Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla Ukrainy. Pierwszy autokar z towarami wyruszył w drogę do Żytomierza! Płocczanie wykazali się ogromnym sercem [ZDJĘCIA]

Damian Kelman
Damian Kelman
Urząd Miasta Płocka
Płocczanie wykazali się niesamowitą jednością i chęcią pomocy. W niezwykle szybkim tempie uruchomione zostały zbiórki i wsparcie dla potrzebującej pomocy Ukrainy. Już w poniedziałek pierwszy autokar z darami wyruszył w drogę do Żytomierza. To jednak nie koniec. Cały czas potrzebna jest pomoc.

Pierwszy transport wyruszył na Ukrainę

Płocczanie wykazali się niesamowitym sercem i gestem pomocy. Zbiórkę artykułów potrzebnych mieszkańcom Żytomierza prezydent ogłosił w czwartek 24 lutego po południu. W zaledwie trzy dni mieszkańcy dostarczyli ogromną ilość darów – środki medyczne, m.in. materiały opatrunkowe, apteczki, bandaże, artykuły higieniczne, latarki, baterie i żywność. Sprawiło to, że już w poniedziałek pierwszy autokar z artykułami mógł wyruszyć w drogę na Ukrainę, by wesprzeć potrzebujących. Wczoraj w nocy dotarł do Płocka z 33 uchodźcami z Żytomierza – kobietami i dziećmi. Od rana trwało pakowanie darów do autobusu. Paczki wypełniły zarówno luk bagażowy, jak i wnętrze pojazdu. Ukraiński kierowca dziś o godzinie 11 wyjechał w drogę powrotną.

– Pierwszy transport z artykułami dla walczącej Ukrainy już jest w drodze z Płocka do Żytomierza. Jestem pełen podziwu i wdzięczności, za tak ogromny odzew naszej społeczności. Dziękuję za przekazane dary, ale także za wszelkie zaangażowanie – w segregowanie i pakowanie artykułów oraz pomoc oferowaną uchodźcom, którzy są pod opieką płockiego samorządu, osób prywatnych i organizacji – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Pomoc dla Ukrainy. Pierwszy autokar z towarami wyruszył w dr...

Zbiórki nadal trwają

Pomimo powodzenia i wyruszenia z pierwszym transportem, płocka zbiórka trwa nadal.
Zbiórka darów trwa nadal. W tej chwili najbardziej potrzebne są środki medyczne, w tym materiały opatrunkowe – plastry, bandaże, gazy i nożyczki do opatrunków, środki na oparzenia, leki przeciwbólowe, witaminy. Niezbędne są też latarki, baterie, latarki czołówki, lampy turystyczne, itp. oraz żywność z długim terminem przydatności. Dla walczących w Ukrainie potrzebne są męskie ciepłe czapki, rękawiczki, swetry i bielizna termiczna. Inna odzież nie jest w tej chwili potrzebna. Uchodźcy, którzy znajdują się w Płocku mają zapewnione odpowiednie zaopatrzenie.

- Przed nami jeszcze wiele do zrobienia. Liczę, że tak jak w tych pierwszych dniach, nadal będziemy gotowi do działania, że nasz entuzjazm i zaangażowanie w niesienie pomocy ofiarom rosyjskiej napaści nie osłabnie – podkreśla prezydent Nowakowski.

Uchodźcy w mieście

Aktualnie w Płocku, pod opieką płockiego samorządu, znajduje się 68 osób. 46 z nich przebywa w lokalach zarządzanych przez miasto, 16 w obiektach należących do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, a 6 w domu Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Starej Białej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto