MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs „Ziemia Dobrzycka - moja mała Ojczyzna” rozstrzygnięty. Kto zalazł się w gronie laureatów jubileuszowej edycji?

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Dobrzyca już po raz 20. rywalizowali w konkursie wiedzy „Ziemia Dobrzycka - Moja Mała Ojczyzna”, organizowanego przez bibliotekę we współpracy z Towarzystwem Miłośników Ziemi Dobrzyckiej
Uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Dobrzyca już po raz 20. rywalizowali w konkursie wiedzy „Ziemia Dobrzycka - Moja Mała Ojczyzna”, organizowanego przez bibliotekę we współpracy z Towarzystwem Miłośników Ziemi Dobrzyckiej archiwum Gminnego Centrum Kultury w Dobrzycy
Jubileuszowa, 20. edycja regionalnego turnieju wiedzy „Ziemia Dobrzycka - moja mała Ojczyzna” przebiegała pod hasłem „Dobrzyca - moje miasto wczoraj i dziś”. W konkursie wzięła udział młodzież z czterech szkół. Kto dołączył do grona laureatów zabawy organizowanej przez bibliotekę we współpracy z Towarzystwem Miłośników Ziemi Dobrzyckiej?

Konkurs „Ziemia Dobrzycka - moja mała Ojczyzna” rozstrzygnięty. Kto zalazł się w gronie laureatów jubileuszowej edycji?

Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrzycy we współpracy z Towarzystwem Miłośników Ziemi Dobrzyckiej zorganizowała jubileuszową, już 20. edycję turnieju sprawdzającego wiedzę młodych ludzi o ich małej ojczyźnie. W zabawie wzięli udział uczniowie z czterech szkół podstawowych, czyli z Dobrzycy, Galewa, Koźmińca i Lutyni.

Tegoroczna edycja konkursu „Ziemia Dobrzycka - moja mała Ojczyzna” przebiegała pod hasłem „Dobrzyca - moje miasto wczoraj i dziś”. Uczestnicy tradycyjnie musieli rozwiązać test, składający się z niełatwych pytań, tym razem dotyczących praw miejskich.

Pytaliśmy między innymi o to, z którego roku pochodzi przywilej miejski Dobrzycy, na jakim prawie był oparty, kto go nadał, czyjej decyzji oraz czyjemu kunsztowi swój wygląd zawdzięcza obecny ratusz, kiedy odbyły się pierwsze konsultacje w sprawie przywrócenia praw miejskich Dobrzycy, kiedy zapadła decyzja o ich ponownym przyznaniu - opowiada Ewa Balcer, kierownik dobrzyckiej książnicy.

Pierwsze miejsce zajęła Julia Słojewska (SP w Dobrzycy). Na drugiej pozycji uplasowała się jej szkolna koleżanka Gabriela Zimna, a na trzeciej reprezentująca placówkę w Lutyni Oliwia Kaźmierczak. Laureatki otrzymały vouchery dla dwóch osób na wycieczkę do pałacu w Mosznej oraz Zamku Piastów Śląskich w Brzegu (tzw. Śląski Wawel). Fundatorem tych nagród było Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyckiej, natomiast biblioteka dla wszystkich uczestników przygotowała pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe oraz publikacje dotyczące Dobrzycy.

Upominki wręczali, a także gratulowali uczestnikom: Kazimierz Balcer i Szymon Balcer z Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej, dyrektor Gminnego Centrum Kultury Wojciech Maniak oraz Ewa Balcer.

Gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom ogromu wiedzy! Wyrazy wdzięczności dla nauczycieli, którzy pomagają młodzieży w przygotowaniach. Dziękujemy Kazimierzowi Balcerowi, honorowemu prezesowi Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej za dwie dekady współpracy przy organizacji konkursu. Zamykamy dwudziestolecie i od 2025 roku zmieniamy jego formułę. Nie będziemy zdradzać szczegółów, mamy jednak nadzieję, że nowa odsłona wszystkim się spodoba - mówi Ewa Balcer.

Na koniec jubileuszowej edycji nie mogło oczywiście zabraknąć okolicznościowego tortu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto