Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejni terytorialsi wyjechali na granicę z Białorusią. Jakie są ich zadania?

Damian Kelman
Damian Kelman
Waldemar Wylęgalski
Kolejni żołnierze 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wyjechali w okolice granicy z Białorusią. Zmienią swoich kolegów, którzy dotychczas pełnili tam służbę. Terytorialsi na miejscu współpracują z żołnierzami z jednostek 12 Szczecińskiej Dywizji oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Działania na granicy

Terytorialsi realizują swoja działania prowadzące do zapewnienia bezpieczeństwa państwa w pasie przygranicznym. Straż Graniczną wspiera też Wojsko Polskie, a na miejscu działania prowadzą żołnierze 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej właśnie. Główną misją mundurowych jest pilnowanie szczelności polskiej granicy, ale też zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom budującym zaporę. W międzyczasie żołnierze mogą wymieniać się doświadczeniami, dzięki czemu wzbogacają swoją wiedzę i przydatność.

Cel jest prosty - wspólne dążenie do jak najlepszego wykonywania powierzonych zadań, a jednocześnie stworzenie przestrzeni do wzajemnego wsparcia. Efekty tej interakcji będą służyć rozwojowi Sił Zbrojnych i przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa poprzez budowanie wzajemnej świadomości wśród żołnierzy oraz doskonalenie umiejętności współdziałania podczas realizacji wspólnych zadań. Dla żołnierzy to bezcenne doświadczenia i czas do budowania relacji wzajemnego zaufania. Niezależnie od koloru beretu, ramię w ramię wszystkie rodzaje sił zbrojnych czuwają na granicy i uzupełniają się. - opisuje starszy kapral Cezary Okraszewski.

Kolejni terytorialsi wyjechali na granicę

Kolejni mazowieccy terytorialsi wyjechali na granicę, gdzie zamienią swoich kolegów w służbie. Ich wsparcie służb patrolujących opiera się na czterech fazach: lokalizacji, izolacji, zabezpieczeniu i przekazaniu imigrantów odpowiednim służbom. Ich główną rolą jest jednak odciążenie innych służb - przede wszystkim Straży Granicznej. Dzięki pomocy mazowieckich mundurowych, strażnicy mogą skupiać się na innych czynnościach. Żołnierze przygotowani są na wszystkie scenariusze, które mogą wydarzyć się w rejonie przygranicznym. W działaniu są terytorialsi przeszkoleni z udzielania pierwszej pomocy, na patrolach mają ze sobą dodatkową wodę, koce oraz pożywienie. Operacja „Silne wsparcie” jest prowadzona na mocy decyzji ministra obrony narodowej w związku z kryzysem w relacjach polsko-białoruskich. Od 3 września 2021 roku wojska obrony terytorialnej na terenach objętych stanem wyjątkowym wspierają lokalne władze i społeczności, a także straż graniczną, policję oraz wojska operacyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto