentów.
Eksperci:

- Beata Skibińska, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Biuro Krajowe Programu Erasmus Mundus, Koordynator
- Łukasz Smogorowski, Krajowe Biuro Eurodesk Polska
- Andrzej Dąbrowski, Przewodniczący Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych
- Michał Kołątaj – student Uniwersytetu Ekonomicznego, roczny stypendysta programu Erasmus w Lizbonie

11:15 – 12:00

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce – „Staż i kariera zawodowa w instytucjach Unii Europejskiej” Rafał Rudnicki, Paweł Osiej

12:05 – 12:50

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji – Erasmus vs Erasmus Mundus; Beata Skibińska

Możliwość zrealizowania części studiów zagranicą w ramach programu Erasmus oraz możliwość oferowane dla studentów posiadających już dyplom ukończenia studiów pierwszego lub drugiego stopnia przez program Erasmus Mundus

12:55 – 14:25

PROM – Dialog usystematyzowany; polityka młodzieżowa polskiej prezydencji; Sara Makuła , Michał Braun

Spotkanie poprowadzą członkowie zarządu Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych oraz Krajowej Grupy Roboczej ds. dialogu usystematyzowanego Unii Europejskiej z młodzieżą Sara Makuła i Michał Braun. Pierwsza część - teoretyczna będzie dotyczyła polityki młodzieżowej w Europie i jej znaczenia dla każdego młodego człowieka w Polsce i Europie. Druga - praktyczna, to dyskusją nad tematami uczestnictwa młodzieży w życiu demokratycznym, szczególnie w wyborach oraz organizacjach młodzieżowych

14:30 – 15:00

PRZERWA

15:05 – 15:50

Dream Foundation – Wszystko o studiowaniu za granicą; Tomasz Baryła

- Mity o studiowaniu za granicą
- Dlaczego warto studiować za granicą?
- Jak aplikować na studia za granicą?
- Co musisz zrobić żeby rozpocząć studia za granicą?
- Czy stać Cię na to? Czyli jak sfinansować studia za granicą?
- Gdzie możesz studiować?
- Dream Network! Czyli jak to wygląda naprawdę?
- Jak możemy Ci pomóc spełnić marzenie o studiach za granicą?

15:55 – 16:40

STRIM – Wolontariat europejski; Maja Szpot

Na szkoleniu będzie można dowiedzieć się jak wyjechać na Wolontariat Europejski. European Voluntary Service (EVS) to akcja finansowana przez Unię Europejską umożliwiająca młodemu człowiekowi podjęcie pracy społecznej za granicą. EVS powstał po to, by młodzi ludzie mogli zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy przez doświadczenia związane z edukacją pozaformalną oraz mobilnością europejską. Akcja ta pozwala młodym ludziom zdobyć wyjątkowe doświadczenie w pracy w organizacjach działających w krajach Unii Europejskiej, Krajach Basenu Morza Śródziemnego, Europy Wschodniej i Kaukazu czy innych Krajach Partnerskich. Słuchacze dowiedzą się na czym polega EVS, jakie korzyści odnosi wolontariusz z udziału w tej akcji, co wolontariusz ma zapewnione oraz jakie kroki należy wykonać aby wziąć udział w tej akcji.

16:45 – 17:15

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego – Erasmus dla młodych przedsiębiorców; Przedsiębiorczość bez granic - prowadzenie działalności gospodarczej w krajach UE; Anna Zych

Tematem wystąpienia będzie przedstawienie możliwości założenia własnej firmy poza granicami Polski, w innych krajach Unii Europejskiej. Omówione zostaną główne zasady rozpoczynania działalności gospodarczej oraz podstawowe różnice w prowadzeniu firmy

w wybranych krajach. Ponadto zaprezentowane zostaną założenia nowego Programu ,,Erasmus for Young Entrepreneurs", który umożliwia młodym ludziom, chcącym rozpocząć własny biznes, odbycie stażu w zagranicznej firmie z pokrewnej branży.

Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

"Super pies, super kot!". Zgłoś zwierzaka w plebiscycie i wygraj nagrody!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto