Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odeszła znana inowrocławska fryzjerka Anna Myśliwa

Renata Napierkowska
Nadesłane
Anna Myśliwa wywodziła się z rodziny rzemieślniczej, ojciec w latach 1957-1986 wykonywał usługi dekarsko-blacharskie.

Do rzemiosła trafiła w wieku 14 lat, rozpoczynając naukę fryzjerstwa, które stało się jej pasją życiową. Wykształciła wielu adeptów tego rzemiosła, którzy dziś z powodzeniem prosperują nie tylko na lokalnym rynku. Zmarła 28 lutego.

Wielu inowrocławian, a zwłaszcza pań, dobrze pamięta salon fryzjerski przy Królowej Jadwigi, który prowadziła Anna Myśliwa. Był to pierwszy tak nowoczesny zakład fryzjerski w mieście w latach 90. Na nim wzorowali się kolejni mistrzowie tego fachu.

Anna Myśliwa swoją przygodę z fryzjerstwem rozpoczęła jako czternastolatka. W 1961 roku uzyskała uprawnienia czeladnika.

W latach 1963-1967 pracowała w Radziejowie, 1967-1970 w Wierzchosławicach, następnie kunszt zawodowy doskonaliła w toruńskim zakładzie Andrzeja Kanta. Nabyła kwalifikacje mistrza w zawodzie fryzjera. Własną działalność gospodarczą prowadziła od 1986 r. w Wierzchosławicach, a następnie w Inowrocławiu.Otworzyła dwa zakłady fryzjerskie, które prosperowały do kwietnia 2009 roku. Od samego początku kształciła młode pokolenie czeladników, pomagając jednocześnie  w przygotowaniu do egzaminów w zawodzie. Wykształciła ponad setkę uczniów. Wielu z nich jest dziś mistrzami fryzjerstwa. Była nagrodzona za pracę zawodową wieloma odznaczeniami rzemieślniczymi. Przez wiele lat wspierała inicjatywy społeczne m.in. szkołę podstawową w Wierzchosławicach oraz Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich, gdzie była przewodniczącą.

Od 1986 roku. była aktywnym członkiem Cechu Rzemiosł Różnych w Inowrocławiu
.
W 2005 roku została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Była członkiem Komisji Egzaminacyjnej w Kujawsko-Pomorskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy do 2009 roku.

W 2009 roku obchodziła jubileusz 50-lecia pracy zawodowej. W Zarządzie Cechu Rzemiosł Różnych w Inowrocławiu pracowała do roku 2013.

- Propagowała najnowsze trendy we fryzjerstwie, przez co scalała środowisko rzemieślnicze fryzjerów. Brała aktywny udział przy otwarciu Zespołu Szkół Zawodowych Rzemiosła w Inowrocławiu. Z jej porad korzystały czytelnie i czasopisma. Trudno wymienić wszystkie osiągnięcia z jej pracowitego, pełnego poświęcenia życia. Będąc na emeryturze, również jako członek Koła Emerytów i Rencistów w Inowrocławiu uczestniczyła w życiu Cechu i społeczności lokalnej - wspomina starszy Cechu rzemiosł Różnych, Piotr Jóźwiak.

Zmarła 28 lutego, pochowana została na cmentarzu w Ostrowie koło Gniewkowa.

POLECAMY:

Andrzej Dargacz odznaczony na sesji Rady Powiatu Medalem Wierni Tradycji

Info z Polski - przegląd najważniejszych oraz najciekawszych informacji z kraju 01.03.2018

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na inowroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto