Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe wieżowce w Śródmieściu. Najwyższy będzie miał 160 metrów? Uchwalono plany zagospodarowania

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
mat. pras. / Google Street View
Trzy ponad stumetrowe wieże mogą powstać w pobliżu Placu Grzybowskiego. Miasto uchwaliło plan zagospodarowania tego miejsca. Jedną z działek, kilka lat temu, wykupił deweloper Ghelamco. Miał tam powstać wieżowiec, w którym znalazłyby się nowe sceny Teatru Żydowskiego. Na razie nie wiadomo kiedy rozpocznie się inwestycja.

W czwartek na sesji Rady Warszawy uchwalono trzy plany zagospodarowania przestrzennego. - To są trzy bardzo różne miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, w centrum i poza nim. Pozwolą na rozwój miasta zgodnie z zasadami ładu przestrzennego w rejonie historycznego placu Grzybowskiego; na terenach przyskarpowych w okolicy kompleksu sportowego Warszawianka oraz na obszarze Międzylesia w Wawrze – mówi Marlena Happach, dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Najciekawszy, z punktu widzenia nowych inwestycji w mieście, jest plan rejonu Placu Grzybowskiego. Od dawna deweloperzy chcą w tym miejscu budować drapacze chmur. Jeden z nich - w miejscu dawnego Teatru Żydowskiego - był już nawet konsultowany z różnymi podmiotami. Ale po kolei.

Nowe wieżowce w Śródmieściu. Wiemy, gdzie mogą stanąć

Na wstępnie trzeba zaznaczyć, że samo uchwalenie planu nie oznacza, że wysokie budynki powstaną. Jest jednak wielce prawdopodobne, że deweloperzy szykujący nowe inwestycje wykorzystają zapisy.

Według planu, wieża o wysokości 120 metrów może stanąć w miejscu dawnego Teatru Żydowskiego. To działka wykupiona kilka lat temu przez dewelopera Ghelamco, który informował, że chce postawić w tym miejscu wieżowiec. Według informacji sprzed lat, w jego dolnej części miały znaleźć się pomieszczenia i scena teatru. W uchwalonym planie zapisano, że budynek, od strony ulicy Twardej będzie mógł mieć maksymalnie 22 metry, natomiast wieża, położona w głębi działki urośnie do 120 metrów w strefie południowo-zachodniej i 95-metrów w strefie północno-zachodniej.

Tak mógł wyglądać budynek przy Placu Grzybowskim
mat. pras. / wizualizacja archiwalna

Poglądowo prezentujemy wizualizację tego projektu sprzed lat. Na pewno od tego czasu pomysł na to miejsce uległ zmianie. Jak udało nam się dowiedzieć, w najbliższym czasie nie należy się jednak spodziewać rozpoczęcia prac. Deweloper - Ghelamco - nie chciał jednak podać szczegółów dotyczących planów firmy na wspomnianą działkę.

Jeszcze wyższą, bo aż 160-metrową wieżę, można stawiać na rogu Al. Jana Pawła II i ul. Twardej. To działka na której obecnie stoi blok mieszkalny z lat 60-70 (Al. Jana Pawła II 18). Biorąc pod uwagę wartość mieszkań w tej lokalizacji, jej wykup byłby niezwykle kosztowną inwestycją. Co ciekawe, w planie zapisano, że w tym miejscu powinny pozostać mieszkania. Oznacza to, że ewentualną inwestycją będzie apartamentowiec.

Zdecydowanie prostszym rozwiązaniem – z perspektywy dewelopera – byłoby zburzenie pawilonu na rogu ul. Mariańskiej i ul. Twardej. Zapisano tam możliwość budowy obiektu wysokiego na 85 metrów. Po przeciwnej stronie ulicy, w miejscu obecnych garaży budować można jeszcze wyżej, bo na 105 metrów. W tym przypadku planiści zadecydowali, że powinna być to inwestycja mieszkaniowa.

Polecjaka Google News - Warszawa NaszeMiasto
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto