Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inscenizacja obrony Płocka: bolszewicy znowu odparci! Zobacz zdjęcia!

Damian Kazak
Jest   nadal  zadawane pytanie  jak,   miał na  imię  Gradowski.
Przygotowałem  Kartę z  opisem  nieznanym  nikomu.Wielokrotnie rozmawiałem  z  Siostrą Bohatera,  Stanisławą  Fałat, w  ramach  działania  MKOPWiM,  przygotowując  Grób  do renowacji. Wykon
Jest nadal zadawane pytanie jak, miał na imię Gradowski. Przygotowałem Kartę z opisem nieznanym nikomu.Wielokrotnie rozmawiałem z Siostrą Bohatera, Stanisławą Fałat, w ramach działania MKOPWiM, przygotowując Grób do renowacji. Wykon Zenon Dylewski Opiekun Miejsc Pamięci N
W środę, 18 sierpnia plac Narutowicza w Płocku przeniósł się w lata 20. Wybudowano tam barykadę, Empik zmienił szyld na "Gutermann i S-ka", po ulicach chodzili dawni mieszczanie, Żydzi z pejsami, jeździł nawet wóz, do którego zaprzęgnięto konie. Wszystko to za sprawą rekonstrukcji obrony Płocka pn. "Płocka Barykada".

Środa była dniem kulminacyjnym w cyklu obchodów upamiętniających wojnę polsko-bolszewicką, który rozpoczął się 8 dni temu. Na placu Narutowicza stanęła barykada, a restauracje i sklepy zmieniły szyldy na te sprzed 90. lat. Po ulicach biegali żołnierze polscy i bolszewiccy, którzy zacięcie walczyli ze sobą.

Wszystko zaczęło się od wejścia i ustawienia polskich żołnierzy na stanowiskach. Uczennice żeńskiego gimnazjum przekształciły swoją szkołę w szpital polowy. Łącznicy informowali o zbliżających się bolszewikach. Biskup Antonii Julian Nowowiejski przemówił do mieszkańców z balkonu, podnosząc ich na duchu. - Są już na Starym Rynku! - zameldował jeden z łączników, który wjechał konno na plac. Bolszewicy weszli do miasta, zaczęli znęcać się nad ludźmi, gwałcić i zabijać. W końcu, po kilkunastu minutach bolszewicy ruszyli do ataku. Kawaleria z hukiem strzałów gnała w kierunku barykady. Za barykadą Polacy, którzy dzielnie odpierali zmasowane ataki. Co chwilę padały strzały, po których ranni i zabici lądowali na ziemi. Na szczęście dali radę i tak jak 90 lat temu, tak i tym razem Płock został obroniony.

W rekonstrukcji wzięli udział statyści, grupy rekonstrukcyjne, aktorzy Teatru Dramatycznego oraz harcerze i Maltańska Służba Medyczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto