18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski: zobacz, które projekty zyskały najwięcej głosów

Joanna Tybura
Jak pokazało pierwsze głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego, mieszkańcom naszego miasta zależy na tym, aby poprawić płockie nadbrzeże wiślane, a także zrobić porządek z TIR-ami oraz pomóc dzieciom.

7042 – tylu płocczan zdecydowało się wziąć udział w głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego. Prezydent nie ukrywał, że jest usatysfakcjonowany takim zainteresowaniem tym pilotażowym przedsięwzięciem. W końcu w tym głosowaniu udział wzięło więcej mieszkańców niż w przypadku wyborów do rad osiedli. - Dzięki takim inicjatywom, jak budżet obywatelski i oddanie władzy mieszkańcom, miasto rozwija się szybciej i staje się piękniejsze. To sami mieszkańcy wskazują elementy, które chcieliby by były realizowane – powiedział Andrzej Nowakowski, po czym podziękował wszystkim autorom projektów oraz mieszkańcom, którzy wzięli udział w głosowaniu.

Zrealizowanych zostanie 5 projektów. Oto one wraz z wynikiem jakie uzyskały:

- Stop tirom w Płocku (koszt realizacji według szacunków autora – 200 tys. zł) – projekt otrzymał 2685 głosów

- Budowa przystani miejskiej wzorowanej na historycznym Dworcu Wodnym „Płock” (szacunkowy koszt realizacji – 1,43 mln zł) – pomysł zebrał 2308 głosów

- Wyposażenie i remont sali do zajęć sensorycznych w Szkole Podstawowej nr 18 (koszt – 30 tys. zł) – tę ideę poparło 2216 płocczan

- Projekt „Moja wymarzona szkoła” Gimnazjum nr 5 (koszt 167 tys.) - otrzymał 2183 głosy

- Rewitalizacja ostatniej barki „Sandomierka” (220 tys.) - zyskała poparcie 1416 głosujących

Jest również szansa, że zostanie zrealizowany projekt, który zajął szóste miejsce, zdobywając 1312 głosów – budowa parku na Podolszycach Południe. Wszystko zależy od tego, jakie kwoty realizacji pierwszych pięciu projektów zostaną uzyskane w wyniku przetargów na wybór wykonawców poszczególnych przedsięwzięć. Jeśli kwoty te będą niskie ten projekt również zostanie wykonany.

Jak na wyniki zareagowali autorzy wybranych projektów?

- Jestem zaskoczony tymi wynikami, ale jednocześnie oczywiście bardzo szczęśliwy. Jeden z moich trzech projektów zyskał uznanie mieszkańców. Bardzo się cieszę, że zajął najwyższe miejsce. Może to dobrze, że tylko jedna propozycja przeszła dalej, gdyż dzięki temu więcej autorów, którzy włożyli dużo pracy i serca w swoje projekty mogą również dziś cieszyć się z wygranej. Tak naprawdę bowiem wygrało pięć projektów – mówił po ogłoszeniu wyników autor propozycji „Stop Tirom w Płocku”, która zdobyła najwięcej głosów, Piotr Gryszpanowicz. Zapytany o pomysły na następny rok powiedział, że jeszcze ich nie ma, gdyż na razie jest bardzo podekscytowany dzisiejszym zwycięstwem.

- Jestem zaskoczony, mimo iż serce podpowiadało, że się uda. Na pewno nie sądziłem, że projekt zajmie aż tak wysokie miejsce. Jest to dla mnie duża radość, gdyż ten wynik świadczy o tym, że płocczanie chcą przybliżyć Wisłę do miasta, widzą potencjał nadbrzeża i chcą tam odpoczywać. Cieszę się, że zaczynamy od przystani, której w Płocku nie było 30 lat – powiedział Paweł Śliwiński, jeden z autorów projektu - budowa przystani miejskiej wzorowanej na historycznym Dworcu Wodnym „Płock” – który nie ukrywał, że cieszy go także, iż wśród realizowanych projektów znalazła się rewitalizacja barki „Sandomierki”. – Oba te projekty będą się uzupełniać, stanowiąc zaczątek czegoś większego, co w przyszłości będzie miało miejsce na nadbrzeżu wiślanym.

- Ogromna radość i jednocześnie zaskoczenie – na gorąco komentował wyniki Piotr Lisocki, autor projektu – rewitalizacja barki „Sandomierka”. – Wszyscy, którzy składali projekty liczyli na zwycięstwo. Do końca jednak dyskutowaliśmy, czy mamy realne szanse na rewitalizację barki, dlatego też jesteśmy mile zaskoczeni. Barka „Sandomierka” jest projektem ciekawym ze względu na trzy płaszczyzny przedsięwzięcia. Już sama jej konstrukcja jest ciekawa, a do tego na jej pokładzie pojawi się muzeum żeglugi śródlądowej. Ponadto będzie tam kącik pamięci ratownictwa na ziemiach płockich, które sięga XIX wieku, więc jest co pokazać. Ponadto wartość tego projektu stanowi przybliżenie Wisły płocczanom – mówił Piotr Lisocki.

Wyniki pozostałych projektów:

- Budowa ronda turbinowego na skrzyżowaniu ul. Wyszogrodzkiej z Harcerską (1,5 mln) – 1286 głosy

- Multifunkcyjna Muszla Koncertowa (700 tys. - 1,5 mln) – 1180 głosów

- Budowa parkingu z płyt ażurowych na Międzytorzu (400 tys.) - 1016 głosów

- Rondo Lajourdie rondem turbinowym (90 tys.) - 501 głosów.

Co będzie z nimi? Czy zostaną zapomniane? - Przyjrzymy się tym propozycjom pod kątem, czy będzie możliwe ich wprowadzenie do przyszłorocznego budżetu. Chociażby pomysł muszli koncertowej na Podolszycach jest ciekawym projektem, będącym odpowiedzią na potrzeby płocczan, które mogliśmy zobaczyć na folklorystycznym festiwalu, jaki miał miejsce między innymi na tym osiedlu. Tak samo rondo na zbiegu ulic Wyszogrodzkiej i Harcerskiej, które mogłoby udrożnić ruch w tym rejonie jest pomysłem na który trzeba zwrócić uwagę. Wiąże się to jednak z przeznaczeniem następnych milionów, dlatego będziemy patrzeć na budżet przyszłoroczny – odpowiedział prezydent miasta Andrzej Nowakowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto