Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Rynek w Płocku - jakie wnioski po warsztatach?

UM Płock
Jak powinien wyglądać Nowy Rynek w Płocku?
Jak powinien wyglądać Nowy Rynek w Płocku? UM Płock
- Dziękuję za zaangażowanie, dzięki państwa wysiłkowi Nowy Rynek w Płocku może zmienić się na lepsze – mówił podczas czwartkowego podsumowania warsztatów Charrette w sprawie przyszłości tego placu prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Nowy Rynek w Płocku - jak powinien wyglądać?
Warsztaty Charrette odbyły się w dniach 4-6 września w dawnym Metalowcu, czyli nowej siedzibie Płockiego Ośrodka Kultury i sztuki przy ul. Tumskiej 13. Wzięła w niej udział łącznie blisko setka osób, bo choć niektórzy z zapisanych zrezygnowali z tych konsultacji, to ich miejsce zajmowali inni. Uczestnicy warsztatów – przedstawiciele najróżniejszych organizacji społecznych, urzędów, także mieszkańcy - wymieniali poglądy i dzielili się wizjami oraz pomysłami na zagospodarowanie największego placu w centrum Płocka.

Prowadzący warsztaty, a w czwartek - podsumowującą je konferencję - szef katedry urbanistyki na Politechnice Gdańskiej Piotr Lorens przypomniał, że celem konsultacji było wypracowanie założeń do przekształceń na Nowym Rynku, opracowanie szczegółowych zapisów do aktualizacji Lokalnego Programu Rewitalizacji oraz podjęcie dialogu z lokalną społecznością.

Czytaj także: Mieszkańcy Mazowsza mają 5,8 mld zł długu

Efektem jest wstępna wizja założeń przekształceń Nowego Rynku, które w przyszłości mogą posłużyć do objęcia projektu wsparciem UE. Podstawowa koncepcja jest kompromisem między wszystkimi wizjami. Zakłada ona pozostawienie budynku antypodkowy w centrum Nowego Rynku i urządzenie z jego północnej i południowej strony dwóch wielofunkcyjnych placów. Pod nimi znalazłyby się podziemne parkingi.

Nowy Rynek w Płocku - jakie wnioski po warsztatach?

Koncepcja ta zakłada także zaznaczenie od strony al. Jachowicza bramy prowadzącej na Nowy Rynek w Płocku - bo taką bramą do miasta był kiedyś ten plac. Piotr Lorens przypomniał, że w trakcie warsztatów jeden z uczestników zaproponował, by była to pionowo ustawiona podkowa. Pawilonami w kształcie podkowy zaznaczone może być też miejsce, w którym kiedyś znajdowała się historyczna podkowa.

Piotr Lorens przedstawił też dwie skrajnie różne wizje tego, jak mógłby wyglądać Nowy Rynek w Płocku. Jedna zakłada pozostawienie antypodkowy bez powrotu do akcentowania miejsca istnienia jej poprzedniczki i zamianę tego obszaru w południowym fragmencie Nowego Rynku na teren zielony. Przeciwstawna – zlikwidowanie antypodkowy i powrót do podkowy, oczywiście nowoczesnej. Koncepcja ta jest najmniej realna do zrealizowana ze względu m.in. na fakt, że antypodkowa jest prywatną własnością. Wszystkie koncepcje zagospodarowania Nowego Rynku zakładają rozbudowę funkcji mieszkalnej w południowej ścianie placu, a także na podwórzach znajdujących się tu domów.

Czytaj także: Budowa wiaduktu w alei Piłsudskiego w Płocku - organizacja ruchu

Podsumowanie warsztatów Charrette w sprawie Nowego Rynku mówi m.in. o konieczności wyboru koncepcji zagospodarowania placu i zrealizowaniu w następnym kroku konkursu architektonicznego. A także o przygotowaniu kompleksowego projektu rewitalizacji tego obszaru i na koniec – o opracowaniu na podstawie tych wytycznych kompleksowej aplikacji o sfinansowanie całości przedsięwzięcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto