Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dodatkowa pomoc dla osób chorujących na nowotwory. Można zapisywać się na wizytę do psychoonkologa

Damian Kelman
Damian Kelman
Wojciech Wojtkielewicz
W ofercie medycznej programu "Zdrowie dla Płocka" pojawiły się nowe konsultacje psychoonkologiczne. PKN ORLEN, który wspiera program, przeznaczy przez 5 lat jego trwania łącznie 10 milionów złotych m.in. na monitorowanie i poprawę stanu zdrowia mieszkańców Płocka i pobliskich powiatów, jak również na profilaktykę, leczenie chorób i podnoszenie kwalifikacji personelu medycznego.

Zapisy do psychoonkologa

Mieszkańcy płocka i okolicznych powiatów mogą już rezerwować wizyty u psychoonkologa w Centrum Medycznym Medica w Płocku. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 22 546 31 11, ale też mailowo: [email protected]. Bezpłatne porady psychoonkologiczne odbędą się 14 i 21 maja.

Jest to nowa część programu "Zdrowie dla Płocka" wspieranego przez PKN ORLEN. Od momentu powstania programu funkcjonuje infolinia pulmonologiczna i onkologiczna dla mieszkańców i kadry medycznej z Płocka i okolic. Konsultanci informują o działaniach z zakresu profilaktyki onkologicznej, jak również zgodnie z zaleceniami umawiają konsultacje i wizyty u specjalistów z instytutów (zapewniana jest pomoc nawigatorów dla osób zgłaszających się do diagnostyki lub leczenia).

Czym jest psychoonkologia?

Psychoonkologia to dość młoda dziedzina nauki, która powstała około 1984 roku za sprawą utworzenia Międzynarodowego Towarzystwa Psychoonkologicznego. W Polsce w szerszych dyskusjach dziedzina ta zaczęła się pojawiać od 1992 roku, kiedy powstało polskie towarzystwo. Podstawowymi celami działania psychoonkologi jest: edukacja onkologiczna, profilaktyka raka oraz towarzyszenie osobom chorym i im bliskim w drodze przez chorobę. W rekomendacjach European Society for Medical Oncology podkreśla się, że ocena diagnostyczna osoby chorej na raka powinna, na równi z badaniami medycznymi, obejmować badanie stanu psychicznego osoby chorej i długoterminową pomoc w kwestiach związanych z odzyskaniem poczucia kontroli w obszarze zdrowia, pracy, rodziny i seksualności. Poradnictwo psychologiczne zajmuje się zatem przede wszystkim:

  • Diagnozą bieżącego problemu,
  • Tworzeniem warunków sprzyjających rozwiązaniu problemu,
  • Poszukiwaniem czynników utrudniających rozwiązanie problemu,
  • Poszukiwaniem nowych sposobów, rozwiązania problemu i opracowanie programu działania,
  • Wprowadzeniem programu do realizacji.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto