Muzeum Mazowieckie w Płocku podsumowało dwusetlecie istnienia. Premiera albumu "X wieków Płocka" [ZDJĘCIA]

Damian Kelman
Damian Kelman
plock.naszemiasto.pl
Udostępnij:
W piątek, 28 stycznia, w auli Muzeum Mazowieckiego przy ulicy Kolegialnej odbyła się uroczystość podsumowująca dwusetlecie istnienia muzeum. Odbyła się również promocja albumu "X wieków Płocka". Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia!

Dwusetlecie Muzeum Mazowieckiego

Rok 2021 był bardzo ważny dla Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Właśnie wtedy placówka obchodziła dwusetlecie swojego istnienia. Zaczęło działać od 1821 roku, lecz nie istniało bez przerwy. Te były dwie - spowodowane powstaniem listopadowym i drugą wojną światową. Obchody muzeum obchodziło bardzo hucznie, przygotowując liczne wystawy oraz spotkania, a także organizując galę w płockim teatrze.

Zakończeniem obchodów miało być wydanie albumu "X wieków Płocka" oraz piątkowa uroczystość, która odbyła się w auli Muzeum Mazowieckiego przy ulicy Kolegialnej. W spotkaniu wzięli udział włodarze obiektu oraz wszyscy pracownicy, a także zaproszeni goście. Pośród publiczności znaleźli się, między innymi, posłanka Anna Cichocka, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, prezes Towarzystwa Naukowego Płockiego Zbigniew Kruszewski czy dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z DZISIEJSZEJ UROCZYSTOŚCI

Muzeum Mazowieckie w Płocku podsumowało dwusetlecie istnieni...

Plany Muzeum

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego powitania oraz występu Chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses, który zaprezentował kilka utworów ludowych oraz kolędy i piosenki świąteczne, czego zwieńczeniem było odśpiewanie przez zespół "Jingle Bells". Następnie zebrana publika mogła obejrzeć jeden z filmów, przygotowany przez muzeum i podsumowujący działania placówki w roku ubiegłym. Później głos zabrał dyrektor Leonard Sobieraj.

- Udało się stworzyć miejsce, które przyciąga. Słyszę od zwiedzających i ludzi, którzy specjalnie przyjeżdżają do Płocka na nasze wystawy, że oni przyjeżdżają dla muzeum. To jest dla nas bardzo budujące i wskazujące drogę na przyszłość. Będziemy kontynuować zatem wątki rozwojowe, które nam się powiodły - zaczął dyrektor.

Leonard Sobieraj również podsumował działania muzeum w minionych latach, ale też we wcześniejszych, będących również wstępem do obchodów dwusetlecia. Dyrektor opowiedział również o inwestycjach, między innymi, o budynku przy Kolegialnej, ale też nie do końca udanych pracach przy budynku przy Tumskiej, w którym planowane jest otwarcie galerii rzeźby i malarstwa Bolesława Biegasa. Muzeum ma w planach również ponowne otwarcie sali galicyjskiej z malarstwem młodopolskim oraz skupienie się na modzie i przygotowanie specjalnej wystawy sklepu modowego z przełomu XIX i XX wieku. Pan Sobieraj zaproponował również, by przedłużyć obchody dwusetlecia jeszcze na 2022 rok.

Nagrody i prezentacja albumu

Później głos zabrali Adam Struzik i Anna Cichocka. Politycy w dużej mierze skupili się na docenieniu działań podejmowanych przez Muzeum Mazowieckie oraz życzyli wszystkiego dobrego, a także sukcesów w najbliższych latach. Pomiędzy ich wystąpieniami doszło natomiast do nadania odznaczeń resortowych z okazji jubileuszu pracownikom muzeum przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego, które zostały wręczone przez poseł Cichocką.

Po tych uroczystościach zastępca dyrektora muzeum Tomasz Kordala opowiedział o nowym albumie "X wieków Płocka". Przedstawić historię jego powstania, która sięgała czterech lat. Nowy album będzie się składał z dwóch bardzo bogatych w treści bloków artykułów. Pierwszy z nich opisywał będzie całą dwustuletnią historię Muzeum Mazowieckiego w Płocku, a drugi przedstawiał będzie tysiąc lat historii Płocka, która przedstawiona została przez ekspozycję "X wieków Płocka.

- Jest to duża gratka dla miłośników historii, zwłaszcza historii naszego miasta. - podsumował Tomasz Kordala.

Po prezentacji dyrektor przedstawił publiczności jeszcze plakietę okolicznościową ukazującą "Anioła" Jacka Malczewskiego. Na koniec uroczystości albumu wraz z plakietami zostały podarowane gościom, a później odbyło się pamiątkowe zdjęcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie