Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarnogórskie zabytki UNESCO w ofercie promocyjnej lokalnej organizacji turystycznej. Jak skorzystać z rabatów?

OPRAC.:
Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
PAP
PAP
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach została wpisana na listę UNESCO w 2017 roku.
Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach została wpisana na listę UNESCO w 2017 roku. Marzena Bugała-Azarko
Tarnogórskie zabytki z listy światowego dziedzictwa UNESCO – Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga – można zwiedzać, korzystając z oferty promocyjnej lokalnej organizacji turystycznej Miasta Gwarków. To przede wszystkim zniżki w obiektach noclegowych i gastronomicznych.

Rabaty na atrakcje w Tarnowskich Górach. Dotyczą zabytków UNESCO

O ofercie poinformowało na facebookowym profilu Sztolni Czarnego Pstrąga Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT), które zarządza oboma tamtejszymi zabytkami z listy UNESCO.

Kup bilet do Zabytkowej Kopalni Srebra lub Sztolni Czarnego Pstrąga i skorzystaj z rabatów. Najlepsze restauracje, kawiarnie, hotele i atrakcje turystyczne w Tarnowskich Górach, Bytomiu, Zbrosławicach i okolicach czekają ze swoimi ofertami. To m.in. rabaty na usługi hotelarskie lub zniżki na dania w restauracjach. Do zobaczenia w Miastach Gwarków – napisano.

Z opisu oferty wynika, że każdy bilet do Zabytkowej Kopalni Srebra, Sztolni Czarnego Pstrąga, a także na przejazdy Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowych lub specjalne spacery tematyczne po Bytomiu, upoważnia do jednokrotnego skorzystania z promocji u każdego z partnerów Miast Gwarków w ciągu siedmiu dni od wizyty w wymienionych atrakcjach. Z reguły są to zniżki w wysokości 10%. Lokalną Organizację Turystyczną Miasta Gwarków powołały pod koniec 2021 r. Bytom, Tarnowskie Góry, Powiat Tarnogórski, Zbrosławice oraz stowarzyszenia z obszaru Bytomia i Tarnowskich Gór, aby promować walory turystyczne pogórniczych zabytków wpisanych na listę UNESCO.

Zobacz zdjęcia z tarnogórskiej Zabytkowej Kopalni Srebra poniżej:

Jakie zabytki UNESCO można zobaczyć w Tarnowskich Górach?

„Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach" stały się 15. polskim obiektem na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO 9 lipca 2017 r. Wpis na listę UNESCO objął 28 obiektów pogórniczych, w tym zajmujący 150 ha kompleks podziemi po dawnym górnictwie rud ołowiu, srebra i cynku.

W toku prac nad wnioskiem m.in. z podziemnego kompleksu wydzielono, jako osobne atrybuty, dwie zasadnicze sztolnie, na których oparto systemy odwadniające: Głęboką Sztolnię Fryderyk (której częścią jest Sztolnia Czarnego Pstrąga), a także Sztolnię Boże Wspomóż.

Pozostałe obiekty to liczne szyby górnicze (w tym trzy będące częścią podziemnej trasy turystycznej w Zabytkowej Kopalni Srebra i dwa w Sztolni Czarnego Pstrąga), pierwotny rejon założenia Kopalni Fryderyk w dzielnicy Bobrowniki Śląskie, krajobraz pogórniczy z XIX wieku, krajobraz pogórniczy Srebrnej Góry, Park Miejski, hałda popłuczkowa dawnej Kopalni Fryderyk oraz Stacja Wodociągowa Staszic wraz z kompleksem podziemnych komór.

Przez kilka stuleci na obszarze Tarnowskich Gór i okolic funkcjonowało kilka tysięcy kopalń; powstało tam ok. 20 tys. szybów i ponad 150 km podziemnych wyrobisk. Częścią tego kompleksu są dwa najbardziej znane obiekty - Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga (będące m.in. ważnymi punktami Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego).

Sztolnią Czarnego Pstrąga nazywany jest 600-metrowy fragment Głębokiej Sztolni Fryderyk, służącej kiedyś do odwadniania tarnogórskich podziemi. Turyści pływają tamtędy łodziami od 1957 r. Do niedawna była to najdłuższa w Polsce podziemna trasa turystyczna pokonywana w ten sposób, (do czasu oddania ponadkilometrowej drogi wodnej w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu – części XIX-wiecznej Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej).

Zabytkowa Kopalnia Srebra to z kolei jedyna w Polsce trasa turystyczna, wytyczona w podziemiach będących pozostałością po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku. Stanowi niewielki fragment dawnej kopalni Fryderyk. Do zwiedzania została udostępniona w 1976 r. Przygotowany dla zwiedzających prawie dwukilometrowy szlak przebiega na głębokości 40 m pod ziemią.

Dlaczego tarnogórskie zabytki UNESCO są wyjątkowe?

Tarnogórskie zabytki objęte wpisem UNESCO wyróżnia wyjątkowy system gospodarowania wodami podziemnymi. Wodę z tych wyrobisk wykorzystywano nie tylko w celach przemysłowych, ale też spożywczych, co jest unikatem w skali świata. Zachowany zakład wodociągowy, który powstał na wyrobiskach górniczych pokazuje, jak rozwinięty był niegdyś przemysł w tej części Europy.

Tarnogórskie zabytki z listy UNESCO można zwiedzać korzystając z oferty zabytkowej kolejki wąskotorowej, łączącej Bytom z Miasteczkiem Śląskim. Jej operatorem jest Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (SGKW), który co roku uruchamia kursy według wakacyjnego rozkładu jazdy na liczącej 21 km trasie.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe powstały w 1853 r. Są najstarszą koleją wąskotorową w Polsce. Przez ponad 140 lat gęsta sieć wąskich torów o rozstawie 785 mm służyła przemysłowi, łącząc większość górnośląskich hut i kopalń i rozciągając się od Raciborza na południowym zachodzie po Szopienice na wschodzie oraz Bibielę na północy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto