Maroko to kraj o bogatej historii i kulturze, oferujący turystom bardzo zróżnicowane atrakcje przez cały rok. Każdy znajdzie tam coś dla siebie - zarówno ci, którzy lubią leniwy wypoczynek w luksusowym hotelu z basenem i wyborną kuchnią, miłośnicy historii i architektury, czy fani aktywnego wypoczynku.Maroko przyciąga rzesze turystów do swoich flagowych atrakcji turystycznych, do których możemy zaliczyć plac Jemaa el Fna, Pałac Bahia i medynę w Marrakeszu, urokliwe uliczki historycznego Rabatu, kasbę Ait Ben Haddou, ale również piękne plaże, parki narodowe czy pustynne południe kraju. Do tej pory Polacy podróżowali do Maroka przede wszystkim na wypoczynek do Agadiru, zwiedzanie Marrakeszu i na wycieczki objazdowe po cesarskich miastach oraz południowej części kraju.

Prawdziwa „błękitna perła”

Już niedługo szansę na podbój serc polskich turystów otrzyma Saïdia, zwana „błękitną perłą” – kurort nad Morzem Śródziemnym w północno-wschodnim Maroku. Piękne piaszczyste plaże, luksusowe hotele oraz ciekawa oferta gastronomiczna przyciągają coraz więcej podróżujących. W najbliższym sezonie letnim region ten otworzy się na turystów z Polski dzięki bezpośrednim połączeniom lotniczym. W ten sposób może dołączyć do czołówki najpopularniejszych wśród polskich turystów regionów wakacyjnych.

Saïdia słynie wprawdzie z piaszczystych plaż ciągnących się kilometrami, ciepłych wód Morza Śródziemnego oraz wysokiej klasy hoteli, jednak to nie wszystko, czym przyciąga wymagających turystów z Europy i świata. To raj dla żeglarzy – w kurorcie znajduje się nowoczesna marina na ponad 800 jachtów. Na nudę nie będą też narzekać fani innych sportów: nie brak tu pól golfowych, terenów do jazdy konnej czy nurkowisk. Region przyciąga również ofertą kulturalną – w Saïdii i sąsiedniej Oujdzie odbywają się ciekawe festiwale muzyczne. Miasto powstało pod koniec XIX w., kiedy na zlecenie sułtana zbudowano warowną fortecę, tzw. kasbę, której charakterystyczną architekturę możemy podziwiać do dziś. Rozkwit nastąpił w czasach protektoratu francuskiego, kiedy to właśnie Europejczycy upodobali sobie to miejsce na wypoczynek.

Atrakcje regionu Saïdii

Pobyt w Saïdii to okazja, aby poznać północno-wschodnie tereny kraju. Miłośnikom natury poleca się zobaczyć ujście rzeki Moulouya, drugiej co do długości w Maroku. Jest to obszar chroniony, w którym zimują ptaki wędrowne. Z kolei w masywie górskim Beni Snassen wędrowców zachwycą formacje geologiczne, zwłaszcza malowniczy wąwóz Zegzel o długości 15 kilometrów. Roztaczają się z niego widoki na doliny porośnięte gajami oliwnymi i sadami. W okolicy znajdują się też jaskinie, np. Jaskinia Wielbłąda czy Jaskinia Gołębia.

Oujda, największe miasto w okolicy, została założona już w X wieku i znajdowała się na trasie szlaków handlowych wiodących z Meknesu i Fezu do portów Morza Śródziemnego. Dziś można przechadzać się wąskimi uliczkami mediny i podziwiać dawne bramy wiodące do miasta, Bab Al Gharbi i Bab Sidi Abd El Ouahab albo spacerować po jednym z licznych parków. Jeśli ktoś jest zainteresowany dalszymi wycieczkami, to warto wybrać się do Berkane, które słynie z sadów i winnic, Taourirt z piękną kasbą z XIII w. lub do Fezu, pierwszej stolicy, a zarazem kulturalnego i religijnego centrum Maroka.

Wszystkie uroki Maroka

Mimo, że Maroko należy do popularniejszych w Polsce kierunków wakacyjnych wyjazdów, nadal pozostaje wiele atrakcji, które nie są jeszcze szeroko znane. Tymczasem warto wyjść poza ramy pobytu typu all inclusive i zanurzyć się w marokańskiej bogatej kulturze, posmakować pełnych aromatu dań tradycyjnej kuchni, czy wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych, folklorystycznych, gastronomicznych i sportowych. Kalendarz różnorodnych imprez wypełniony jest po brzegi. To także raj dla amatorów sportów wodnych – nieważne, czy interesuje cię surfing, nurkowanie, parasailing, czy inne aktywności – Maroko to najlepszy adres, pod którym czekają instruktorzy, wypożyczalnie sprzętu i doskonałe warunki do tego rodzaju aktywności.

Poszukując inspiracji przed swoją marokańską przygodą, warto zajrzeć na oficjalną stronę www.visitmorocco.com, na której znajdziemy mnóstwo ciekawych informacji w języku polskim.

Turystyka

Więcej na temat: