Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej. Kobiety dzielnie działają wśród terytorialsów

Damian Kelman
Damian Kelman
Dzień kobiet to dobra okazja, by podkreślić, że kobiety są widoczne i działają aktywnie również w dziedzinach, które na pierwszą myśl nie kojarzą się z nimi w ogóle. Tak jest chociażby w przypadku działalności terytorialsów. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, z okazji święta kobiet, postanowiła przedstawić, jak dzielnie spisują się kobiety w mundurze!

Bronią granicy

Żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej cały czas uczestnicą w działaniach na granicy polsko-białoruskiej w ramach operacji Silne Wsparcie. W systemach rotacyjnych na granicy biorą udział patrole wszystkich batalionów lekkiej piechoty, które wchodzą w skład 6MBOT. Głównym zadaniem żołnierzy jest wspieranie i odciążenie służb patrolujących tereny przygraniczne, głównie Straży Granicznej. W tych grupach nie brakuje oczywiście kobiet. Te często zostawiają w domu mężów i dzieci, pakują plecaki i ruszają kilkaset kilometrów dalej, by bronić granicy Polski. Jak podkreślają przedstawiciele terytorialsów - mundur nie zna płci, a kobiety w wojsku - taryfy ulgowej. Zakładają hełmy, kamizelki kuloodporne, a do rąk biorą karabiny.

- Całe życie wmawiano nam, że kobiety do wojska się nie nadają - słaba płeć. A to nieprawda. Takie słowa jeszcze bardziej nas motywują do działania i pokazania samym sobie, że jesteśmy silniejsze niż wszystkim się wydaje. Nie oczekujemy od nikogo taryfy ulgowej i z zaangażowaniem dążymy do realizacji celów. W prawdzie nie urodziłyśmy się z wielką siłą fizyczną, za to jesteśmy wytrwalsze psychicznie - ciężko nas złamać. Jesteśmy sumienne, zdyscyplinowane i pracowite. Osobiście nie zdarzyło mi się usłyszeć słów dyskryminacji od mężczyzn. Praca z nimi czasem jest trudna, aczkolwiek są bardzo pomocni, a w ciężkich chwilach usłyszmy słowa otuchy i wsparcia. To działa w obie strony. Każdy ma inny charakter, więc staramy się dbać o siebie nawzajem. - powiedziała jedna z żołnierzy.

Wspierają Ukraińców

Kobiet służących w 6MBOT nie brakuje również w działaniach pomocowych skierowanych w stronę ukraińskich uchodźców. Jedna z nich - szer. Klaudia Krynicka - pełni służbę w punkcie wsparcia relokacji uchodźców na Dworcu Zachodnim w Warszawie.

- Jeśli chodzi o służbę w ramach grupy wsparcia relokacji uchodźców, to chyba najtrudniejsza służba, jaką dane mi było pełnić. To codzienny strach o przyszłość tych ludzi. Jest to naprawdę ciężki orzech do zgryzienia, zwłaszcza dla ludzi tak wrażliwych, jak ja. - mówi Klaudia Krynicka. - Kobiety ze swoją empatią i wrażliwością na krzywdę drugiego człowieka mogą skutecznie pomagać w sytuacjach kryzysowych, takich jak pomoc uchodźcom - w większości kobietom z dziećmi. - Bardzo często dzięki tym cechom uzupełniamy się z żołnierzami płci przeciwnej. Myślę, że pogodzenie życia prywatnego i zawodowego ze służbą wojskową jest możliwe, jeśli obierzemy cel i konsekwentnie do niego dążymy. W moim przypadku jest to chęć niesienia pomocy i robię wszystko, by w ten sposób działać na co dzień. - dodaje.

Co piąty żołnierz jest kobietą?

Według rapotu Ministerstwa Obrony Narodowej, pod koniec ubiegłego roku kobiety stanowiły zaledwie 8,3% stanu wszystkich Sił Zbrojnych RP, ale w Wojskach Obrony Terytorialnej odsetek ten jest znacznie większy i wynosi ponad 16%, a w samej 6MBOT kobiety stanowią ponad 20% wszystkich żołnierzy. Panie zajmują się przeróżnymi zadaniami, bo i same pochodzą z różnych środowisk. Znajdują się między nimi: kierowca autobusu, specjalistka do spraw przestępstw na tle seksualnym, dziennikarka czy trenerka personalna. Praca i mundur nie przeszkadzają im również, by zakładać rodziny i rozwijać swoje codzienne pasje.

- Jednak, kiedy zachodzi taka potrzeba, zwiewne sukienki zamieniają na mundury, a szpilki na kamasze, by zgodnie z mottem WOT “Zawsze gotowi, zawsze blisko” - ramię w ramię z mężczyznami nieść pomoc potrzebującym i poszerzać swoje żołnierskie zdolności. - podsumowują terytorialsi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto