Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodociągi Płockie. Otwarcie przebudowanego ujęcia powierzchniowego wody „Grabówka”. Małże kontrolują jakość wody. Jak?

Damian Kelman
Damian Kelman
We wtorek, 17 maja, odbyło się uroczyste otwarcie przebudowanego ujęcia powierzchniowego wody „Grabówka”. Ostatnie działania Wodociągów Płocki poprawiły jakość wody, a także sprawiły, że płocczanie będą mogli z jeszcze większym spokojem korzystać z zasobów wody z kranu.

Ujęcie wody

Nie każdy musi zdawać sobie sprawę, czym jest owe ujęcie wody. Jest to utworzony system, którego celem jest pobieranie wody dla różnych potrzeb, między innymi, gospodarczych. W Płocku mamy do czynienia z ujęciem wód powierzchniowych, ponieważ woda do wodociągów trafia z Wisły. Inną z metod jest ujęcie wód podziemnych.

Otwarcie przebudowanego zbiornika

We wtorek, to jest 17 maja, miało miejsce uroczyste otwarcie przebudowanego ujęcia wody powierzchniowej wody "Grabówka" w Płocku. Zbiornik wymagał remontu, ponieważ został utworzony w 1968 roku i przez ponad 50 lat służył płocczanom. Decyzje tę podjęto jednak dopiero przy ostatnim zagrożeniu powodziowym. Woda na miejscu była bardzo wysoka i zagrażała punktowi, dlatego na miejscu intensywnie pracowali strażacy oraz wojska obrony terytorialnej, stawiając worki z piaskiem. Koszt inwestycji wyniósł ponad 11 milionów złotych, ale ponad 7 milionów zostało dofinansowanych z Unii Europejskiej. Obecnie zbiornik jest tak zabezpieczony, iż w przypadku nagłego pogorszenia się stanu wody i konieczności odłączenia się od niej, Wodociągi byłyby w stanie dostarczać ją przez około dwa dni.

- Realizujemy w mieście inwestycje oczekiwane przez mieszkańców. Jedne większe, bardziej widoczne, jak chociaż budowa stadionu, inne mniejsze, ale też bardzo potrzebne, jak budowa przedszkola numer 17, budowa żłobka czy też kolejnych ulic - większych jak Łukasiewicza i mniejszych jak Pocztowa. To widać. Tego mieszkańcy oczekują, to zgłaszają radni. Są jednak ważne inwestycje, które nie są widoczne, ale są bardzo potrzebne, bo to one sprawiają, że mieszkańcy mogą bezpiecznie korzystać z infrastruktury i bezpiecznie żyć w Płocku. Wśród nich jest właśnie ta inwestycja. - powiedział Andrzej Nowakowski

Wodociągi Płockie. Otwarcie przebudowanego ujęcia powierzchn...

Zakres przebudowy obejmował między innymi:

  • Pompownię I stopnia – wymiana całego istniejącego układu technologicznego: pomp, rurociągów i armatury;
  • Komorę ujęciową – wymiana kraty zabezpieczającej przed przedostaniem się dużych części pływających do zatoki ujściowej;
  • Komorę wlotową – odnowienie ścian wewnątrz komory, nadziemnej zewnętrznej części komory, wymiana pomostów i drabinek. Wymiana instalacji wentylacyjnej, instalacji odwadniającej rurociągi oraz instalacji pompowej do odprowadzenia wody z wnętrza komory.
  • Budowę by-passu zatoki ujęciowej stanowiący zapasowe zasilanie w wodę pompowni Io.
  • Zatokę ujęciową – umocnienie skarpy płytami ażurowymi i kamieniem. Remont schodów terenowych, chodnika oraz ściany oporowej przy wlotach do zatoki.
  • Remont budynku agregatorowni wraz z wymianą agregatu prądotwórczego.
  • Przebudowę układu drogowego na terenie ujęcia wody.

System Biomonitoringu

Jedną z najciekawszych nowinek, jakie zastosowane zostały przez Wodociągi Płockie, jest System Biomonitoringu. Działa on z wykorzystaniem małży słodkowodnych. W jaki sposób? Osiem takowych zostaje umieszczonych w specjalnym zbiorniku, a następnie zostają przyczepione do elektromagnesów, które współpracują z sondami pomiarowymi rejestrującymi stopień otwarcia muszli i ich naturalny biorytm. Dlaczego? Im muszla będzie bardziej otwarta, tym jakość wody będzie lepsza i bardziej czysta. W momencie wystąpienia nagłej zmiany, czyli zanieczyszczenia wody, małże gwałtownie zamykają swoje muszle i przechodzą na oddychanie beztlenowe, a system uruchamia alarm. System ten jest bardzo korzystny, ponieważ pozwala na ocenianie i badanie stanu wody co sekundę. Same małże natomiast w takich warunkach mogą pracować maksymalnie trzy miesiące, by nie przyzwyczaić się do nowych warunków. Po takim czasie wracają do swojego naturalnego środowiska, a ich miejsce zajmują nowe mięczaki. System jest wykorzystywany w wielu miastach w Polsce.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto