Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak chronić się przed upałami? Płocczan chłodziły kurtyny wodne [FOTO]

Karolina Kowalska
Jak chronić się przed upałami? Płocczan chłodziły kurtyny wodne
Jak chronić się przed upałami? Płocczan chłodziły kurtyny wodne Emil Grochowski
Można cieszyć się z upalnej pogody, ale warto też pamiętać, że skwar bywa niebezpieczny. Żeby ograniczyć skutki wysokich temperatur prezydent Płocka Andrzej Nowakowski zdecydował o ustawieniu w sobotę oraz niedzielę pięciu kurtyn wodnych.

Kurtyny wodne stanęły na rogu ul. Królewieckiej i Tumskiej, u zbiegu ul. Kwiatka i Tumskiej, na Starym Rynku (na wlocie w ul. Grodzką), w al. Nowaka (u zbiegu z ul. Tysiąclecia) i w Parku Północnym.

Upał może wywołać udar słoneczny, który z kolei może być przyczyną śmierci. Szczególnie niebezpieczny jest dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Pamiętajmy, że przyczyny udaru to długie spędzanie czasu w słońcu, przebywanie w przegrzanym miejscu np. w samochodzie, brak okrycia głowy przy silnym nasłonecznieniu czy zbyt intensywny wysiłek w czasie gorącego dnia.

Udar objawia się zmęczeniem, silnym bólem i zawrotami głowy, nudnościami, gorączką, szumem w uszach, drgawkami, wzrostem temperatury ciała zagrażającemu życiu, większą częstotliwością bicia serca i oddechu.

Jak zapobiegać tym skutkom? Należy ograniczyć do niezbędnego minimum przebywanie w słońcu zwłaszcza w okresie najintensywniejszego działania promieni. Spożywać zbilansowane, lekkie posiłki, regularnie pić duże ilości wody. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek lub wątroby, będące na nisko-wodnej diecie oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów. Ograniczyć przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu. Ubierać się w luźne rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież, odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała. Chronić twarz i głowę poprzez noszenie kapelusza z szerokim rondem. Unikać zbytniego nasłonecznienia; opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się. Używać należy środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności. Unikać skrajnych temperatur. Chłodny prysznic natychmiast po przebywaniu w upale jak i wychodząc z pomieszczenia klimatyzowanego od razu na zewnątrz może spowodować wystąpienie efektu hipotermii, zwłaszcza u starszych i bardzo młodych ludzi. Zażywać dużo wypoczynku, aby umożliwić działanie naturalnego systemu chłodzenia twego organizmu; stosować tabletki solne, ale tylko wtedy, jeśli zostały zalecone przez lekarza. Warto poznać objawy dolegliwości termicznych i dowiedzieć się, jak udzielać pierwszej pomocy. Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe. Temperatura w nagrzanym samochodzie może dochodzić do 60 stopni C.

Jak ratować się, co robić, kiedy nastąpi już przegrzanie organizmu?

Głowę poszkodowanego połóż powyżej poziomu ciała i owiń ją oraz kark zimnymi, wilgotnymi chusteczkami; gdy okład zrobi się ciepły, schłodź go ponownie. Podaj wystarczająco dużo napoi elektrolitycznych (które uzupełniają płyny i przywracają równowagę mineralną ciała). Zapewnij wypoczynek. Ewentualnie, aby złagodzić ból głowy, daj do zażycia tabletkę przeciwbólową; najczęściej dolegliwości ustają po godzinie.

Jeżeli objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza! Wcześniej, osobę z udarem słonecznym zawiń w mokre chusty, wezwij lekarza. Wskazane jest leżenie w łóżku.

Szczególnie w czasie upałów należy chronić dzieci. Jak? Należy ubierać dziecko w lekką, przepuszczającą powietrze, jasną odzież oraz zakładać mu czapeczkę z daszkiem. Należy chronić dziecko przed słońcem, m.in. używając parasolki nad wózkiem nawet wtedy, kiedy ten stoi w ocienionym miejscu. Należy podawać dziecku letnie, lecz nie zimne napoje, w szczególności ziołowe lub owocowe herbatki, a także wodę mineralną lub sok. Należy kąpać dziecko w letniej (nie zimnej) wodzie. Nie należy nosić dziecka w nosidełku, gdyż w upalne dni może być mu niewygodnie i gorąco. Przed wyjściem z dzieckiem na spacer, należy zabrać ze sobą nawilżone chusteczki oraz butelkę z napojem. Należy smarować dziecko kremami z wysokim filtrem. Nie należy wychodzić z dzieckiem na zewnątrz w porze, kiedy jest najbardziej gorąco. Wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii salmonelli, dlatego też należy unikać pokarmów z surowych jajek, a także często myć dokładnie ręce.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto