Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płocka Galeria Sztuki przygotowała wakacyjną ofertę. Co nas czeka w Galerii w lipcu i sierpniu? Wystawy i warsztaty - część za darmo!

Damian Kelman
Damian Kelman
Janusz Wojtowicz
Płocka Galeria Sztuki, jak co roku, przygotowała wakacyjną ofertę z różnymi wariantami dla młodszych i starszych, a przede wszystkim dla całych rodzin. Co w tym roku wchodzi w skład propozycji "Lata z Galerią"? Sprawdźcie sami!

Wystawa "Czterdzieści Książek..."

1 lipca o godzinie 18:00 odbędzie się wernisaż wystawy prac ilustratora Bohdana Butenki pod tytułem „CZTERDZIEŚCI KSIĄŻEK zrobionych jak sweter. Opracował graficznie Bohdan Butenko” oraz interaktywna wystawa dla dzieci „Dziura w całym! Bohdan Butenko. Ilustracje”. Obie będą gościć w galerii do 28 sierpnia.

Warsztaty - Plenerowa Akademia Rysunku

Od 5 do 29 lipca - od wtorku do piątku - w godzinach 11:00 - 17:00 w Galerii odbywać się będzie Plenerowa Akademia Rysunku. Na dziedzińcu PGS czekać będą na chętnych sztalugi i materiały plastyczne do tworzenia w przeróżnych technikach rysunkowych. Dodatkowo, w cztery środy, odbędą się warsztaty pod okiem wykwalifikowanych artystów:

  • 6 lipca, 12:00 – spotkanie, na którym prowadzący artysta Piotr Naliwajko zapozna uczestników z tajnikami tworzenia portretu/autoportretu.
  • 13 lipca, 12:00 – pod okiem artystki Anny Krzemińskiej uczestnicy będą tworzyć martwe natury, poznając zasady kompozycji, perspektywy i posługiwania się walorem/światłocieniem.
  • 20 lipca, 12:00 – pracując z modelem będzie można nauczyć się konstruowania sylwetki: mierzenia proporcji, indywidualizacji postaci, modelunku światłocieniowego. Zajęcia poprowadzi artystka i pedagog Magdalena Sikorska-Tokarska.
  • 27 lipca, 12:00 – tematem spotkania będą elementy architektoniczne. Artystka Katarzyna Bąkowska-Roszkowska, która poprowadzi zajęcia nauczy posługiwania się perspektywą w tworzeniu kompozycji architektonicznej oraz sposobów przedstawiania detalu architektonicznego.

Dla osób, które wezmą udział we wszystkich spotkaniach w ramach Plenerowej Akademii Rysunku, zostaną wydane certyfikaty.

Warsztaty - Pollock w czterech wymiarach

7 lipca o godzinie 12:00 w PGS odbędą się kolejne warsztaty plastyczne pod nazwą "Pollock w czterech wymiarach". Uczestnicy, pod okiem artystów Piotra Naliwajko i Olgi Naliwajko, będą mogli stworzyć instalację przestrzenną zainspirowaną obrazem Jacksona Pollocka "Reflection of the Big Dipper".

Oprowadzanie po wystawach Butenki

15 lipca o godzinie 17:00 i 26 sierpnia, również o 17:00, odbędzie się oprowadzanie tematyczne po wystawach „CZTERDZIEŚCI KSIĄŻEK zrobionych jak sweter. Opracował graficznie Bohdan Butenko” oraz „Dziura w całym – Butenko” z przewodnikiem, który przybliży sylwetkę i twórczość artysty. Spotkanie będzie również okazją do szerszej rozmowy i dyskusji nad tematem wystawy.

Wystawa "Bruno Shulz i...one"

Od 2 sierpnia od godziny 10:00 na dziedzińcu PGS stała będzie wystawa plenerowa przygotowana z okazji roku Brunona Schulza - "Bruno Schulz i...one". Będzie skupiona wokół kobiet, które odegrały wielką rolę w życiu artysty. Wystawa będzie dostępna do 28 sierpnia.

Warsztaty - Kosmoludki

Od 17 do 19 sierpnia od godziny 12:00 trwał będzie maraton warsztatowy "Kosmoludki". Przez trzy dni odbywać się będą zajęcia modelarskie. W trzech etapach, przy użyciu balonów, gazet i kleju, będą modelowane "Kosmoludki" z różnych kształtów.

Spotkania online

"Zrozumieć i polubić...", czyli wakacyjny cykl spotkań/filmów on-line ze sztuką dla amatorów i koneserów sztuki, dla dzieci i dorosłych. Będą to cotygodniowe spotkania w środy z wybranym arcydziełem sztuki, które poprowadzi historyk sztuki, kurator, krytyk artystyczny - Tomasz Holak.

  • 3 sierpnia, Facebook, 13:00 - Thomas Sutton, Tartan Ribbon, 1861. Pierwsza kolorowa fotografia przedstawiająca barwną wstążkę, która wzbudziła wiele pytań odnośnie sztuki fotografii. Technika uzyskania koloru bowiem stanie się czymś, o co będą zabiegać wszyscy fotograficy i artyści. Sam szkocki motyw wstążki nie stanowi być może artystycznie wielkiego dzieła, lecz jako prototyp kolorowego zdjęcia jest cennym przykładem fotografii już nowoczesnej.
  • 10 sierpnia, Facebook, 13:00 - Nike z Samotraki, III, II w p.n.e. Klasyczne już dzieło doby hellenistycznej nadal pobudza nasze zmysły, o czym świadczą ogromne kolejki w Luwrze i niezliczone teksty analityczne naukowców. Walory rzeźby, jej „niestały” ruch, efemeryczność marmuru oszukuje ludzkie oko i daje ułudą lekkości. Powracamy do starożytnych dziejów dzięki temu dziełu i próbujemy sobie wyobrazić jak mogła powstać, po co i dla kogo?
  • 17 sierpnia, Facebook, 13:00 - Bartolomeo Veneto, Portret młodej kobiety jako Flory, domniemany portret Lukrecji Borgia, ok. 1520. Obraz znany głównie z powodu sławetnej Lukrecji Borgia. Nie potwierdzono wszak, że to jej portret, ale do dziś jest z nią identyfikowany. Wspaniałe dzieło sztuki ukazujące piękną kobietę to walory włoskiego mistrza Bartolomeo Veneto, który przenosi nas delikatnymi pociągnięciami pędzla ku zagadkom swej pracy.
  • 24 sierpnia, Facebook, 13:00 - Władysław Podkowiński, Szał uniesień, 1894. Skandalizujące już u zarania powstania dzieło Podkowińskiego to przykład nurtu symbolizmu w Polsce a zarazem ukazanie obyczajowości i moralności XIX wiecznego społeczeństwa, mieszczaństwa – filistrów.

Uwaga! Warsztaty odbywają się nieodpłatnie, ale obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerami telefonów: 24 366 43 23 lub 24 364 60 40. Oprowadzania po wystawie odbywają się natomiast w cenie biletu.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto