Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mazowiecka Uczelnia Publiczna otworzy wydział lekarski? Znamy szczegóły

Damian Kelman
Damian Kelman
W siedzibie Mazowieckiej Uczelni Publicznej przy Placu Dąbrowskiego odbyła się dziś konferencja, podczas której młodzi płocczanie otrzymali pieniądze z programu "Grant na start". Dodatkowo rektor uczelni wraz z prezydentem Płocka Andrzejem Nowakowski poinformowali, że pojawiła się możliwość, by uczelnia otworzyła wydział lekarski.

Grant na start

Dziś na konferencji prasowej Mazowieckiej Uczelni Publicznej odbyło się rozdanie nagród z programu "Grant na start". Młodzi płocczanie, studenci pierwszego roku na uczelni, którzy otrzymali najlepsze wyniki z rekrutacji otrzymali czeki. Z każdego z trzech wydziałów - Nauk Społecznych, Nauk Humanistycznych i Informatyki oraz Nauk o Zdrowiu - nagrody pieniężne otrzymało po dwóch studentów. Otrzymana kwota to 5000 zł w skali roku, z której zostaną wypłacone dwie równe raty w każdym z semestrów po 2500 zł.

- Bardzo się cieszę, że współpraca z uczelniami wyższymi odbywa się na wysokim poziomie. Działamy na rzecz społeczności akademickiej, ale również na rzecz miasta. Pomysł rozdania grantu spotkał się z bardzo pozytywną reakcją i cieszę się, że dziś ma swój finał. Młodym studentom gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy jak najlepszych rezultatów w przyszłej nauce w tym również zbliżającej się sesji. - przekazał przed rozdaniem czeków prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Mazowiecka Uczelnia Publiczna otworzy wydział lekarski? Znam...

Na Mazowieckiej Uczelni Publicznej powstanie wydział lekarski?

Po rozdaniu nagród głos zabrał jeszcze rektor uczelni - Maciej Słodki. Przekazał on informacje o tym, że MUP rozpocznie działania, które będą prowadziły do utworzenia w ramach placówki wydziału lekarskiego. Możliwość złożenia takiego wniosku istnieje tylko do końca przyszłego roku. Ma to związek w dużej mierze również z kryzysem w personelu medycznym w całym kraju i deficytem lekarzy.

- Wiemy, co mamy zrobić, i musimy to zrobić. Wierzymy, że przy odpowiednim wsparciu, akcja zakończy się powodzeniem. - przekazał rektor.

Poza licznymi działaniami administracyjnymi, które są niezbędne do utworzenia owego wydziału, władze uczelniane będą musiały wzbogacić się odpowiednią kadrą. Konieczne jest również utworzenie miejsca na taki wydział. Jak zostało zapowiedziane na konferencji, pomysł na zagospodarowanie terenu pod Collegium Medicum już istnieje. W tym celu zostanie wyremontowany budynek starej drukarni uczelni.

Utworzenie wydziału możliwe dzięki zmianom w ustawie

Możliwość starania się o utworzenie wydziału lekarskiego przy Mazowieckiej Uczelni Publicznej, ale również przy innych placówkach tego typu, pojawiła się dzięki zakończeniu prac nad poprawkami ustawy o szkolnictwie wyższym. Wprowadzona zmiana pozwala uczelniom prowadzącym szkolenie i działalność naukową w naukach medycznych aplikować o utworzenie wydziału lekarskiego. Pierwotnie taka możliwość istniała tylko dla uczelni akademickich. Miejskie władze oraz władze uczelniane wierzą, że uda się osiągnąć cel i w Płocku powstanie wydział lekarski. Wierzą również, że jego utworzenie zakończy się takim samym sukcesem, jak utworzenie wydziału pielęgniarstwa.

- To niesamowita i ważna wiadomość. Historia tej ustawy jest bardzo długa. Dużo działań, również przez rektora, zostało podjętych, żeby poprawka w kształcie umożliwiającym takim uczelniom utworzenie wydziałów lekarskich została przyjęta. Pierwotnie miało do tego nie dojść, ale działania sejmu i senatu zyskały wsparcie. Staraliśmy się ruszyć niebo i ziemię, żeby powstała taka możliwość. W moim imieniu i wszystkich radnych deklaruję wszelką pomoc, żeby te działania, które uczelnia musi podjąć, zakończyły się sukcesem. Przed nami jeszcze bardzo długa droga - skomentował sprawę włodarz naszego miasta.

- Poprawka mówi o tym, że uczelnie, które prowadzą szkolenie i działalność naukową w naukach medycznych mogą w przyszłym roku ubiegać się o kształcenie w kierunku lekarskim w związku z deficytem lekarskim. Pierwotnie takie prawo miało mieć tylko uczelnie akademickie, ale dzięki parlamentarzystom starania może podjąć więcej uczelni. Chciałbym podziękować poseł Annie Cicholskiej i senatorowi Markowi Martynowskiemu, a także posłom Piotrowi Zgorzelskiemu i Arkadiuszowi Iwaniakowi. - podsumował i podziękował Maciej Słodki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto