Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy będą mniejsze rachunki za śmieci? Nowatorska technologia powstanie w Płocku

Maciej Badowski
PKN Orlen chce w Płocku przetwarzać śmieci komunalne
PKN Orlen chce w Płocku przetwarzać śmieci komunalne 123rf.com
PKN Orlen chce wykorzystywać surowce odzyskane z odpadów komunalnych w Płocku. Jak podaje koncern zagospodarowywane śmieci mogłyby być wykorzystywane do wytwarzania produktów i półproduktów petrochemicznych. Dzięki temu mogłaby spaść opłata za śmieci.

PKN Orlen prowadzi rozmowy z Urzędem Miasta Płocka o uruchomieniu do 2026 roku nowoczesnej i ekologicznej instalacji. Koncern chwali się, że byłoby to pierwsze w Polsce kompleksowe podejście pozwalające na pracę Gospodarki w Obiegu Zamkniętym.

To inicjatywa, która może nie tylko rozwiązać problem miasta ze śmieciami, ale także wykorzystać je dalej w różnych dziedzinach gospodarki. Skorzystać może miasto i mieszkańcy. Zwłaszcza, że chodzi o przetworzenie i wykorzystanie tzw. odpadów zmieszanych, które dotychczas trudno było poddawać recyklingowi.
Nie ma jeszcze stuprocentowego potwierdzenia, jednak można się spodziewać, że w związku z realizacją tej inwestycji mogłaby spaść opłata za śmieci dla mieszkańców Płocka. W opłacie śmieciowej znajduje się bowiem m.in. koszt składowania odpadów, co w przyszłości nie byłoby konieczne.

Wspomniana praca Gospodarki w Obiegu Zamkniętym oznacza, że wykorzystane będą wszystkie odpady, jakie wyprodukują mieszkańcy Płocka. W czasie, kiedy wiele samorządów w Polsce ma problem z odpowiednią gospodarką odpadami, dla Płocka rysuje się więc niezwykła szansa na korzystne i kompleksowe rozwiązanie problemów ze śmieciami.

- Zagospodarowanie odpadów komunalnych jest coraz większym wyzwaniem nie tylko w Polsce. PKN Orlen zgodnie z ogłoszoną strategią do 2030 roku stawia na technologie oparte na gospodarce o obiegu zamkniętym– mówi Józef Węgrecki, Członek Zarządu ds. Operacyjnych PKN Orlen, który odpowiada za inwestycję.

Jak wyjaśnia ekspert, koncern chce wybudować nowoczesną i przyjazną dla środowiska instalację do kompleksowego recyklingu zmieszanych odpadów komunalnych w celu wytworzenia produktów, które mogą być dalej stosowane w gospodarce. - Docelowo instalacja ma funkcjonować w systemie bez odpadów („zero waste”) i wszystkie jej produkty znajdą zastosowanie w gospodarce - wylicza ekspert.

Zgodnie z założeniem PKN Orlen, realizacja dzięki tej inwestycji ma pozwolić na kompleksowe zagospodarowanie wszystkich części składowych odpadów komunalnych. Służyć temu ma wdrożenie odpowiednio wyskalowanych technologii pod skład odpadów.

Wiadomo, że odpady można wykorzystać między innymi jako surowiec energetyczny. Jak informuje Orlen, wdrożenie projektu przez koncern pozwoli na pierwsze w Polsce kompleksowe podejście pozwalające na pracę Gospodarki w Obiegu Zamkniętym (GOZ). Ponadto umożliwi także częściowe zastąpienie surowca z paliw kopalnych na surowiec z odpadów.

Dodatkowo poinformowano, że rozwiązanie to wpłynie również na poprawę marży poprzez pozyskanie tańszego surowca dla obszarów rafinerii i petrochemii. - Nowa instalacja pozwoli na wytwarzanie produktów petrochemicznych z udziałem zrecyklingowanych odpadów jako część surowca do produkcji poliolefin, na które jest bardzo duże zapotrzebowanie na rynku - wyjaśniono.
Poliofeliny to polimery zawierające węgiel i wodór. A polimery są wykorzystywane m.in. przy produkcji polietylenu i polipropylenu.

Koncern stawia na neutralność emisyjną
Nie tylko Płocku PKN Orlen inwestuje w ekologiczną energię.
Pod koniec lutego PKN Orlen poinformował o trzech kolejnych farmach wiatrowych o łącznej mocy ok. 90 MW, które powiększą portfel odnawialnych źródeł energii Grupy Orlen. Koncern podpisał umowę zakupu działających na Pomorzu farm od hiszpańskich funduszy inwestycyjnych. Po transakcji Grupa Orlen będzie posiadała w Polsce 353 MW mocy zainstalowanych w energetyce wiatrowej, stając się czwartym co do wielkości graczem na tym rynku.
– Przejmując kolejne farmy stajemy się jednym z największych graczy na polskim rynku lądowej energetyki wiatrowej. Skutecznie realizujemy strategię ORLEN2030, zakładającą rozbudowę portfela odnawialnych źródeł energii, opartego o własne projekty oraz przejęcia innych, perspektywicznych aktywów. Tylko w minionym roku nasza energetyka dostarczyła 3,3 mld zł wyniku EBITDA LIFO i był to najwyższy wynik spośród wszystkich segmentów naszej działalności. Inwestycja na Pomorzu to kolejny krok do budowy nowoczesnego koncernu multienergetycznego i osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto