MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dermatolog Płock. W niedzielę bezpłatne badania dermatoskopowe w ramach akcji "Miej oko na skórę". Jak zdiagnozować i walczyć z czerniakiem?

Damian Kelman
Damian Kelman
Paweł Matysiak
W najbliższą niedzielę w Płocku odbędą się bezpłatne badania skóry i konsultacje z dermatologiem. Spotkanie odbędzie się w ramach akcji "Miej oko na skórę", która celem jest wzrost świadomości społecznej na temat czerniaka oraz jak najwcześniejsze diagnozowanie nowotworów skóry.

Bezpłatne badania dermatoskopowe w Płocku

W najbliższą niedzielę, to jest 12 czerwca, w JarMedica przy alei Jana Pawła II 23a/U4 w Płocku odbędą się bezpłatne badania skóry połączone z konsultacjami z dermatologiem. Akcja odbywać się będzie w godzinach 10:00 - 18:00 i nie wymaga wcześniejszych zapisów czy skierowana. Jest organizowana w ramach kampanii "Miej oko na skórę", której celem jest wzrost świadomości społecznej na temat czerniaka i wszystkim z nim związanym.

Czym jest czerniak?

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry. Powstaje z melanocytów – komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną, który powoduje, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem UV, czyli słońcem lub światłem wykorzystywanym w solarium. Pojawia się najczęściej na skórze – na nogach oraz na plecach i karku, a także na skórze głowy, między włosami. Może również wystąpić w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej.

Długotrwała i regularna ekspozycja na promienie słoneczne, jasna karnacja, piegi i duża liczba znamion to główne czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Istotnym czynnikiem może być też historia nowotworowa w najbliższej rodzinie.

Jak rozpoznać czerniaka?

Czerniak może być łatwo rozpoznany, gdyż na ogół pojawia się na powierzchni skóry, a w jego diagnostyce kluczową rolę odgrywa samokontrola. Kontrola znamion na skórze, także na skórze głowy i za uszami, jest niezwykle ważna. Należy obserwować istniejące oraz nowo pojawiające się znamiona. Pieprzyki i narośle, które budzą nasz niepokój powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem. Naszą szczególną uwagę powinny zwrócić takie właściwości znamion jak asymetryczny kształt, nieregularne brzegi, obecność wielu kolorów, duża średnica czy jakakolwiek zmiana znamienia (zmiana koloru, faktury, wielkości, kształtu).
W samokontroli znamion może pomóc nam ABCDE czerniaka:

  • A – czyli asymetryczny kształt
  • B – nieregularne brzegi, które trudno określić
  • C – czerwony, czarny kolor – obecność kilku kolorów (również niebieskiego czy brązowego etc) lub jego nierówne rozłożenie to czasami znak ostrzegawczy
  • D – duża średnica zmiany – czerniaki często mają ponad 6 mm średnicy
  • E – ewolucja – jeśli znamię zmienia fakturę, kolor lub rozmiar, niezwłocznie udaj się do dermatologa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto