Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gostynin. 77 lat temu Armia Czerwona “wyzwoliła” miasto i okoliczne miejscowości. Czy jest co świętować?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Dziś mija dokładnie 77 lat, odkąd w 1945 roku Armia Czerwona wkroczyła do Gostynina z zamiarem jego “wyzwolenia” spod okupacji niemieckiej. Radzieckie siły zbrojne dopuściły się wtedy licznych zbrodni na terenie Gostynina i okolic.

Dokładnie 77 lat temu do Gostynina wkroczyła Armia Czerwona, w celu “wyzwolenia” Polaków spod niemieckiej okupacji.

W mieście i okolicach radzieccy żołnierze dopuścili się licznych zbrodni. Rozstrzelali uchodźców cywilnych, wśród których były kobiety i dzieci. Temat ten budzi kontrowersje wśród mieszkańców Gostynina. Część z nich uważa, że wraz z “wyzwoleniem” rozpoczęła się następna okupacja.

Kontrowersje wokół nazwy ulicy w Gostyninie

Kilka lat temu w Gostyninie gorąco dyskutowano również o zmianie nazwy ulicy 18 Stycznia. Chociaż w nazwie nie podano roku, większości mieszkańców data 18 stycznia kojarzyła się jednoznacznie.
13 grudnia 2017 wydano zarządzenie zastępcze Wojewody Mazowieckiego, w którym argumentowano konieczność zmiany nazwy ulicy 18 Stycznia.

Gostynin. 77 lat temu Armia Czerwona “wyzwoliła” miasto i okoliczne miejscowości. Czy jest co świętować?
Google Maps

W latach 1944-1945, wbrew nadziejom Polaków oczekujących odbudowy wolnego kraju po likwidacji okupacji niemieckiej, Armia Czerwona była siłą, która uniemożliwiła odbudowę suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej na jej terytorium. Była narzędziem wymuszonej przemocą, ponownej aneksji ponad połowy terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do ZSRS i zarazem narzędziem zniewolenia całej reszty kraju - na zachód od linii Bugu - czytamy w uzasadnieniu.

Zaproponowano wtedy zmianę nazwy ulicy na 1 Grudnia 1939 r. Mieszkańcy nie zdążyli się jednak do niej przyzwyczaić, bowiem bardzo szybko Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie zmiany nazwy ulicy na poprzednią - 18 Stycznia.

Decyzję argumentowano tym, że w nazwie nie widnieje rok, a więc nie powinno się jej kojarzyć z wydarzeniami z 18 stycznia 1945 r. Rada zdecydowała jednak w tym przypadku o nadaniu jednoznacznego powiązania z dniem, w którym założono Polski Czerwony Krzyż.

Takiemu obrotowi spraw sprzeciwił się pochodzący z Gostynina historyk Przemysław Nowogórski.

Wszyscy doskonale wiedzą, że nazwa ulicy 18 stycznia w Gostyninie upamiętnia tak zwane wyzwolenie miasta przez Armię Czerwoną w 1945 r. Udawanie, że jest inaczej na nic się zda. Wyzwolenia, w znaczeniu przyniesienia wolności, nie było. Nie da się rozdzielić wejścia wojsk sowieckich na ziemie polskie w latach 1944 – 1945 od wprowadzenia komunizmu czy stalinizmu w PRL. Takie rozróżnienie jest efektem ewidentnego nieuctwa w zakresie historii - mówił historyk.

Ustawa dekomunizacyjna a zmiany w Płocku

W związku z ustawą z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego w Płocku zmieniono nazwy wielu ulic. I tak, np. ul. Wolskiego stała się ul. Zgliczyńskiego, ul. Gwardii Ludowej zmieniono na ul. Narodowych Sił Zbrojnych, a nazwę ul. Dobrowolskiego zastąpiła ul. Braci Jeziorowskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto