Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mazowsze walczy ze smogiem. Nastąpiła nowelizacja uchwały antysmogowej. Budynki nie będą mogły być ogrzewane paliwami stałymi?

Damian Kelman
Damian Kelman
Smog w województwie mazowieckim jest coraz większy. W 2017 roku rozpoczęła się walka województwa, której efektem było wprowadzenie uchwały antysmogowej. W ostatnim czasie została ona znowelizowana. Na terenie Mazowsza nie będzie można ogrzewać budynków paliwami stałymi?

Nowelizacja uchwały antysmogowej

Uchwała antysmogowa powstała w 2017 roku w związku z pogarszającym się stanem jakości powietrza, co negatywnie wpływało na wszystkich mieszkańców województwa mazowieckiego. Od 11 listopada 2017 roku na Mazowszu jesteśmy zobowiązani przestrzegać postanowień uchwały, ale, jak się okazało, to nie wystarcza. Smog z roku na rok jest coraz większym utrapieniem, dlatego 14 maja 2022 roku doszło do nowelizacji uchwały.

Nowe przepisy

Powstające na terenie województwa mazowieckiego budynki, jeśli znajdować się będą w zasięgu sieci ciepłowniczej i będzie możliwe połączenie ich do niej, nie będą mogły być ogrzewane paliwami stałymi, takimi jak węgiel, drewno czy pellet. Przepis, który wchodzi w życie, będzie dotyczył tylko nowych budynków, dla których wystąpienie z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie nastąpi po 1 stycznia 2023 roku.

Ogromne zmiany czekają również mieszkańców Warszawy i pobliskich powiatów. Od 1 października 2023 roku nie będzie można palić węglem w urządzeniach grzewczych na terenie miasta, a następnie zakaz zacznie obowiązywać mieszkańców gmin z powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego oraz wołomińskiego, czyli z obszaru NUTS2 - warszawskiego stołecznego.

Kotły na paliwa stałe, które będą spełniać wymogi ekoprojektu i uruchomione zostaną do 1 czerwca 2022 roku, będą mogły być używane do końca ich żywotności na terenie miasta Warszawy oraz gmin wchodzących w skład powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego oraz wołomińskiego. Jednak nie będzie można palić w nich węglem od 1 października 2023 roku w Warszawie, a od 1 stycznia 2028 roku w gminach z terenu powiatów z NUTS2 – warszawskiego stołecznego.

Przestrzeganie przepisów uchwały antysmogowej będzie kontrolowane. Użytkowanie niedozwolonych urządzeń grzewczych i niedozwolonego opału może zostać ukarane mandatem do 500 zł, a w przypadku dalszego łamania przepisów sprawa może zostać skierowana do sądu. Możliwa grzywna to nawet 5 000 zł!

Dofinansowanie wymiany kotłów i ocieplenia budynku

Na wymianę kotłów oraz ocieplenie budynku można otrzymać dofinansowanie z krajowego programu Czyste Powietrze lub z gminnego programu dotacyjnego, jeżeli istnieje w danej gminie. Obie dotacje można połączyć, a do tego można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Program Czyste Powietrze oferuje dotacje do 69 000 złotych, a poziom dofinansowania zależy od dochodów wnioskodawcy, a także od wybranego źródła ciepła i wynosi od 30 do 90% inwestycji. W ramach Programu możliwe jest uzyskanie dotacji do wymiany pozaklasowych kotłów i pieców na węgiel, pellet i drewno na nowoczesne źródła ciepła, montaż odnawialnych źródeł energii oraz docieplenie budynków jednorodzinnych.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto