Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Internetowi oszuści Płock. Sprzedajesz rzeczy w internecie? Uważaj, bo możesz stracić oszczędności!

Damian Kelman
Damian Kelman
KMP Płock
Internetowi oszuści nie próżnują i co jakiś czas dowiadujemy się o kolejnych naciągaczach, którzy zbierają swoje żniwa w sieci. Podobna sytuacja miała miejsce w ostatnim czasie, gdy jeden z użytkowników znanego portalu chciał sprzedać dziecięcy wózek.

Internetowi oszuści - uważaj, gdy sprzedajesz w sieci!

O tym, że oszuści - zarówno internetowi, jak i "fizyczni" - mają coraz to ciekawsze metody, wiemy nie od dziś. Niestety, cały czas część społeczeństwa jest niedoedukowana i daje się nabrać na najprostsze sztuczki. Ofiarą takich złodziei padł w ostatnim czasie 43-letni płocczanin, który próbował w sieci sprzedać wózek dziecięcy. W wyniku działań i braku rozwagi, stracił ze swojego konta ponad siedem tysięcy złotych.

Mężczyzna zgłosił się do płockiej komendy w minioną środę, by zgłosić internetowe oszustwo. Wystawił w znanym internetowym portalu służącym do sprzedaży rzeczy wózek dziecięcy, na który znalazł się "kupiec". Kupujący wysłał sprzedającemu SMS z linkiem, w którym ten miał podać swoje wszystkie dane, by doszło do transakcji. 43-latek podał tam m.in. numer karty czy numer konta bankowego, ale to nie wszystko, bo następnie został poproszony o przesłanie kopii dowodu osobistego. Tego już jednak było za wiele i mężczyzna zorientował się, że kupujący próbuje wyłudzić jego dane. Pomimo że transakcji sprzedaży nie sfinalizował i nie odpowiedział na prośbę, po kilku dniach zorientował się, że jego konto zostało „wyczyszczone”. Oszust, który włamał się na jego konto bankowe wykonał 9 płatności za pomocą kodu jednego z systemów płatności mobilnych oraz 2 przelewy na konta innych banków.

Policjanci przypominają, jak działają oszuści

  • "Oszust zastawia na Ciebie pułapkę”. Wystawiasz coś na aukcji. Znajduje się kupiec. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link.
  • „Oszust ma już prawie wszystko żeby Cię okraść”. Teraz oszust wysyła Ci link. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony sprzedażowej. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty, saldo konta czy numer telefonu. Wypełniasz formularz i potwierdzasz.
  • „Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie”. Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie napisano, że autoryzujesz dodanie Twojej karty.
  • Finał. Twoje konto jest PUSTE!

Jak uniknąć oszustwa?

  • Czytaj SMS-y od banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz. Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich.
  • Gdy korzystasz z portali aukcyjnych, miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
  • Rozliczaj się przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem. Zobacz instrukcje płatności.
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego - tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.
  • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Co zrobić, gdy padłeś ofiarą oszustwa?

  • Koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem przez infolinię.
  • Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać.
  • Poinformuj Policję.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto