Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja kontroluje miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Znasz takie punkty? Zgłoś je policji. Możesz pomóc uratować ich życie

Damian Kelman
Damian Kelman
Okres zimowy to najgorszy czas dla osób bezdomnych, które teraz bardziej niż kiedykolwiek narażone są na niebezpieczeństwo, a nawet śmierć z powodu zamarznięcia. Miejsca ich pobytu sprawdza policja, ale też prosi o pomoc mieszkańców.

Bezdomni szukają schronienia

O problemie bezdomnych informowaliśmy pierwszy raz już miesiąc temu, gdy temperatury, głównie nocą, zaczęły schodzić do okolic zera. Wówczas pisaliśmy, że osoby bezdomne zaczynają poszukiwać miejsca, by schronić się przed zimnem, a na takie najczęściej wybierają piwnice, klatki schodowe czy też domki na ogródkach działkowych. Podawaliśmy również przykłady, że nie wszyscy z nich oczekują pomocy i bywają uporczywi dla mieszkańców, lecz nie wszystkich należy wrzucać do tego worka.

Policja patroluje miejsca pobytu bezdomnych

Po miesiącu temat zdaje się być jeszcze poważniejszy. W nocy odczuwalna temperatura wynosi już nawet -11 stopni i taka pogoda niemalże całkowicie eliminuje możliwość spędzenia nocy na dworze, ponieważ może być to równoznaczne z zamarznięciem, a w najlepszym przypadku z innymi długotrwałymi odmrożeniami. Temat jest na tyle poważny, że włączyła się w niego policja, która zaczęła sprawdzać miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni. Funkcjonariusze udzielają takim osobom informacji o adresach noclegowni, a także przekonują, by skorzystać z oferowanej pomocy.

Bezdomni szukają schronienia w pustostanach i altanach śmietnikowych

Mimo temperatury, często bezdomni cały czas próbują przeżyć noc w pustostanach lub altanach śmietnikowych, w których to nie ma żadnego ocieplenia, a ryzyko wychodzenia jest bardzo ogromne. Głównie na tych miejscach swoją uwagę skupiają działania policji, jednakże osoby bezdomne często nie chcą korzystać z pomocy. Nie należy jednak przerywać działań. Policja posiada informacje o tego typu miejscach, jak również otrzymuje je z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, i poddaje je częstej kontroli, by, o ile to możliwe, uratować te osoby przed śmiercią.

Informujcie służby

Mundurowi wychodzą również z prośbą i apelem do mieszkańców Płocka. Proszą o to, byśmy nie pozostawali obojętni na życie innych i informowali policję, gdy tylko znajdziemy osoby narażone na wychłodzenie. Możemy tego dokonywać przez numer alarmowy112, ale też poprzez platformę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, czy aplikacji "Moja Komenda".

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto