Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Mazowieckie w Płocku. Intensywna końcówka kwietnia. Trzy wydarzenia w muzeum!

Damian Kelman
Damian Kelman
Ostatnie dni kwietnia zapowiadają się bardzo pracowicie dla pracowników Muzeum Mazowieckiego w Płocku - oczywiście z korzyścią dla odwiedzających. Placówka przygotowała trzy wydarzenia, które odbędą się w najbliższym tygodniu.

Ukraińskie warsztaty zdobienia pisanek

24 kwietnia w prawosławiu obchodzona będzie Wielkanoc. Święto to obchodzić będzie wielu Ukraińców, w tym również ci, którzy uciekli do Polski przed wojną z Rosją. Z tą okazją wiąże się pierwsza propozycja Muzeum Mazowieckiego, czyli ukraińskie warsztaty zdobienia pisanek, na które placówka zaprasza wszystkich - Polaków i Ukraińców w każdym wieku. Warsztaty te otworzą również projekt Muzeum "BĄDŹMY RAZEM!", a same zajęcia poprowadzi Tetyana Didkovska, ukraińska rzemieślniczka, która pracowała w Muzeum Sztuk Pięknych im. J.D. Bukhanchuka. Warsztaty odbędą się 22 kwietnia o godzinie 15:30 w budynku przy ulicy Kolegialnej 6. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie gotowanych jajek do dekoracji.

MMP

Porozmawiajmy o Broniewskim. Spotkanie z prof. Maciejem Tramerem

Muzeum przygotowało również wieczór z poezją Władysława Broniewskiego, który wzbogacony zostanie komentarzem znawcy i miłośnika - doktora Macieja Tramera będącego profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a także autorem książek "Brudnopis in blanco: rzecz o poezji Władysława Broniewskiego" i "Literatura i skandal: na przykładzie okresu międzywojennego".

- Gdybyśmy powiedzieli, że okres jerozolimski w życiu Władysława Broniewskiego był szczególny, nie powiedzielibyśmy całej prawdy. Stałoby się tak przede wszystkim dlatego, że w biografii autora "Mazowsza" trudno byłoby wskazać okres, który nie był wyjątkowy. Opowieść o pożegnalnym wieczorze poetyckim dotyczyła będzie konkretnego wydarzenia, przede wszystkim jednak będzie propozycją rozmowy o pożegnaniach i rozstaniach Broniewskiego. Przeżył ich poeta wiele. Sporo z nich zostało zapisanych w wierszach. I wydaje się, że właśnie tutaj dostrzec można fenomen twórczości Broniewskiego. Każde z poetyckich rozstań nosi w sobie wyraźny i bardzo silny ślad wcześniejszego spotkania. A mówiąc dokładniej – każdy z tych wierszy wydaje się być znakomitą opowieścią o różnicy i rozbieżnościach, które potrafią łączyć. - zachęca profesor.

Wstęp na wydarzenie jest darmowy, a odbędzie się ono 26 kwietnia o godzinie 17:00 w budynku przy ulicy Kolegialnej 6.

Maciej Tramer / Archiwum Prywatne

Wernisaż wystawy „Bolesław Biegas” i otwarcie Sali Galicyjskiej

Zwieńczeniem bogatego tygodnia w Muzeum Mazowieckim będzie wernisaż wystawy "Bolesław Biegas", a także otwarcie Sali Galicyjskiej. Wystawa już 28 kwietnia o 17:00 ponownie zawita na Tumską 8., gdzie będziemy mogli podziwiać rzeźby i malarstwa autora. Wcześniej jego dzieła znajdowały się w Spichlerzu, a poprzednio jeszcze w podziemiach Przedwiośnia. Bolesław Biegas to polski rzeźbiarz i malarz, który urodził się w 1877 roku niedaleko Ciechanowa, a zmarł w 1954 roku w Paryżu. Dzięki wsparciu, jakie otrzymał od osób, które szybko doceniły jego talent, mógł studiować na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie wyjechać do Paryża, gdzie zdobył uznanie w środowisku tamtejszych artystyów.

- Płocka kolekcja dzieł Bolesława Biegasa znalazła po raz kolejny, a dokładnie piąty, swoje wystawiennicze miejsce na mapie Płocka. Obecna ekspozycja zaaranżowana w kamienicy secesyjnej przy ul. Tumskiej 8 obejmuje 57 obiektów (36 rzeźb gipsowych, 4 rzeźby z terakoty, 3 rzeźby w brązie, 13 obrazów oraz oryginalną tkaninę z ornamentem wykonanym wg projektu Bolesława Biegasa). Z wystawianych 57 obiektów 4 są własnością Muzeum Mazowieckiego w Płocku a pozostałe 53 pochodzą z kolekcji Towarzystwa Historyczno-Literackiego/Biblioteki Polskiej w Paryżu i zostały użyczone muzeum w wieloletni depozyt. - zaprasza Muzeum.

Oprócz samej wystawy, będziemy również świadkami otwarcia Sali Galicyjskiej z dziełami inspirowanymi sztuką Małopolską, Podhala i Huculszczyzny. Wstęp na wydarzenie będzie darmowy.

MMP
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto