Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Posiedzenie Kapituły Nagrody im. Benedykta Polaka. Komu przyznane zostaną nagrody?

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Posiedzenie Kapituły Nagrody im. Benedykta Polaka
Posiedzenie Kapituły Nagrody im. Benedykta Polaka UM Łęczyca
Na zamku w Łęczycy odbyło się posiedzenie Kapituły Nagrody im. Benedykta Polaka, która obradowała m.in. w sprawie wyłonienia tegorocznych laureatów. Wybrano także nowego przewodniczącego Kapituły, którym został prof. Mariusz Ziółkowski, który zastąpił prof. Stanisława Rakusę–Suszczewskiego. Wiceprzewodniczącą została Krystyna Pawlak.

Kto otrzyma nagrodę?

Podczas posiedzenia uzupełniono także skład Kapituły. Nowym członkiem został Mateusz Waligóra z Wrocławia – eksplorator, podróżnik, który jako pierwszy przeszedł pieszo, bez wsparcia, Pustynię Gobi oraz laureat nagrody V edycji wręczenia nagród im. Benedykta Polaka.

Nagrody im. Benedykta Polaka przyznawane są za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na ziemi, morzu, powietrzu i kosmosie wybitnym naukowcom z Polski i świata. Jej początki mają miejsce w Łęczycy, a pierwsza edycja nagrody miała miejsce w 2015 roku w Archikolegiacie w Tumie.

  • Nagrodę główną w kategorii badacza/eksploratora polskiego przyznano prof. Tomaszowi Rutkowskiemu. Pan prof. Tomasz Rutkowski jest wybitnym polskim naukowcem zamieszkałym w Japonii od 1998 roku. Prowadzi badania nad sztuczną inteligencją w instytucie RIKEN AIP, na Uniwersytecie Tokijskim, a także na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego działalność naukowa skupia się na neurotechnologii, aplikacjach multisensorycznych, sztucznej inteligencji (w szczególności pod kątem wykorzystania jej w zapobieganiu demencji) oraz praktycznych zastosowaniach uczenia maszynowego. Profesor Rutkowki jest również współodkrywcą patentu “Method, System and Program for Signal Extraction”.
  • Wyróżnienie specjalne w tej samej kategorii kapituła przyznała państwu Elżbiecie i Krzysztofowi Renik. Pan Krzysztof Renik jest polskim dziennikarzem, pisarzem, teatrologiem oraz publicystą. W Indiach i w krajach Azji Południowej i Południowo-Wschodniej przebywał od 1977 roku. W 2007 roku był pierwszym korespondentem Polskiego Radia w New Delhi oraz przez blisko cztery miesiące korespondentem wojennym w Iraku w 2004 roku. W 2009 r. został laureatem nagrody Polskiego Radia – „Złoty Mikrofon” za mistrzowski warsztat, rzetelność dziennikarską i pasję w przybliżaniu problemów współczesnego świata. W wileńskim Radio „Znad Wilii” UAB „Znad Wilii radijo stotis” prowadzi audycję „Niezwykłe Pasje – Niezwykłych Ludzi”. Elżbieta Dziuk-Renikowa to polska podróżniczka i fotografik. Autorka zdjęć do wielu czasopism i wydawnictw książkowych. Jej miłością jest głównie Azja, zwiedziła dużą część Indii, Nepal, Myanmar (dawniej Birma),Laos, część Malezji i kawałek Indonezji). Poza tym robiła zdjęcia na Białorusi, na Litwie, w Egipcie i w brazylijskiej Amazonii. Członkini Stowarzyszenia Podróżników „Horyzont”. Jej fotografie pokazywane były w takich miejscach jak: Muzeum Literatury w Warszawie, Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk czy gdańskim Centralnym Muzeum Morskim. Była jednym z autorów „Encyklopedii. Świat w przekroju 1988” (Wiedza Powszechna, 1988).
  • Nagrodę główną w kategorii badacza zagranicznego przyznano dr hab. Tadeuszowi Gawinowi, urodzonemu w Losonie pod Grodnem. Był oficerem wojsk pogranicznych ZSSR, służył na dalekim wschodzie. W latach 1987-1991 pracował w służbie łączności wojsk pogranicznych, a w latach 1988-1990 był przewodniczącym Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adama Mickiewicza. Był założycielem oraz prezesem Związku Polaków na Białorusi, a obecnie pełni funkcję honorowego prezesa. Jest autorem wielu publikacji, w tym pierwszej w temacie monografii na temat dziejów Polaków na Białorusi.

info: UM Łęczyca

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto