Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czytelnicy pytali, ekspert odpowiadał

Mariola Marklowska
Czy odczyn śliny ma jakieś znaczenie w chorobach przyzębia? Dr Halina Książek-Bąk: Oczywiście, że ma. Bardziej zasadowy odczyn śliny decyduje o wytrącaniu się soli mineralnych, prowadząc do uformowania złogów kamienia ...

Czy odczyn śliny ma jakieś znaczenie w chorobach przyzębia?
Dr Halina Książek-Bąk:
Oczywiście, że ma. Bardziej zasadowy odczyn śliny decyduje o wytrącaniu się soli mineralnych, prowadząc do uformowania złogów kamienia nazębnego. Skład śliny jest miejscowym czynnikiem, który może nasilać przebieg choroby przyzębia.

Skoro płytka nazębna przyczepia się do zęba, to nie powinna mieć żadnego wpływu na kość zęba, która znajduje się pod dziąsłem. Co pani na to?
Dr Halina Książek-Bąk:
Płytka ma niszczący wpływ, ponieważ zgromadzone na niej bakterie przenikają przez tkanki otaczające ząb wnikając do kości. Jeśli jeszcze na dodatek kamień nazębny uszkodzi mechanicznie dziąsło, droga do kości stoi otworem. Dlatego najważniejszą rzeczą w profilaktyce chorób przyzębia jest walka z płytką nazębną. I to zarówno metodami domowymi, jak i profesjonalnymi, w gabinecie stomatologicznym. Profilaktyka to najtańsza forma leczenia.

Nie mam już problemów z zębami, noszę protezy. Musiałam usunąć zęby z powodu paradontozy. Może gdybym je leczyła w młodości, przetrwałyby do dziś. Zepsuły się.
Dr Halina Książek-Bąk:
Same raczej się nie zepsuły, ale kiedyś zbyt małą wagę przywiązywaliśmy do higieny jamy ustnej. Inna sprawa, że mamy pretensje do niektórych naszych kolegów stomatologów, że leczą zęby zbyt interwencyjnie. Zbyt pochopnie je usuwają. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy paradontozie towarzyszy łatwy do wyleczenia ropień. Niektórzy twierdzą, że skoro ząb „psuje się od korzenia”, to należy go usunąć.

Lekarka, do której chodzę, stwierdziła, że mój problem z uzębieniem skończy się dopiero w momencie, gdy wypadnie mi ostatni ząb. Straciłam już dwa zęby. Żeby nie pozbyć się pozostałych, stosuję specjalne masaże wodne, zmieniam pasty do zębów i często chodzę na wizyty kontrolne. Obawiam się jednak, że nie ma chyba sposobu na paradontozę...
Dr Halina Książek-Bąk:
To nieprawda. Jest wiele skutecznych sposobów.

Czy z powodu chorych dziąseł zęby mogą się wysuwać do góry?
Dr Halina Książek-Bąk:
Tak, zęby mogą wędrować ku górze. Włókienka ich już nie trzymają, w związku z czym mogą się nieznacznie wysuwać z zębodołów.

Czy to prawda, że nie powinno się używać szczoteczki do zębów z naturalnego włosia. Jeszcze niedawno mówiono nam, że wszystko, co naturalne, jest najzdrowsze.
Dr Halina Książek-Bąk:
Szczoteczka z naturalnego włosia to kompletna katastrofa, ponieważ pod wpływem wody pęcznieje, rozłazi się i stanowi najlepszą pożywkę dla bakterii. Taka szczoteczka zbiera brud z jednego zęba i wciska go w przestrzeń międzyzębową. Nadaje się wyłącznie do czyszczenia srebrnej biżuterii.

W jaki sposób można sprawdzić grubość dziąsła?
Dr Halina Książek-Bąk:
Można to zrobić za pomocą ultrasonografii i specjalnej końcówki okulistycznej.

Chciałabym zapytać, czy stany zapalne dziąseł można całkowicie wyleczyć? Trzeba stosować antybiotyki? Nad jednym z zębów, który jest już martwy, mam coś w rodzaju nadżerki. Założono mi na tym koronę. Pani doktor przykładała mi do tego miejsca jakiś żel, płuczę to szałwią, ale nie chce zniknąć.
Dr Halina Książek-Bąk:
Jeśli to znajduje się nad martwym zębem, to podejrzewam, że jest to przetoka od okolicy wierzchołkowej. Moim zdaniem należałoby wykonać resekcję tego zęba, czyli odciąć jego wierzchołek. Nie można utrzymywać takich zmian. Wątpię, by pomógł antybiotyk. Tam jest stan zapalny, który się okresowo odnawia przy zmniejszonej odporności. Radzę przede wszystkim wykonać zdjęcie rentgenowskie. Na jego podstawie można będzie podjąć decyzję, czy trzeba zdjąć koronę i powtórnie przeleczyć ten ząb kanałowo, czy też wykonać resekcję.

Tam już nie ma zęba. Został tylko trzon korzenia w dziąśle.
Dr Halina Książek-Bąk:
Tak czy inaczej trzeba zacząć od prześwietlenia. Każdy stan zapalny trzeba wyleczyć, żeby zapobiec ewentualnym powikłaniom, łącznie z okulistycznymi i kardiologicznymi.

Co pani sądzi o elektrycznych szczoteczkach do zębów?
Dr Halina Książek-Bąk:
Są zalecane, szczególnie mężczyznom, którzy bardzo lubią wszystko, co szumi i jest bardziej skomplikowane. Świetnie czyszczą przestrzenie międzyzębowe, bo mają dłuższe włókna.

Czy jabłko zjedzone wieczorem może nam zastąpić szczoteczkę i pastę do zębów?
Dr Halina Książek-Bąk:
Niestety, udowodniono, że jabłko nie tylko nie zastąpi mycia zębów, ale wręcz może im zaszkodzić. Dotyczy to głównie jabłek nowych odmian, które działają na zęby tak samo uszkadzająco jak słodycze.

Jak często powinno się zmieniać szczoteczkę do zębów?
Dr Halina Książek-Bąk:
Powinna wystarczyć na trzy miesiące. Szczotkować należy w odpowiedni sposób, zalecony przez lekarza stomatologa, nie zapominając o umyciu wewnętrznych powierzchni zęba. Metoda szczotkowania uzależniona jest od wieku pacjenta, stanu uzębienia i dziąseł.

Szczoteczki międzyzębowej należy używać razem z pastą do zębów?
Dr Halina Książek-Bąk:
Bez pasty. Wykonuje się nią ruchy do przodu i do tyłu. Do higieny międzyzębowej szczególnie zalecana jest nitka dentystyczna.

Czy choroby przyzębia wpływają na stan zdrowia człowieka?
Dr Halina Książek-Bąk:
Tak, mogą się przyczyniać do powstania ciężkich chorób ogólnych, np. zawałów serca u młodych mężczyzn i przedwczesnych porodów u młodych kobiet. Utrudniają również leczenie cukrzycy typu 2.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto