Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja w Płocku. Wiedzieliście, że w płockiej komendzie pracują także czworonogi? Poznajcie miejskie psy policyjne!

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Komenda Miejska Policji
W “mundurze” czują się jak ryba w wodzie. Tyle, że mowa tu nie o rybach, a o… owczarkach niemieckich! Te niezwykle inteligentne psy od lat służą w policyjnych jednostkach na całym świecie. Płocka komenda również może pochwalić się własnymi kompanami.

O tym, że psy wspomagają wojsko, straż graniczną i policję wiadomo nie od dziś. Dzięki swoim zdolnościom węchowym, wybrane czworonogi po bardzo dokładnej selekcji i treningu mogą wspomóc ludzi na wielu polach. Zastanawialiście się kiedyś, czy w Płocku pełnią służbę jacyś futrzaści przyjaciele?

W Komendzie Miejskiej Policji w Płocku, oprócz funkcjonariuszy ciężko pracuje także czterech pomocników - owczarki niemieckie Janisa, Knaga, Luna oraz Letus.

Janisa i Knaga do służby trafiły już 8 lat temu - w 2014 roku. Dwa lata później dołączyli do nich następni psi przyjaciele, czyli Luna i Letus. Każdy z psiaków ma wyjątkowe zdolności, które się uzupełniają. Dzięki temu owczarki mogą z najwyższą skutecznością pomagać w policyjnych akcjach. Dowiedzcie się, jakimi umiejętnościami wspomagają miejskich policjantów.

Cztery owczarki, różne zdolności

  • Pełniąca służbę od 2014 roku Janisa nie ma sobie równych przy wyszukiwaniu materiałów wybuchowych. Jej psi nos radzi sobie w każdej sytuacji - mundurowi mówią o niej, że jest “niezawodna”.
  • Knaga również trafiła do płockiej komendy w 2014 roku. Jej mocną stroną jest wyszukiwanie zapachów narkotyków. Podczas akcji w listopadzie 2021 roku, dzięki jej umiejętnościom zabezpieczono ponad 20 kg narkotyków!
  • Luna (w służbie od 2016 roku) jest psem tropiącym, którego zadaniem jest podążanie za zapachem, np. osoby zaginionej lub przestępcy. Potrzebna jest tylko rzecz z zapachem danej osoby - jeśli to możliwe, Luna znajdzie każdego!
  • Służący w płockiej policji Letus również trafił do swojego opiekuna w 2016 roku. Jest psem patrolowo-tropiącym - oprócz węszenia i poszukiwań, świetnie radzi sobie pilnując porządku na miejskich ulicach.

Czworonogi w policji

Psy służbowe pełnią w policji bardzo ważną rolę, ponieważ posiadają umiejętności, których ludziom brakuje. Do tego są zwinne, odważne, wierne, a ich zmysły (np. słuch i węch) są lepiej rozwinięte niż ludzkie. Patrolują ulice, biorą udział w interwencjach i zabezpieczaniu imprez masowych, szukają osób zaginionych.

Do służby przyjmowane są psy w wieku od roku do dwóch lat. Przede wszystkim muszą być zdrowe, nie mogą bać się strzałów i powinny odznaczać się określonym poziomem agresji - muszą bowiem bronić przewodnika. Powinny mieć także wrodzony instynkt aportowania, bo wtedy będą dobrze tropiły - czytamy na stronie policji.

Szkolenie psów policyjnych trwa zazwyczaj do 6 miesięcy. Później, już wyszkolone, trafiają do jednostek i pozostają pod opieką jednego funkcjonariusza. To on dba o ich zdrowie i kondycję. Często, po spędzeniu wielu wspólnych chwil łączy ich więź do końca życia.

W Płocku takimi opiekunami są policjanci z Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego. Miejskie czworonogi nie muszą martwić się o zasłużoną emeryturę.

Pieski po zakończonej służbie, emeryturę spędzą ze swoimi opiekunami - zdradziła nam Marta Lewandowska, oficer prasowa płockiej policji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto