Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blue Bridge. Podpisano umowę w kwestii badań pilotażowych projektu i opracowania koncepcji [ZDJĘCIA]

Damian Kelman
Damian Kelman
plock.naszemiasto.pl
W czwartek, 3 lutego, w urzędzie miasta w Płocku doszło do porozumienia pomiędzy Wodociągami Płockimi i PKN ORLEN. Podpisano umowę o finansowaniu wspólnych badań pilotażowych i opracowania koncepcji projektu Blue Bridge.

Blue Bridge

Blue Bridge to projekt, nad którym pracę zaczęto już dwa lata temu. W październiku 2021 roku doszło do ogłoszenia współpracy pomiędzy Wodociągami Płockimi a PKN ORLEN. Projekt ma na celu wykorzystanie miejskich ścieków, które zamiast do Wisły trafią do zakładu produkcyjnego PKN ORLEN w Płocku, gdzie zostaną wykorzystane do niektórych procesów technologicznych. Działania te sprawią, że wodociągi zmniejszą liczbę ścieków zrzucanych do rzeki, a koncern aż o 25% ograniczy pobór wody z niej. Dziś podpisano porozumienie w tej sprawie. Nie jest jeszcze znany koszt całego projektu. Wycenienie go będzie możliwe po badaniach pilotażowych i innych badaniach. Na ten moment znana jest tylko cena owej umowy pilotażowej. Jej kosz to 690 tys. zł. Będzie to pierwszy tego typu projekt w Polsce.

– Przeprowadzone analizy wskazują, że nasz wspólny projekt pozwoli na zmniejszenie wolumenu surowej wody pobieranej z Wisły o około 25 proc. Ponadto będzie miał wpływ na jakość wody w Wiśle, ponieważ oprócz zmniejszonego poboru wody przez Koncern także Wodociągi Płockie będą wprowadzać do rzeki mniej ścieków komunalnych. To doskonały przykład domykania obiegu gospodarki surowcowej. Inicjatywy i działania PKN ORLEN takie jak dzisiejsze porozumienie to realne działania na rzecz realizacji strategii Koncernu, który będzie neutralny klimatycznie już w 2050 roku – powiedział Józef Węgrecki, członek zarządu PKN ORLEN do spraw operacyjnych.

Podpisanie umowy

W urzędzie miasta Płocka doszło dziś do podpisania umowy pomiędzy Wodociągami Płockimi, a PKN ORLEN. Umowa tyczy się finansowania wspólnych badań pilotażowych i opracowania koncepcji projektu Blue Bridge. Jest to krok w stronę realizacji gospodarki obiegu zamkniętego. Celem Blue Bridge jest transportowanie ścieków komunalnych z oczyszczalni eksploatowanej przez wodociągi do instalacji produkcyjnych koncernu, w którym będą wykorzystywane w niektórych procesach. Wedle planów, projekt powinien zacząć funkcjonować w 2025 roku.

– Miasto Płock w symbiozie z przemysłem, jako pierwszy ośrodek w Polsce, będzie posiadało zamknięty obieg wody. Jest to innowacyjny projekt w skali kraju, ale może nawet Europy – projekt gospodarki obiegu zamkniętego, który wpisuje się w cele programowe nowego zielonego ładu. Korzyści z takiego projektu wydają się być oczywiste. Warto podkreślić, że ponowne wykorzystanie odzyskanej wody to także zapobieganie niedoborom wody, które dotyka całą Unię Europejską – tłumaczył prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Połączenie oczyszczalni z koncernem

Na przełomie lat 2009-2013 Wodociągi Płockie dokonały przebudowy oczyszczalni ścieków w Maszewie. Kierowane są tam obecnie ścieki z Płocka i okolicznych gmin, skąd następnie odprowadzane są do Wisły, gdy ich jakość spełnia restrykcje obowiązujące w Polsce i Unii Europejskiej. W celu dostarczeni tych ścieków do koncernu, trzeba będzie doczyścić i przetransportować je przez znaczącą odległość. Najkorzystniejsza opcja, aby tego dokonać, mówi o utworzeniu rurociągu na długość około pięciu kilometrów.

– Szczegóły przebiegu rurociągu z wodą, czyli doczyszczonymi ściekami, ustali wykonawca koncepcji. Nasze analizy pokazały, że jest kilka wariantów przebiegu rurociągu, zarówno na lądzie, jak i pod ziemią, wzdłuż Wisły. Przygotowane zostaną wszelkie dokumenty, które umożliwią przystąpienie do opracowania projektu wykonawczego i jego realizacji. W wyniku przeprowadzonego postępowania wyłoniony został wykonawca, firma KREVOX Europejskie Centrum Ekologiczne Sp. z o.o., którego zadaniem będzie wykonanie badań i dostarczenie raportu uwzględniającego zestawienie wyników wraz z ich analizą oraz opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej dla Projektu Blue Bridge. Cieszymy się, że wspólnie z naszymi parterami możemy eliminować negatywne skutki oddziaływania na środowisko poprzez ochronę wód. Mamy wielką nadzieję, że Blue Bridge będzie przykładem dla innych miast do podejmowania takich wyzwań, które przyczyniają się do ochrony zasobów wodnych – podkreślał Andrzej Wiśniewski - prezes Wodociągów Płockich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto