Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadanie nazw dla trzech rond i aleja zamiast ulicy. Rada miasta przegłosuje sprawy na najbliższej sesji

Damian Kelman
Damian Kelman
Niebawem w Płocku będziemy mieli trzy nowe nazwy rond. Zmianie ulegnie również nazwa i cechy jednego z obiektów. Tematy zostaną poruszone i przegłosowane na najbliższej sesji rady miasta. O jakie miejsca chodzi?

Rondo Pracowników Cukrowni Borowiczki

Pierwsza z uchwał ma na celu nadanie nazwy rondu położonemu w obrębie Podolszyce - Borowiczki przy ulicy Raczkowizna. Rondo nosić ma imię Pracowników Cukrowni Borowiczki.
Uzasadnienie
Osiedle Borowiczki od ponad 100 lat kojarzy się jednoznacznie z funkcjonującą na tym terenie od 2004 roku Cukrownią Borowiczki (otwarcie 14.11.1900r.). Na przestrzeni ponad 100 lat swoją karierę zawodową z cukrownią związało kilkuset pracowników, w większości mieszkańców najpierw wsi Borowiczki, później gminy i w końcu osiedla. Z pracy z Cukrowni utrzymywało się wiele rodzin zamieszkałym na tym terenie. Dla uhonorowania pracowników cukrowi - zarówno tych żyjących jak i nieżyjących, nadanie ww. nazwy wspomnianemu rondu, sąsiadującemu bezpośrednio z zakłądem produkcyjnym, jest jak najbardziej uzasadnione.

UMP

Rondo Przyjaciół Płocka

Drugie rondo znajduje się w obrębie przemysłowego Kostrogaju, konkretnie u zbiegu ulic Przemysłowa i Kostrogaj. Jego nazwa ma brzmieć: Rondo Przyjaciół Płocka.
Uzasadnienie
W dniu 1 lipca 2022 roku do Prezydenta Miasta Płocka wpłynęło pismo od Łukasza Schrebier - posła na sejm RP i Jarosława Wenderlicha - radnego rady miasta Bydgoszcz o uhonorowanie jednego z placów, ulic, skwerów czy innych obiektów w Płocku nazwą "Bydgoska/Bydgoski". Na posiedzeniu zespołu ds. nazewnictwa przeanalizowano ww. wniosek i stwierdzono, iż nie ma odpowiedniej lokalizacji na nadanie zaproponowanej nazwy z uwagi na fakt, iż ronda, ulice zlokalizowane w kierunku Bydgoszczy mają nadane już nazwy, a ich zmiana wiązałaby sięz dużym nakładem finansowym dla właścicieli nieruchomości (zmiana numerów porządkowych, zmiana tabliczek itp.). Członkowie zespołu podkreślając wagę współpracy z innymi samorządami, zaproponowali nadanie nazwy rondu, które obejmowałaby szerszą grupę uhonorwanych. Zespół wskazał rondo u zbiegu ulic Przemysłowa i Kostrogaj (przy Komunikacji Miejskiej) jako dobrą lokalizację do nadania nazwy Rondo Przyjaciół Płocka. Jednocześnie dalszej analizie podlegać będzie możliwość umieszczenia symboli (np. flaga, herb, drogowskaz z odległością) związanych z miastami współpracującymi z miastem Płockiem.

UMP

Rondo Miast Partnerskich

Trzecie rondo, podobnie jak drugie, nawiązywać będzie ponownie do współpracy z innymi miastami. To również znajduje się w okolicach Kostrogaju, ale części rolniczej, przy ul. Mazowieckiego i Bartoszewskiego, i będzie nosiło nazwę Rondo Miast Partnerskich.
Uzasadnienie
Na posiedzeniu zespołu ds. nazewnictwa członkowie zaproponowali zmianę nazwy Ronda Otolińska na Rondo Miast Partnerskich uzasadniając, iz byłby to symboliczny gest uhonorowania współpracy z miastami partnerskimi. Jednocześnie dalszej analizie podlegać będzie możliwość umieszczenia symboli (np. flaga, herb, drogowskaz z odległością) związanych z miastami współpracującymi z Płockiem.

UMP

Aleja Władysława Broniewskiego

Na sesji rady miasta pojawić ma się również głosowanie w sprawie zmiany pisowni, cechy i nazwy obiektu. Chodzi o zmianę ulicy Władysława Broniewskiego w Aleję Władysława Broniewskiego.
Uzasadnienie
Aleja Władysława Broniewskiego zyskała swoją nazwę 23 lutego 1962 roku uchwałą Miejskiej Rady Narodowej dla alei spacerowej. Jednakże uchwałą z 30 marca 2010 roku rada miasta Płocka ustaliła nazwy ulic zgodnie ze sporządzonym "wykazem ulic miasta Płocka". W uchwale błędnie przyjęto cechę obiektu jako ulica. Obecnie w Ewidencji Miejscowości Ulic i Adresów funkcjonuje ulica Władysława Broniewskiego. Z uwagi na fakt, iż obiekt stanowi aleję spacerową niezbędne jest dokonanie korekty cechy.
Katalog ulic stanowi ogólnopolski zbiór ulic przypisanych do miejscowości w ramach jednostek podziału terytorialnego. Podstawą utworzenia katalogu jest alfabetyczny wykaz wszystkich niepowtarzalnych nazw ulic występujących w Polsce. Każdej nazwie w katalogu przyporządkowana jest cecha, to jest określenie typu: ulica, aleja, plac, skwer, bulwar itp.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto